Lorenzo Scupoli: Duchovný zápas (recenzie)

Duchovný zápas

Lorenzo Scupoli je autorom fenomenálnej knihy Duchovný život. Niet sa preto čo čudovať, že čitateľom sa môže dostať do rúk už jej piate vydanie. Možno sa pýtate, v čom je taká útla kniha obohacujúca?

Na prvý pohľad pôsobí dojmom možno nič nehovoriacej knihy. Duchovný zápas? Netreba sa nechať zmiasť, ja som prežívala podobné pocity a tiež som nevedela, čo čakať. Na začiatok prezradím, že ak máte radi sv. Augustína (ja ho milujem) tak si zamiluje aj Scupoliho. Spočiatku to boli na mňa príliš silné a tvrdé slová. Bránila som sa. Ale potom… Po prečítaní viacerých strán som objavila neskutočnú pravdu a úprimnosť slov, ktoré autor vyjadruje. Hoci neopisuje spoveď svojho života ako sv. Augustín, ponúka pre čitateľov akéhosi sprievodcu na ceste ku Kristovi.

Pre mňa je to kniha absolútne uchvacujúca. Už teraz viem, že bude výborným pomocníkom na mojej ceste ako byť lepšou, úprimnejšou nielen k samotnému Bohu, ale aj k sebe samej. Je rozdelená do piatich celkov, pričom každý sa zameriava na určitú oblasť viery. Postupne, ako som čítala knihu, autorovi sa podarilo zmeniť niektoré moje názory a predsudky. Čo oceňujem je, že kniha je skutočne praktickým radcom pri hľadaní skutočnej pravdy a hodnôt v živote. Občas som až nadobúdala pocit, že sa mi prihovára samotný Boh prostredníctvom Scupoliho diela. Akoby som zrazu pocítila, že toto je to, čo práve teraz potrebujem. Už dávno sa mi niečo také nestalo a Lorenzo Scupoli to dokázal! Z celej knihy je cítiť lásku autora k Bohu a to ako sa nám ostatným snaží potvrdiť, že Boh skutočne miluje každého jedného a záleží mu nás.

Na záver odporúčanie od samotného autora: „miluj súženia a ťažkosti, pretože prinášajú so sebou zmysel a cieľ celého boja, totiž víťazstvo nad sebou.” (s. 49) Nech je pre vás jeho odporúčanie ako povzbudenie do nadchádzajúcich bojov a skúšok. V každom prípade netreba zabúdať na večnú a živú pravdu – Boh nás miluje a je pri nás v každej skúške.

<Kúpiť knihu Duchovný zápas>

Autorka recenzie: Júlia Štefeková

Bibliografický popis: SCUPOLI, L. 2013. Duchovný zápas, Vydavateľstvo Oto Németh, 197 s., brožovaná (mäkká) väzba, ISBN 978-80-89277-46-9.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre