Matt Baglio: Rituál (recenzia)

ritual

Kniha Matta Baglia Rituál veľmi živo popisuje cestu „obyčajného kňaza“ z diecézy San José v Kalifornii GaryhoThomasa k povolaniu exorcistu. Spolu s ním môžeme spoznávať potrebu práce exorcistu a postupne sa zoznamovať s jej dôležitými prvkami i úskaliami.

Dozvedáme sa, že činnosť padlých anjelov je medzi ľuďmi reálna a oveľa častejšia, ako by sme si chceli v našej „modernej dobe“ pripustiť. No nie vždy problémy človeka súvisia priamo s posadnutosťou démonom. Často sa na exorcistu obracajú ľudia, ktorí nepotrebujú exorcizmus, ale niečo iné. V prvom rade je dôležitá zmena života, usporiadanie vzťahov, odpustenie, zmena zvykov a predovšetkým zmierenie s Bohom. To ale neznamená, že by týchto ľudí mal exorcista odmietnuť, alebo že by pre nich nebol jeho úrad potrebný. Kňaz poverený vykonávaním exorcizmu dá v tomto prípade požehnanie, prípadne im ponúkne sviatosť zmierenia  a radu do ďalšieho života.  Naopak, tí, ktorí by naozaj potrebovali exorcizmus, veľmi často túto možnosť odmietajú a hľadajú pomoc inde.

Autor opisuje na mnohých príkladoch, akým rôznym spôsobom sa môže človek otvoriť pôsobeniu síl duchovného sveta, a tiež ako sa môžeme pred týmito útokmi brániť. Sú tu podrobne vysvetlené bežné i nezvyčajné prejavy diabla od pokúšania, ktoré sa týka každého človeka, cez rôzne formy obťažovania až po úplné posadnutie zlým duchom.

Hoci som sa spočiatku trochu obávala čítania knihy o tak emotívnej téme, akou exorcizmus nepochybne je, ukázalo sa, že kniha je napísaná veľmi citlivo a vecne. (Možno s výnimkou prvej kapitoly, ktorá má pravdepodobne navodiť atmosféru lákavú pre čitateľa.) Postupne sprevádzame Garyho od úplnej nevedomosti v tejto téme až k aktívnej praxi exocistu. Teoretické informácie sa striedajú s praktickými ukážkami a mnohými cennými  myšlienkami skúsených exorcistov, najmä Francesca Bamonteho a otca Carmineho, ktorý dovolil, aby sa mladý kňaz zúčastňoval jeho rituálov. Ale autor cituje aj mnohých ďalších kňazov skúsených v tomto obore (nevynímajúc známeho rímskeho exorcistu Gabriela Amortha). Nechýbajú komentáre z Biblie a mnohé vysvetľujúce texty vychádzajúce z učenia katolíckej cirkvi.

Ale nemyslite si, nie sú to nejaké nevedecké rozprávky, ktoré by odporovali zdravému rozumu a odmietali možnosti modernej vedy a medicíny. Naopak, „veda a náboženstvo musia spolupracovať a k exorcizmu sa má kňaz utiekať ako k poslednej možnosti,“ ako sa doslovne píše na stranách knihy Rituál.

<Kúpiť knihu Rituál>

Autorka recenzie: Laetitia Baranovičová

Bibliografický popis: BAGLIO, M. 2012. Rituál [The Rite], Bratislava : Motýľ, 222 s., viazaná väzba, ISBN 978-80-89482-56-6.

 

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre