Juraj Pigula: Milosrdné srdce (recenzia)

Milosrdné srdce

Kniha Milosrdné srdce je príjemného formátu a môžete si ju kdekoľvek vziať. Čítala som ju v izbe, v kaplnke, v meste, pri čakaní na zástavke, v autobuse, akurát pri tom šoférovaní mi to nešlo. Jednoducho bola so mnou, kde som sa pohla a musím povedať, že ťažko ju je čítať a odložiť. Chytíte ju a nepustí vás, alebo lepšie povedané, vy ju.

Prvá časť sa venuje priblíženiu histórie pre lepšie poznanie osoby sv. Augustína. Možno ju budete chcieť preskočiť, ale nerobte to. Je fajn viac rozumieť a poznať.

V druhej a tretej časti sa začítate do slov o milosrdenstve, ktoré vychádzajú zo života a spisov sv. Augustína. Kniha tu začína akoby viesť dialóg s čitateľom, jednoducho ste v nej, ani neviete ako. Ponúkajú sa vám myšlienky milosrdenstva, ktoré prechádzajú do hlbokých túžob človeka, kde začnete nachádzať odpovede o láske Boha. A toto uspokojenie odpovede pohýna žiť túto pravdu o Bohu, uveriť jej, prijať ju vo vlastnom živote a nebyť viac neveriaci, ale veriaci.

Žiť lásku, ktorej iné meno je milosrdenstvo nie ako slabosť, ale ako nová sila, za ktorou je víťazstvo. Je to ako občerstviť sa vodou z prameňa, z ktorej vychádza sila a chuť žiť každodenný život naplno vo svojich biedach, slabostiach, v ktorých viac spoznávam seba a zároveň dávam priestor Bohu a vďaka Jeho dotyku naberajú všetky tie biedy iný význam a dajú sa vidieť v inom svetle.

„Kiež dá Boh i jeho milosrdenstvo, aby sme každý deň napredovali, či už sme pokúšaní alebo skúšaní, či sme v kríze alebo sa cvičíme. Súženie spôsobuje trpezlivosť, trpezlivosť osvedčuje, osvedčenie dáva nádej.“ (s.117)

On uzdravuje, dotýka sa rán, aby som aj ja mohla liečiť a dotýkať sa v Jeho mene rán druhých a uzdravovať. A preto kráčanie po uliciach, v práci, v komunite, medzi mladými, už bude aj po prečítaní tejto knihy iné, pretože On mi dáva živú vodu, vodu lásky, milosrdenstva, ktorá je tým správnym prameňom novej sily do každého dňa a ktorej bude dosť pre všetkých.

Neviem ako sa to autorovi či editorovi podarilo, ale zanechal vo mne po prečítaní knihy túžbu, vziať do rúk ďalšiu. A preto zostáva otázka: kedy vyjde ďalšia kniha takéhoto typu?

<Kúpiť knihu Milosrdné srdce>

Autorka recenzie: Monika Skalová, FMA

Bibliografický popis: PIGULA, J. 2016. Milosrdné srdce – Zo života a spisov sv. Augustína, Košice : Zachej.sk,  132 s., brožovaná, ISBN 978-80-9718-818-4.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre