Jason Evert: Teológia jeho / jej tela (recenzia)

teologia

S pojmom Teológia tela sa neodmysliteľne spája meno Jána Pavla II. Náuka tejto novodobej teológie je obsiahnutá v 129 pápežských príhovoroch. Myslím si, že až časom objavíme celú hĺbku a paletu riešení, ktorú nám v nej zanechal. Je jasnou odpoveďou na chaos, v ktorom sa dnes ocitla základná bunka spoločnosti – rodina.

Kniha Teológia jeho / jej tela má príťažlivý obojstranný dizajn – dve knihy v jednej: prvá pre mladé dámy s podtitulom „Objavovanie krásy a tajomstva ženskosti,“ druhá pre urastenejšiu časť populácie s výzvou „Objavovanie sily a poslania mužskosti.“

Predhovor ku knihe napísal Christopher West – známy prednášateľ, ktorý všetky svoje osobné dary a talenty vložil do šírenia posolstva Jána Pavla II. Mala som možnosť vidieť ho naživo a spôsob, akým sprístupňoval náuku Teológie tela bol podmanivý. A preto sa mi páčilo, že predhovor napísal práve on.

Toto vydanie je určené pre vekovú kategóriu 12+ a jadro náuky teológie tela je prerozprávané do jazyka teenagerov. Tlmočníkom je Jason Evert – manžel jednej ženy, otec troch detí, obhajca čistých vzťahov, zakladateľ Chasity.com a speaker, ktorého vystúpenia sa dotýkajú mnohých sŕdc. Podobne ako Christopher West, aj on je nadšeným stúpencom odkazu Jána Pavla II.

Jason Evert hovorí priamočiaro a jednoducho, pričom neoddeľuje ľudskú prirodzenosť od ľudskej dôstojnosti. Páči sa mi, že v jeho slovách nie je nadradenosť a neskĺzol do morálnych kázaní, čo sa občas stáva pri vysvetľovaní čnosti čistoty. V jednotlivých kapitolách zacielil svoju pozornosť na otcovstvo, rodinu a krízu v ktorej sa ocitli; na telo, ducha, dušu, na srdce ako bojisko medzi láskou a žiadostivosťou, na vzťahy – od tých najužších v rodine, k tým druhým dôležitým – s opačným pohlavím.

Boh je predstavený ako architekt tela muža a ženy, ako Otec, spravodlivý sudca, bojovník, ako ten, ktorý nás stvoril s túžbami. Autor vedie k zamysleniu sa nad tým, prečo sme takto stvorení a aké majú naše túžby miesto v Božom pláne a čo s nimi, keď vyplávajú na povrch s príznačnou naliehavosťou. Osobne ma oslovil pohľad na aktuálne pokrivený obraz muža, ktorý masovo predostierajú holywoodske seriály: prvý model je muž ako večné dieťa, sukničkár. Druhý je muž gay, pričom len homosexuál vie byť najlepším priateľom ženy, vie ju ochrániť a len pri takomto môže byť v bezpečí. Akoby prirodzené a správne túžby mužského srdca boli pre ňu (vždy) nebezpečné. Zaujímavá reflexia…

Na knihe hodnotím pozitívne, že je rozdelená pre chlapcov a dievčatá. Touto selekciou si autor vytvoril chránený priestor, kde sa mohol láskyplne prihovárať nežným srdciam a odvážne tým chlapčenským. A myslím, že má potenciál zaujať ich.

<Kúpiť knihu Teológia jeho / jej tela>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: EVERT, J. 2013. Teológia jeho / jej tela [Theology of his / her body], Bratislava : Don Bosco, 115 s., brožovaná, ISBN 978-80-8074-197-6.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre