Úsmevné príbehy lietajúceho pátra (recenzia)

Keď som prvý krát zbadala v ponuke obálku tejto knihy, bola som zmätená. O nič lepšie to nebolo aj keď som už knihu držala v rukách. Veď  predsa od otca Vellu som bola zvyknutá na úplne iný žáner. No moja zmätenosť  sa rýchlo rozplynula, keď som začala túto knihu čítať. Sám otec Elias predpokladal, že jeho čitatelia budú trošku zaskočení. Napriek tomu sa rozhodol pre nás napísať svoje Úsmevné príbehy lietajúceho pátra.

ÚSmevné príbehy lietajúceho pátra

Otec Elias precestoval všetky kontinenty a bola by veľká škoda, keby si svoje zážitky  nechal len pre seba, napokon sa ich do tejto knihy zmestilo rovno sto. Čo je zaujímavé ohľadom vzniku tejto knihy, je aj to, že myšlienka dať tieto zážitky na papier mu napadla, keď bol hospitalizovaný v košickej nemocnici. Jeho príbehy sú písané jednoduchým jazykom, žiadne okrídlené vety,  zveličovanie, prikrášľovanie.  Iste zdatný spisovateľ by z niektorých príbehov vytvoril aj román, no otec Elias zjavne nemal potrebu niečo preháňať, ale skôr sa len chcel nekomplikovaným spôsobom s nami podeliť.

Najviac jeho kurióznych zážitkov je spojených so stolovaním, nocľahom  a samotným cestovaním. V knihe som našla veľké množstvo príbehov z rôznych kútov sveta.  No a je až neuveriteľné, že popri tých všetkých zážitkoch, ktoré mal otec Elias spojených s jedlom, vraj jedno  z najzvláštnejších jedál dostal práve na Slovensku a v Čechách. A mimochodom jeho zážitkov zo Slovenska som si prečítala hneď niekoľko. A ako otec Elias píše, čo pre jedného samozrejmosť, pre iného kuriozita. Takže, čo  pre Slováka samozrejmosť, pre Malťana zvláštnosť. Väčšina príbehov je naozaj úsmevných – niekedy som aj vybuchla od smiechu až sa mi zarosili oči.  Ale niekedy sa otec Elias ocitol aj vo veľmi nebezpečných a vážnych situáciách. Stretol sa aj s rodinami mafiánov, zakúsil aj čo je to malária alebo cestovanie na lodi plnej hmyzu. No a priznám sa, že jeden príbeh ma aj veľmi dojal.  Prekvapilo ma koľko krajín otec Elias precestoval a ako sa dokázal prispôsobiť rôznym situáciám alebo vykľučkovať z toho tak, aby niekoho neurazil.

Kniha je vhodná pre každého, kto chce trošku vypnúť, oddýchnuť si. (Mne osobne to padlo naozaj vhod).  Pre tých, ktorí otca Eliasa poznajú, bude isto zaujímavé spoznať aj jeho ľudskú stránku. No a na svoje si prídu aj tí, ktorí milujú cestopisy, exotickú gastronómiu i dobrodružstvo.  Netreba však čakať žiadny sladký cestopis, realita je niekedy celkom iná. Život misionára je neraz aj o veľkých obetách, ktoré prinášajú veľa zaujímavých situácii, ale nakoniec aj úsmevných príbehov!

Úsmevné príbehy lietajúceho pátra

Autorka recenzie: Ami Pavlišinová

Bibliografický popis: VELLA, E.. 2018, Úsmevné príbehy lietajúceho pátra [Anecdotes Of a Flying Friar Experiences During Fr. Elias Traveling], Bratislava : Per Immaculatam, 226 s., brožovaná väzba (mäkká), ISBN 978-80-89606-11-5.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre