Anna Katarína Emmerichová: Umučenie Pána Ježiša (recenzia)

Umučenie Pána Ježiša

Keď som niekde čítala, že rozjímanie nad utrpením Pána Ježiša je pre nás veľmi záslužné a v očiach Boha cenné, zanechalo to vo mne otázku: prečo? A potom mi to docvaklo:  Nie je predsa možné milovať to, čo nepoznám!

Pri spomienke na začiatky vzťahu medzi mnou a manželom sa mi vynorí, že tej dnešnej láske predchádzalo spoznávanie sa. Zbližovaním rástla aj vzájomná láska, ktorá neskôr vyústila do definitívnej voľby: len ty a navždy. Tak akosi tuším, že niečo podobné chce od nás Boh. Blízkosť. Intimitu. Túžbu poznať Ho. Nechce prísť ako veľká voda s hrmotom a desom, pred ktorým sa roztrasieme od strachu a odpadneme do bezvedomia. On je džentlmen, ktorý pozýva: spoznaj ma… (nebol vo víchrici, ani v zemetrasení, ani v ohni, ale v lahodnom šume 1 Kr 19, 11-13).

Umučenie Pána Ježiša je knihou, ktorá práve toto umožní. Zvlášť v pôstnom období bude našu dušu krôčik po krôčiku pripravovať na stretnutie s Kráľom. Umučeným i Osláveným. Ježiša máme možnosť vnímať mimoriadne živo a plasticky a to od stretnutia s Magdalénou, ktorá vopred pomazala Jeho telo na pohreb (Mk 14, 8: vtedy asi málokto rozumel, o čom to Ježiš hovorí); cez ustanovenie Eucharistie, Getsemani, zajatie, umučenie, vzkriesenie, až po čas prvotnej Cirkvi po nanebovstúpení.

Charakter zjavení (videní) nás priamo vťahuje do deja: akoby sme boli úplne blízko Ježiša, chúlili sa s Ním v Getsemanskej záhrade, kráčali s Ním bok po boku k Pilátovi, počúvali Jeho posledné rozhovory a slová, boli zamiešaní v dave ľudí na krížovej ceste, stáli pri päte kríža a zblízka sa dotýkali Svätého…

Vízie Anny Kataríny Emmerichovej neboli len v jej predstavách, ale časť utrpenia niesla aj na vlastnom tele. Bola stigmatizovanou augustiniánkou a svojím mystickým životom vydávala svedectvo o hodnote utrpenia zjednoteného so Spasiteľom. Počas života vzniklo asi 40 zošitov jej zápiskov, z ktorých výňatkov neskôr vznikli dve knihy: Umučenie Pána Ježiša a Život Panny Márie.

Zaujímavosťou je, že práve kniha Umučenie slúžila ako podklad pre režiséra Mela Gibsona, ktorý v roku 2004 uviedol do kín film Umučenie Krista [The Passion Of The Christ]. V tom istom roku bola A. K. Emmerichová blahorečená Jánom Pavlom II.

<Kúpiť knihu Umučenie Pána Ježiša vo videniach blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: EMMERICHOVÁ, A. K. 2004. Umučenie Pána Ježiša vo videniach blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej [La passione del Signore nelle visioni di Anna Katharina Emmerick], Trnava : Dobrá kniha, 191 s., viazaná, ISBN 80-7141-454-9.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre