Smrť, súd, nebo a peklo vysvetlené moderným jazykom

Štyri posledné veci (recenzia)

Keď čítame Sväté písmo, často sa stretávame s myšlienkami, ktorým nerozumieme. Najviac sa to mne osobne stáva pri proroctvách v Knihe zjavenia a všade, kde sa rozoberajú proroctvá o posledných veciach. Ako laici nemáme vedomosti ani poznatky, aby sme týmto veršom porozumeli, vedeli si ich vysvetliť a pospájať.

Našťastie, veľký učiteľ Cirkvi svätý Tomáš Akvinský dostal do daru schopnosť pochopiť dôležité veci a adekvátne ich vysvetliť. Svojím spisom Summa theologiae nám zo svojich vedomostí sprostredkúva tajomstvá o svete a Božom zjavení. Svoje vysvetlenia opiera o vedomosti filozofov, teológov, svätcov, cirkevných otcov a učiteľov, ktorí žili pred ním, t.j. pred rokom 1274, kedy zomrel.

Kevin Vost, autor knihy Štyri posledné veci, sa snaží podať myšlienky zo spisu Summa Theologiae a mnohých ďalších diel tohto  anjelského učiteľa jazykom moderného človeka. Knihu rozdelil pre ľahšiu orientáciu a postupné porozumenie do štyroch častí. V rámci každej kapitoly sa v menších podkapitolách prostredníctvom vyjadrení sv. Tomáša zameriava na témy, ktoré vyplývajú z názvov kapitol. Vyjadrenia svätého Tomáša potom vysvetľuje a neskôr čitateľom kladie ďalšie otázky. Nad mnohými otázkami som sa už sama zamýšľala a debatovala o nich s inými. Iné otázky by mi nenapadli, ale ich zodpovedanie pomohlo celkovému pochopeniu danej témy. Naviac som vďaka odkazom na Sväté písmo a komentárom lepšie porozumela spojitostiam, ktoré by som bez ich krátkeho dodatku nepochopila.

Štýl písania my vyhovoval, lebo som sa dokázala zahĺbiť do čítania, aj keď niekedy som musela vetu prečítať niekoľkokrát, aby som správne porozumela myšlienke, ktorá mi bola predkladaná. Náročné teologické úvahy však boli zjednodušené a páčilo sa mi, ako autor niektoré koncepty porovnával s našimi dnešnými zvyklosťami.

Táto kniha ma obohatila v mnohých veciach. Začala som vnímať čítanie Svätého písma omnoho hlbšie. Stala som sa citlivejšou na tie malé detaily, na ktorých si prekladatelia dali záležať a o ktoré sa v dejinách (podobne ako aj dnes) vedú debaty a dlhé diskusie. Čítam si teraz aj poznámky pod čiarou, ktoré mi dotvárajú celkový obraz o tom, čo som práve prečítala. Omnoho viac sa zamýšľam nad smrťou a zmyslom života. Pred čítaním tejto knihy som nerozumela, prečo sa v modlitbách kladie taký dôraz na smrť, ale teraz už tomu rozumiem.

Knihu odporúčam tomu, kto sa chce zahĺbiť do kvalitného čítania, ale obáva sa zdĺhavých textov plných odborných pojmov. Tiež tomu, kto sa chce zamýšľať a odhaľovať posledné veci, o ktorých sa v spoločnosti málo rozpráva. Dnešný moderný svet a človek sa obávajú konca, boja sa smrti a všetkého, čo s tým prichádza, lebo je to niečo, čo nedokážu ovládať. Veriaci človek však môže ovplyvniť, v akom stave sa bude nachádzať, keď sa tieto veci budú diať. Jedno je totiž isté: Boh sa už o všetko postaral a má to dokonale premyslené, hoci tomu my ešte nerozumieme.

Autorka recenzie: Anastasia Pasok

Bibliografický popis: VOST, K., 2022. Štyri posledné veci [Aquinas on the Four Last Things: Everything you Need to Know about Death, Judgment, Heaven, and Hell], Zachej.sk, 280 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-439-6.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre