Stanisław Dziwisz: Žil som so svätcom (recenzia)

Žil som so svätcom

Kniha Žil som so svätcom je knihou plnou vzácnych myšlienok na ešte vzácnejšiu významnú osobnosť novodobých dejín, na Svätého Otca Jána Pavla ll. Čím bol výnimočný? Ako sa prejavovala jeho svätosť v každodennom živote? Odpovede na tieto a mnohé iné otázky nájdeme práve v tejto knižke.

Dielo prináša spomienky krakovského arcibiskupa Stanisława Dziwisza na Karola Wojtyłu, ktoré zaznamenal a doplnil taliansky novinár poľského pôvodu Gian Franco Svidercoschi. Arcibiskup Stanisław Dziwisz bol takmer 40 rokov pápežov osobný sekretár a spoločník.

V 10 kapitolách sú zachytené významné okamihy s najslávnejším Poliakom na svete. Ako otcovi Stanisławovi zmenil život resp. ako ho ovplyvnilo prvé stretnutie v seminári, kde Karol Wojtyła zaujal ako profesor etiky a mimoriadne vzdelaný a múdry muž.

Ďalšou spomienkou je vysvätenie otca Stanisława za kňaza v roku 1963. Kto mohol tušiť, že biskup, ktorý mu vtedy udeľoval sviatosť posvätného stavu sa raz stane pápežom? Arcibiskup Wojtyła si vybral za sekretára otca Stanisława v roku 1966. Ten na tejto pozícií pokračoval aj po zvolení kardinála Wojtyłu za pápeža. Otec Stanisław mal možnosť vidieť ako tento svätec  obraňuje ľudskú dôstojnosť, jednotlivca, rodinu…  Spomína aj na ťažké okamihy v živote pápeža. Hovorí o prenasledovaní tajnou službou, o atentáte ako o pokuse o fyzické odstránení pápeža, pretože sa ho nepodarilo zdiskreditovať morálne. Znova poukázal na pápežovu angažovanosť pri riešení rôznych konfliktov a jeho známy výrok: „Už nikdy viac vojnu!“

Silne na mňa zapôsobili slová, keď otec Stanisław hovoril o pápežovi ako o mužovi modlitby, o jeho základných duchovných aktivitách, ktoré nevynechal ani počas ciest po svete, za koho sa modlil, o jeho diskrétnosti, utrpení a telesnom odriekaní, o jeho prejavoch voči ľuďom, s ktorými sa stretával po celom svete. Najdojímavejšou časťou bola príloha venovaná deťom, spomínajúcim na pápeža. Veľkosť Svätého Otca bola v tom, že sa dokázal dať na rovnakú úroveň s tými, s ktorými sa rozprával. Vyvolávalo to pocit vzájomnosti.

Táto kniha mi pomohla lepšie spoznať človeka – svätca, ktorého som aj ja sama mohla stretnúť a vidieť na vlastné oči. Ján Pavol ll. je dôkazom, že aj dnes je človek povolaný k svätosti. Inšpirujme sa svätosťou jeho osobnosti.

<Kúpiť knihu Žil som so svätcom>

Autor recenzie: Katarína Koyš

Bibliografický popis: DZIWISZ, S. 2014. Žil som so svätcom [Stanislao Dziwisz: Ho vissuto con un santo. Conversazione com Gian Franco Svidercoschi], Trnava : Spolok svätého Vojtecha, 141 s., viazaná, ISBN 978-80-8161-048-6.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre