Nick Vujicic: Život bez hraníc (recenzia)

Život bez hraníc

Nick Vujicic sa narodil bez rúk a nôh. V rodine, kde okrem milujúcich a podporujúcich rodičov mal i brata a sestru. Zvíťazil nad svojím postihnutím, vedie nezávislý, plnohodnotný život. Je motivačným rečníkom a šíri svoje základné posolstvo, ktoré znie:„najdôležitejším cieľom každého človeka je nájsť zmysel života bez ohľadu na problémy alebo zdanlivo neprekonateľné prekážky, ktoré sa mu stavajú do cesty“. V knihe Život bez hraníc nájdete i farebné fotografie zachytávajúce Nicka pri rôznych príležitostiach, ktoré len zvýrazňujú jeho základnú myšlienku.

Spočiatku som nevedela, čo čakať od knihy. Mala som zmiešané pocity – človek bez končatín píše o možnosti žiť život bez hraníc? Ešte dobre, že som sa nedala odradiť rozpačitými pocitmi a knihu som prečítala. Ani neviem opísať, ako mi jeho riadky otvorili oči a pomohli mi veľa vecí vo svojom živote brať inak. Bola som nadšená.

Hoci je kniha Život bez hraníc poznačená bolesťou plynúcou z utrpenia Nicka Vujicica, predsa jej čítanie nedáva priestor depresii a temným myšlienkam. Naopak. Je to opis krásneho života mladého muža, ktorý sa vie tešiť zo života a užívať si ho plnými dúškami. Jeho svedectvo nám môže poodhaliť zákulisie Božích plánov: ako niečo spočiatku „zlé“ sa na konci cesty ukáže ako to najlepšie pre nás. Ukázala sa tu veľká moc Pána, ktorú použil pri Nickovi. A plány s ním mal skutočne veľké. Ale pekne po poriadku.

Príbeh je o chlapcovi menom Nick Vujicic (dnes svetoznámy rečník), ktorý sa narodil v Austrálii bez končatín len s jednou zakrpatenou nôžkou. Opisuje veci, ktorými si musel sám prejsť – pocity osamelosti, zbytočnosti vlastnej existencie, i vyrovnávanie sa s tým, že naňho ľudia pozerajú, že je iný. V období puberty to bolo zrejme najťažšie –  každý sníva o tom, že raz bude mať priateľa, priateľku, že nájde svoju „osudovú“ lásku, založí si rodinu. V tej dobe si nevedel ani len predstaviť, že raz bude mať manželku a bude mať pri sebe svojho syna.

Boh ho menil vnútorne, postupne ho zoceľoval a pripravoval na nadchádzajúce “boje“. Jednou zo skúšok bolo i vyrovnávanie sa s pocitmi nervozity, neistoty a trémou pred väčším počtom ľudí. Nick nemal rád vystupovanie pred ľuďmi a desili ho obavy typu: veď budú na neho ukazovať, nebodaj sa mu smiať. A skutočnosť? Na jeho podujatia chodí veľmi veľa ľudí, ktorí sa s ním chcú porozprávať, objať ho a najmä poďakovať za dodávanie nádeje. Po prvej veľkej skúsenosti, postupne prichádzali i ďalšie ponuky na stretnutia, kde mal rozprávať ľuďom o nádeji, o viere a o tom ako sa nevzdávať, povzbudzovať ich. V súčasnosti je z neho svetoznámy rečník, ktorý býva v Kalifornii. Nick plnil Božie plány a zároveň Boh napĺňal tie jeho. Najtajnejšie sny a túžby sa splnili a spôsobom, ktorý prekračoval aj tie najodvážnejšie predstavy.

Jeho príbeh je veľmi inšpiratívny – putovanie od ranného detstva na základe rozprávania rodičov, postupom cez pubertu, riešenie mnohých problémov a až po súčasnosť, kedy všetkým ukazuje svedectvo o Božej láske. To i napriek problémom ktoré mal, má a bude mať. Tak ako aj my všetci – dôležité je, ako sa k nim sami postavíme. Verím, že i napriek prekážkam vždy máme možnosť niečo na našich životoch zlepšiť.

Chcete napísať knihu? Do toho. Chcete sa prihlásiť na spevácky krúžok? Do toho. Chcete sa naučiť kresliť? Skvelé, do toho. Teraz je ten čas – nie zajtra, nie pozajtra. Teraz prežívame jedinečné okamihy. Každá minúta je vzácna a klásť si pred seba hranice, ktoré nás ubíjajú nie je zrejme to najlepšie.

Boh má pre nás plán, sme jeho myšlienkou a to geniálnou.

<Kúpiť knihu Život bez hraníc>

Autorka recenzie: Júlia Štefeková

Bibliografický popis: VUJICIC, N. 2011. Život bez hranic – Inspirace pro báječný život [Life Without Limits], A. Ch. Alarka Kempe : Čitámani, 226 s., pevná väzba, ISBN 978-80-904838-1-1.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre