Rozhovor s Laurou Fechovou: Písanie je pre mňa rozhovor s Bohom

Mladej slovenskej autorke Laure Fechovej, ktorú poznáte najmä vďaka titulom Vyhradené pre teba a Vyhradení pre seba, vyšla prednedávnom nová kniha s názvom Súzvuk nerovníc. Pri tejto príležitosti sme sa s Laurou porozprávali nielen o jej novinke, ale aj o jej živote a knihách, ktoré doteraz napísala. 

Laura, povedz nám niečo o sebe…

Laura Fechová: Spolu s manželom bývam v oskarovom meste na východnom Slovensku – Sabinov. Písať som začala v trinástich, potom, ako som prečítala prvú knihu. Predtým ma literatúra nelákala. Pracujem v oblasti zdravotníctva a písaniu kníh sa venujem po práci. Obľubujem pestovanie byliniek, obzvlášť zbožňujem levandule. Môj spisovateľský vzor je E. M. Remarque – aj keď sú naše knihy úplne odlišné, ich podstatou je preukázanie pravých hodnôt. Túžim po obrovskej knižnici a vlastnom levanduľovom poli. Mám jedného mladšieho brata, skvelých rodičov, úžasného manžela, rodinu a priateľov, ktorí ma podporujú.

Vyšla ti nová kniha Súzvuk nerovníc. Môžeš nám o nej prezradiť viac?

Laura Fechová: Súzvuk nerovníc rozprávajú dve hlavné postavy. Dorota a Dávid. Najlepší priatelia, pričom jeden z nich Boha miluje a druhý ho ignoruje. Je to román plný oddaného priateľstva a pevných rodinných väzieb, ktoré nám dávajú nádej na krásny život. Je to však aj príbeh o utajovaných tajomstvách, zakázanej vášni, túžbach a desivých snoch, ktoré dokážu zastaviť náš dych a rozbúchať naše srdce. Povedie vás po cestách sebapoznania, hľadajúc odpovede na dôležité otázky nášho života.
Srdcom príbehu je strom, smutná a tichá vŕba, preto sa aj obal knihy a vnútorné ilustrácie odvíjajú od nej. Viac vám môžem povedať neskôr. 🙂

Čo ťa inšpirovalo pri písaní tohto príbehu?

Laura Fechová: Pri písaní sa vždy inšpirujem svojim vlastným životom, životnými okolnosťami, ktoré sa dejú vôkol mňa, no aj svojou predstavivosťou, samozrejme. Nikto v mojich románoch nemá svoje skutočné „živé“ ja. Pri písaní Súzvuku nerovníc som sa pohrávala s pútnickou myšlienkou, hoci som o nej vedela málo. S poznatkami mi pomohli priateľskí a otvorení svätojakubskí pútnici. Ich príbehy na mňa zapôsobili až tak, že som mesiace snívala o tejto ceste. Po dopísaní knihy som neodolala a toto leto sme spoločne s manželom prešli jeden z jej úsekov na Slovensku.

Ako dlho ti trvalo napísanie celého románu až po jeho zverejnenie?

Laura Fechová: Takmer celý jeden rok, keďže sa písaniu venujem iba ako koníčku po práci. Viackrát sa ku kapitolám vraciam a prepisujem ich, som náročný čitateľ. 🙂 Pár mesiacov zaberá samotné spracovanie knihy do podoby pripravenej do tlače. Potom je tu ešte spomínaná tlač, distribúcia, propagácia. Táto časť ma ako samovydavateľa vyčerpáva najviac, s väčšou chuťou píšem než vybavujem formálne záležitosti. Našťastie je môj manžel v tomto mojou druhou rukou a rieši niektoré veci za mňa.

Súzvuk nerovníc nie je tvoja prvá kniha. Predstavíš nám aj ďalšie svoje knihy?

Laura Fechová: Moja prvotina, Neuvidíš ma plakať, nemá nič spoločné s vierou. Písalo ju ešte len sedemnásťročné dievča, ktoré hľadalo samé seba, nie Boha. Aj keď viem, že by som už takúto knihu nenapísala, beriem ju ako odrazový mostík, poučenie, ktoré bolo potrebné, aby som mohla byť dnes tu a písať romány ako sú: Vyhradené pre Teba (pozn. editora: dostupná ako e-kniha) a jeho voľné pokračovanie Vyhradení pre seba, kde je hlavnou témou hľadanie viery, láska k Bohu a k životu. Ak by som sama neprešla touto cestou, len ťažko by som o nej mohla písať. Moje posledné dva spomínané romány sú príbehom Emy a Patrika, ktorí s vierou riešia dôležité otázky života ako čistota, rozvrátenie rodiny, potraty, neplodnosť, pokus o samovraždu a iné záležitosti, o ktorých neradi diskutujeme, ale je to potrebné. Ešte poznamenám, že Dorota zo Súzvuku nerovníc je Emina dcéra, takže sa v knihe môžete tešiť aj na postavy z minulých kníh.

Ako a kedy si sa dostala k písaniu?

Laura Fechová: Začínala som krátkymi poviedkami v trinástich, všetko v tajnosti na papieri. Odhalenie prišlo po rokoch na školskom internáte, keď ma moja priateľka Karolína „zradila“ a posunula moju poviedku ďalej. A tak sa raz stalo, že som sa v piatok vrátila domov s tým, že môj prvý príbeh vyjde knižne – bez toho, aby moje okolie vedelo, že vôbec existoval. Bez jej odvahy vtedy a bez odvahy môjho manžela v súčasnosti by moje príbehy čítal iba kancelársky papier a atrament.

Čo ťa na písaní najviac baví?

Laura Fechová: Písanie je pre mňa rozhovor s Bohom. Keď píšem, cítim ho pri sebe, počujem ho a vtedy mi aj odpovedá. Každý z nás ma svoj vlastný spôsob, ako sa dostať k Bohu bližšie – pre mňa je to práve písanie. Okrem toho je to pre mňa jediný spôsob, ako vyslať jeho lásku ďalej do sveta. Je to to, čo viem, čím ma Boh obdaril. V prvom rade to robím pre neho, z lásky a vďaky. Prekonávam samú seba, robím veci, ktoré s písaním súvisia a ktoré neobľubujem (ako sú formálne záležitosti – keďže som veľký introvert), ale zároveň si uvedomujem, že je potrebné, aby čo najviac ľudí o mojej knihe vedelo, aby mali na výber a mohli siahnuť aj po kresťanských a slovenských románoch pre ženy.

Mne jedna kniha o Bohu obrátila život naruby. Začalo sa to ňou a pokračovalo to až do štádia, kde som dnes. Roky hľadania, viery a Boha boli zložité, no krásne a vzácne. Som rada, že som si prešla touto cestou, a ak by moja kniha prispela k tomu, aby po tejto ceste vďaka nej prešla čo i len jedna duša, viem, že to, čo robím, má význam. 🙂

Čo rada robíš vo voľnom čase okrem písania? Čo ťa dobíja?

Laura Fechová: Momentálne som rada, ak mám voľný čas, ktorý môžem stráviť s rodinou len tak, spoločne, či už doma alebo v prírode. Obľubujem všetko kreatívne, naposledy som namaľovala obraz a ak sa mi opäť naskytne priestor, rada by som sa farbám venovala viac.

Je niečo, čo by si odkázala mladým nádejným spisovateľom? Ako by mali začať?

Laura Fechová: Píšte. Nevzdávajte sa svojich snov a za každých okolností za ne bojujte. Ak vám povedia: Riešite v knihe potraty? To je dnes bežná vec, podstúpila to skoro každá žena… alebo: Spoločnosť nezaujímajú rozprávky o Bohu. Nedajte sa odradiť, píšte. Píšte a nechajte sa viesť Bohom. Pretože bez neho by ani jedna veta v mojich knihách nemala zmysel. On vás povedie. 🙂

Lauru Fechovú môžete sledovať na jej Facebooku alebo na Instagrame.

Novú knihu Laury Fechovej Súzvuk nerovníc môžete získať na Zachej.sk.

Martina Bednáriková, Zachej.sk

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre