C.S.Lewis: Veľký rozvod (recenzia)

Veľký rozvod

Clive Staples Lewis (odtiaľ iniciály C.S.) je známym autorom mnohých diel, z ktorých veľký úspech zožali najmä Kroniky Narnie s ich filmovou-rozprávkovou adaptáciou. Mnohí slovenskí čitatelia poznajú aj Rady skúseného diabla, knihu, v ktorej satirickým spôsobom poodhalil boj medzi dobrom a zlom v podobe rád skúseného diabla jeho mladšiemu žiakovi.

V ruke práve držím Veľký rozvod, ďalšiu Lewisovu knihu a musím konštatovať, že autorovi je blízke rozprávanie príbehov. V útlej knižke vykresľuje autobusový výlet zo zvláštneho mesta plného hádok a rozbrojov  do inej krajiny s veľkými prísľubmi. Autor sám vystupuje v príbehu cez svoje pozorovanie a mnohé dialógy so spolucestujúcimi. Sám seba vykresľuje ako človeka, ktorý sa pýta a hľadá odpovede na svoje otázky. Pomocou nich čitateľa nenásilne prevádza mnohými pravdami viery.

Okrem toho sa C.S. Lewis ukazuje ako majster psychológie, ktorý dokáže verne vykresliť charaktery ľudí. Používa na to cestujúcich v autobuse, ktorí  sa po príchode do zasľúbenej krajiny obracajú a mnohí sa vydávajú naspäť na cestu do svojho mesta. Pri prvej prekážke, pri prvom náznaku utrpenia. Na pomoc im prichádzajú bytosti, ktoré už zakúsili blaženosť, ale  oni ich často odmietajú. Sú to ich blízki, ktorí ich predišli do večnosti.  V ich vzájomných dialógoch autor priliehavo vykresľuje  rozdielny pohľad tých, ktorí už zakúsili dobro a tých, ktorých viera je skúšaná.

Spomenúc len všetko toto, dalo by sa povedať, že Lewis napísal hodnotné dielo. Avšak to nie je všetko. Najdôležitejšie posolstvo Veľkého rozvodu je jasné – dobro nemôže robiť kompromisy so zlom! Myslím, že toto je stále aktuálny odkaz. Aj v dnešnej dobe sa nám prekladá zlo, ktoré sa tvári ako dobro alebo prinajmenšom nie ako veľké zlo. C.S. Lewis, ktorý bol konvertitom, nám dáva jasnú odpoveď – nemôžete dosiahnuť dobro, ak sa nezrieknete zlého.

Ako sám autor hovorí, to zvláštne mesto bolo očistcom pre tých, ktorí zostali v zasľúbenej krajine – v nebi a bolo peklom pre tých, ktorí sa vrátili nazad.

Veľký rozvod je rozsahom menšia kniha, neponúkne možno rozprávkovú fascináciu ako Narnia, no napriek tomu by som ho nazval veľkým eposom o dobre a zle. Veď o to práve v našom živote ide – rozhodnúť sa pre dobro a zanechať všetko zlé.

<Kúpiť knihu Veľký rozvod>

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: LEWIS, C. S. 2014. Veľký rozvod [The Great Divorce], Bratislava : Porta Libri, 157 s., viazaná s prebalom, ISBN 978-80-8156-019-4.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre