Spoznajte klenot duchovnej literatúry

Denníček (recenzia)

Denníček Faustíny Kowalskej ma motivoval začať si písať svoj vlastný denník. Nielen ako súpis udalostí, ktoré sa udiali ten-ktorý deň, ale aj ako záznam mojich pocitov, myšlienok, nápadov a okamihov stretnutia s Bohom. Kniha je samozrejme omnoho hlbšia a bohatšia ako môj denník, a to najmä o zážitky svätej Faustíny a slová, ktoré jej hovoril sám Ježiš Kristus. Kniha je veľmi pútavá – najmä keď si predstavím, že slová Kristus adresuje mne, a ešte viac, keď si uvedomím, že všetko sa to udialo pomerne nedávno (85 rokov dozadu) a veľmi blízko (v susednom Poľsku).

Vzhľadom na obšírnosť Denníčka, počet strán a hĺbku slov nie je vhodné knihu prečítať na 1 „posedenie“. Nevravím, že to nie je možné, ale nebol to môj prípad. Myšlienky sa musia usadiť a nechať dozrieť. Kniha obsahuje mnoho odkazov, ktoré sú vysvetlené na konci knihy v samostatnej časti, keďže Denníček obsahuje viaceré miesta, ktoré bolo potrebné napríklad z historického pohľadu ozrejmiť. Taktiež svätá Faustína na odporúčanie svojho spovedníka, ktorý jej mimo iného navrhol, aby si denník viedla, neuvádzala mená osôb, o ktorých vo svojom denníku písala. Tieto mená sú tiež spomínané vo vysvetlivkách, ak sa ich samozrejme podarilo zistiť. Nie vždy tomu tak bolo, resp. sa uvádza len pravdepodobne Faustínou spomínaná osoba.

Pri čítaní Denníčka si každý určite prehodnotí svoju vieru, či kráča správnou cestou a či počúva Boží hlas a plní jeho vôľu, alebo chce plniť len svoju vlastnú. Denníček obsahuje slová lásky, ktoré Ježiš hovorí aj nám. Aj keď na nás nezosiela toľké utrpenie ako na Faustínu, ani nepožaduje vykonať veľké skutky ako od nej, je šťastný, keď konáme aj malé skutky s veľkou láskou.

Slová svätej Faustíny ukazujú, ako hlboko môže človek prežívať vieru, ako pri nej môže trpieť a ako sa to všetko môže uskutočniť v skrytosti. Mnohé spolusestry o tomto prežívaní svätej Faustíny vôbec nevedeli a dozvedeli sa o ňom až po jej smrti, pri prešetrovaní jej zjavení.

Cieľom Denníčka je poukázať na nekonečné Božie milosrdenstvo, úplnú oddanosť a odovzdanosť sa Bohu a jeho svätej vôli. Taktiež poukazuje na hlbokú lásku jednej úbohej duše k svojmu Stvoriteľovi a zavádza úctu k obrazu Božieho milosrdenstva.

Denníček má aj krásne vonkajšie prevedenie, ako starobylá hodnotná kniha, ktorá určite vynikne v každej knihovničke a podľa môjho názoru by mala byť súčasťou každej kresťanskej domácnosti.

Autorka: Michaela Sopková

Bibliografický popis: KOWALSKÁ, F., 2019. Denníček [Dzienniczek Św. Siostry M. Faustyny Kowalskiej, Miłosierdzie Boże w duszy mojej], ZAEX, 788 s., tvrdá väzba, ISBN 978-80-8192-077-6,

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre