Začnite rok duchovnou obnovou

Duchovný boj a rozlišovanie duchov (recenzia)

„Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam.“  (Jn 14,27a)

Kto netúži po pokoji? Najmä v dnešnej dobe mnohí trpia stresom, pretože žijeme hektickým spôsobom života. Nachádzame sa v neustálom hluku – zaspávame pri zapnutom televízore, pri šoférovaní počúvame rádio, pri relaxe hudbu a pod.

Ako získať pokoj? Odpoveď nájdeme aj v útlej knihe Dana Burkeho Duchovný boj a rozlišovanie duchov.

Možno poznáte svätého Ignáca z Loyoly alebo aj jeho dielo: Duchovné cvičenia. Nie je to ľahké čítanie, a práve Burke približuje toto dielo na príbehoch z vlastného života a zo života svojich študentov. Myšlienky sv. Ignáca prepojil s evanjeliami, listami apoštolov a nájdeme aj odkazy na knihu, ktorú má asi každý veriaci katolík – Katechizmus Katolíckej cirkvi.

Úvod knihy nás vovedie do problematiky rozlišovania duchov. Tí, ktorí už začali pracovať na sebe a zdokonaľujú sa v duchovnom živote, nepochybujú, že najťažšie je rozlíšiť, komu patrí vnútorný hlas, ktorý sa občas ozve. Podľa toho sa často rozhodujeme, ale je to správne rozhodnutie? Nenaleteli sme tomu zlému? Existuje dobro i zlo, anjeli i diabli.

Burke v kapitole Falošné riešenia poukazuje na problémy pri hľadaní správneho rozhodnutia v každodennom rodinnom i pracovnom živote. Pri čítaní sa možno nájdeme aj my, lebo autor odhaľuje veľa zo svojho osobného života, a tak je kniha veľmi ľudská a vierohodná. Zistíme, ako riešiť situácie, ktoré pred nás kladie život v spoločenstve.

V kapitole Základy rozlišovania a orientácie na ceste pokoja sú uvedené spôsoby ako rozlíšiť, kto k nám hovorí. Ako spoznať hlas Boha, ako rásť vo viere a prežívať dni s Božou milosťou.

„Podriaďte sa teda Bohu, diablovi sa vzoprite a ujde od vás. Priblížte sa k Bohu a on sa priblíži k vám.“  (Jak 4,7-8)

Hlavnou témou knihy sú pravidlá na rozlišovanie duchov. Je ich štrnásť a každé pravidlo vychádza práve z Duchovných cvičení sv. Ignáca z Loyoly. Veľmi zrozumiteľne a pútavo nás Burke oboznamuje s myšlienkami sv. Ignáca. Zo svojich skúseností ponúka rady, ako spoznať, či žijeme v Božej milosti a ideme tou správnou cestou, alebo sme podľahli klamu toho zlého, ktorý nás vzďaľuje od Boha. V závere každého pravidla sú otázky na rozjímanie, ktoré pomôžu urobiť si sebareflexiu a zamyslieť sa nad svojím životným štýlom.

Kniha môže poslúžiť pri duchovnej obnove v kresťanských spoločenstvách nielen mladých, ale i starších veriacich. Na záver krátky úryvok:

Niekedy si nevážime to, čo pre nás Boh už urobil. Tento svoj nedostatok lásky môžeme prejavovať aj ustavičným očakávaním milostí, ktoré nás majú motivovať slúžiť mu, hoci by sme mu mali slúžiť skôr preto, že pre nás už vykonal tak veľa a zaslúži si viac, než by sme mu mohli odplatiť.

Ak pracujeme na sebe a postupujeme od dobrého k lepšiemu, robíme zmeny a kráčame za Ježišom, platí aj pre nás táto veta sv. Filipa: „A som si istý, že ten, čo začal vo vás dobré dielo, aj ho dokončí až do dňa Krista Ježiša.“  (Flp 1,6)

Autor: Ľubica Fibichová         

Bibliografický popis: BURKE, D., 2021. Duchovný boj a rozlišovanie duchov [Spiritual Warfare and the Discernment of Spirits], Zachej.sk, 124 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-290-3.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre