Recenzia na knihu Odovzdaný

Radikálna. Tak by som jedným slovom zhrnula môj dojem z knihy Odovzdaný – Ako sa v každodennom živote odovzdávať Bohu a jeho vôli. Do rúk som ju brala s vedomím, že mám do činenia s autorom, ktorý už predtým napísal knihu pre mužov (Buď mužom, 2014). A viete čo? Vôbec mi to nevadilo. Práve naopak. Bytostne som potrebovala počuť niečo z mužského sveta, bez všetkých tých príkras, okrás, čačiek–mačiek a zbytočných desiatich viet okolo. Proste nič, len mať naservírovanú holú pravdu a dostať ju rovno medzi oči. A jezuita Larry Richards ma rozhodne nesklamal!

Aj keď túto knihu samotný autor neprofiluje ako typ literatúry (len) pre mužov, práve polopatistická jasnosť vysloveného vo mne vyvolávala dojem, že takou presne je. No bola by veľká škoda, keby ju ženy vypustili zo svojho zorného uhla, pretože ide o jednu z najlepších kníh, aké som mala možnosť prečítať. A môže za to hneď niekoľko faktorov.

I keď názov napovedá, že Richards sa bude primárne venovať problematike odovzdanosti a jej odtieňom v každodennom živote, osobne by som jej pridala ešte jeden výstižný podnázov: Ako urobiť raz a navždy poriadok vo svojom duchovnom živote. Veď takéto veľké upratovanie potrebuje z času na čas každý jeden z nás.

Aká je teda kniha Larryho Richardsa?

Praktická. Vysoko hodnotím rámec jej vystavania: kapitola + pár konkrétnych výziev, ako to, čo sme prečítali uviesť do života. Cenné rady sprevádzané s autorovým príslovečným humorom („…čo chcete, vy malí pohania…?“), popretkávané so skutočnými príbehmi z jeho kňazskej služby, ale aj osobnými zápasmi, ktoré viedol s Bohom.

Už som to hovorila niekoľkokrát a znova to zopakujem: hlboko ma dojíma, keď sa autor delí so svojim vnútrom, keď nemá strach opustiť bezpečnú zónu komfortu a ponúka svoje srdce ako na dlani. To sú veci, ktoré majú potenciál zmeniť dosiaľ nezmeniteľné.

Pravdivá. Páči sa mi, že autor sa ani nesnaží ťahať nám medové motúzy popod nos, nehíčka nás falošnými prísľubmi a nerazí cestu prosperity a úspechu. „Kresťanstvo vás bude stáť život. Ak vás ešte život nestálo, nie ste zatiaľ kresťanmi.“ (s. 40) Nesľubuje, že to bude jednoduché, skôr naopak: dáva nám istotu duchovných mozoľov, námahy, kvapiek potu a celoživotného zápasu. Vyzerá to tak, že dar povzbudzovania asi nebude jeho charizmou 🙂

Overená. Okrem vlastných skúseností sa opiera aj o životy niektorých moderných svätcov (Zélia Martinová, jej dcéra Terézia z Lisieux, Pier Giorgio Frassati, Faustína Kowalská…) a demonštruje na nich, aká mnohotvárna je Božia milosť. Vskutku len ťažko by sme našli dvoch rovnakých svätcov, dvoch rovnakých kňazov, dvoch rovnakých kresťanov. No Boh má záľubu v rozmanitosti a každý jeden z nás je povolaný k svätosti. Toľkým pred nami sa to podarilo, tak prečo nie aj nám? No ešte pred touto otázkou stojí jedna podstatnejšia: Máme vôbec túžbu byť svätými?

Náročná, zdravo drzá a priama. Jeho zamyslenia, podnety a miestami až bezočivé (ale tak potrebné) vstúpenie do svedomia s ráznymi výzvami môže niekomu liezť na nervy. Ja som jeho náročnosť uvítala, vrátane ustavičného bombardovanie nie veľmi pohodlnými otázkami typu: Je svätosť tvojim životným cieľom? Keby si mal napísať svojich top desať túžob, bola by tam vôbec? Ak áno, na ktorom mieste…?

 „Ak sa nemodlíte aspoň päť minút denne, ste pohania! Celkom určite, dozaista! Ak sa nerozhodnete denne tráviť čas s Bohom, nemôžete začať hľadať Božiu vôľu, ba ani ďalej čítať túto knihu. Bodka. Na ničom inom nezáleží.“ (s. 29)

„Byť kresťanom nemá nič do činenia s pocitmi. Má však všetko do činenia so skutkami.“ (s. 47)

„Boha v skutočnosti milujem iba toľko, koľko milujem najmenej milovanú osobu v mojom živote.“ (Dorothy Dayová, s. 51)

Celá kniha je teda o tých dvoch magických slovách: o odovzdaní sa. Áno, sme z neho na smrť vydesení! Asi to bude mať niečo do činenia s dôverou v Neviditeľného. No všetko sa dá. A mám taký pocit, (aj keď to nie je o pocitoch, všakže?), že s touto knihou na cestu odovzdanosti môžeme vykročiť už dnes a to úplne konkrétne. Skúste a presvedčte sa.

Recenzia na knihu Odovzdaný

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: RICHARDS, L. 2018. Odovzdaný – Ako sa v každodennom živote odovzdávať Bohu a jeho vôli [Surrender! The Life Changing Power Of The Will Of God], Bratislava : Don Bosco, 194 s., brožovaná väzba, ISBN: 978-80-8074-396-3.

4 Užívateľ (5 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre