Joyce Meyer: Drž si jazyk na uzde! (recenzia)

Recenzia na knihu Joyce Meyer Drž si jazyk na uzde!

Po knihe som siahla s očakávaním, že ma naučí zopár šikovných trikov, ktoré mi zabezpečia čo najmenší počet slovných faux pas. Proste nejaký návod na to, ako si zahryznúť do jazyka v ten správny čas a nepovedať to, čo povedať nechcem. Skrátka, že ma naučí mlčať. A ona ma prekvapivo naučila hovoriť.

Edmund Burke povedal: „Na to, aby zvíťazilo zlo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.“  To isté môže platiť aj v oblasti slov, ktoré nám denno – denne vychádzajú z úst. Na to, aby negativizmus plynul z našich slov, skutkov a životov, niekedy naozaj stačí taký detail: nedať priestor správnym, dobrým, povzbudivým slovám plných viery v seba a v druhých.

Naše slová totiž majú obrovskú moc: sú odrazom myšlienok a zárodkami budúcich skutkov. A všetky prvky tohto trojuholníka – myšlienky, slová a skutky – sa navzájom ovplyvňujú.

Kniha Drž si jazyk na uzde! je nielen o skrotení jazyka, ale aj o jeho podriadení sa Bohu spôsobom, ktorý umožní, aby cez naše ústa plynulo slovo správne a prinášajúce život. Slovo plné nádeje a viery. Božie Slovo. Ono a len ono má určovať smer nášho života! Slovo mocné a pomazané. Slovo, ktoré má potenciál meniť k lepšiemu.

Originálny názov knihy „Ja a moja veľká huba“ sa mi zdá priliehavejší… a kto iný by mal písať o skrotení jazyka ak nie Joyce. Ukecaná žena, alebo služobníčka Slova? Prerod z prvého na druhé môže byť bolestivý, ťažký a dlhý… ale možný. Autorka žila dlhé roky v negativizme. Bol súčasťou jej života do takej miery, že si naň zvykla rovnako ako na jeho každodenné sivasté prejavy. Bolo to takto až do času, kým jej Boh ukázal pravdu a usvedčil ju, že „jej jazyk nie je spasený“.

Kniha je plná praktických podnetov, ako si začať lepšie všímať to, čo hovoríme a ako týmito vyjadreniami – či už negatívnymi, alebo pozitívnymi – určujeme svoju budúcnosť. Zaujali ma pasáže o moci slov a praktické ukážky, ako vyhlasovať Božie pravdy nad sebou a svojim životom a (aj) tým rásť vo viere. Joyce Meyer sama na sebe zakúsila Božiu premieňajúcu moc, keď si vyhotovila zoznam biblických veršov a po dobu niekoľkých mesiacov prehlasovala tieto pravdy nad sebou a svojim životom. A čo sa stalo? Nuž, slovo sa stalo telom a nemožné sa stalo možným.

Táto kniha je o duchovnom boji v každodennom živote, o cielenom a účinnom protiútoku, ktorý je nutné zasadiť temnému oparu negatívnych slov. Je o tom, že pôst sa týka aj úst, či o tom, že slová plné hnevu a netrpezlivosti vedú k problémom… V knihe je použitých 5 rôznych prekladov Biblie a je prešpikovaná Božím Slovom. Joyce sa Ním doslova sýti a ani jej nenapadlo, aby svoje svedectvo oprela o niečo iné. Postavila dom na skale.

A ako ma táto kniha naučila hovoriť? Nuž, ako malé dieťa, ktoré sa učí veci od úplného začiatku. V určitých oblastiach bolo nutné vrátiť sa Domov a začať odznova. Lebo Tvoja milosť je lepšia než život a moje pery budú Ťa oslavovať. (Ž 63,4).

<Kúpiť knihu Drž si jazyk na uzde>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: MEYER, J. 2013. Drž si jazyk na uzde! [Me and My Big Mouth], Bratislava : Slovo života international, 187 s., brožovaná, ISBN 978-80-89165-35-3.

5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre