C. S. Lewis: Štyri lásky (recenzia)

štyri lásky

Táto kniha je o láske. Nie o jednej, ani o dvadsiatich dvoch, ale o štyroch. Lewisove Štyri lásky sú pre všetkých, no nie všetci pochopia…

Ak ste ešte od C. S. Lewisa zatiaľ nič nečítali, môže to byť vaša prvá osudová láska. Láska na prvý pohľad, či láska na prvé začítanie sa. Jedna z tých, o ktorých sa píše aj v tejto knihe.

Ak C. S. Lewisa poznáte, opäť sa zas a znova ocitnete na intelektuálnom výlete v prvej triede s nadštandardnými službami, kde za každým rohom (či stránkou), bude na vás čakať nové poznanie. Na niektorých miestach sa vás zmocní pocit, že ste tu už boli, no až teraz sa ich skutočne dotknete. A niektoré končiny uvidíte a spoznáte po prvý krát, hoci tu stoja už od nepamäti… Iné miesta zbadáte až teraz, napriek tomu, že ste okolo nich denno – denne chodili.

A teraz poruším svoje nepísané pravidlo, že v recenziách necitujem text z recenzovaných kníh. Prečo? Lebo Lewis.

 „Neúplní a nehotoví, prázdni a zároveň zahltení, voláme na Toho, ktorý dokáže rozmotať, čo je zauzlené, a pospájať, čo je rozpletené.“ (s. 9)

„Ani najtvrdšia feministka nemusí môjmu pohlaviu závidieť korunu, ktorú mu nasadzuje či už pohanské alebo kresťanské mystérium. Lebo tá prvá je papierová a tá druhá tŕňová. Skutočným nebezpečenstvom nie je, že sa manželia o tú druhú usilujú príliš dychtivo, ale že dovolia manželkám, priam ich núkajú, aby ju uchvátili.“ (s. 90 – 91)

Rozobrať tak diferentné pojmy ako náklonnosť, agapé, eros, priateľstvo trefne, vecne a pritom hlboko vie len Lewis. Jeho výklad miestami hraničí s genialitou. Je schopný odhaliť hlbiny ľudskej duše so zručnosťou skúseného archeológa: najskôr sa pohrá s vonkajšími nánosmi, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad. A potom postupne odkrýva… C. S. Lewis, pán archeológ, bádateľ, filozof a mysliteľ, ktorého riadky ma vždy znova a znova dostanú do kolien.

Jeho štýl písania som už vo svojich vysokoškolských prácach nazvala „lewisovský,“ pretože tak ako on proste nikto iný nepíše. Tento spisovateľ patrí medzi najcitovanejších, a stretla som sa s vyznaním istého autora, ktorý povedal: „Opäť som sa pristihol pri tom, ako znova citujem Lewisa… ale keď on to vie povedať najlepšie!“

A to isté konštatujem aj ja: On vám to povie najlepšie!

<Kúpiť knihu Štyri lásky>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: LEWIS, C. S. 2014. Štyri lásky [The Four Loves], Bratislava : Porta libri, 157 s., viazaná s prebalom, ISBN 978-80-81560-32-3.

k

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre