Róber Horka: Medúšik (recenzia)

Medúšik

Príbehy o malom nezbedníkovi Medúšikovi, pochádzajú z dielne autora Róberta Horku.

Už z podnázvu knižky vyplýva, že príbehy sa budú niesť v kresťanskom duchu. Doposiaľ verejnosti málo známy detský autor Horka, pôsobí ako katolícky kňaz i vysokoškolský pedagóg a ako píše, inšpiráciu k napísaniu rozprávok mu dali deti z jeho farnosti.

„V úli nebolo niečo v poriadku. Včielky sa zastavovali po kútoch a jedna druhej potichučky čosi šepkali. Potom neveriacky točili hlávkami a boli veľmi smutné. Napokon to už vedeli všetky včielky, ktoré boli doma v úli. Medúšik tú hroznú správu, samozrejme, nevedel, pretože bol celý deň na lúke a usilovne zbieral peľ a sladkú šťavičku z kvietkov.”

V príhodach malého Medúšika autor deťom vysvetľuje základné hodnoty a pravidlá života zrozumiteľným jazykom. Možno sa niektorým môže zdať táto kniha miestami priveľmi mravoučná, no musím smutne konštatovať, že pozitívne príklady hrdinov v súčasnej detskej literatúre stále viac a viac absentujú. „Medúšik jej už len z diaľky zakričal: ´Teraz už poznáš tajomstvo najväčšieho šťastia. Najšťastnejší je ten, kto dokáže urobiť niekomu veľkú radosť.´ Včielky toto tajomstvo poznajú odmalička. Preto usilovne zbierajú medík, aby ním deťom na Vianoce urobili radosť, a potom sú šťastné – prešťastné.“ ( s. 53 )

V pútavých príbehoch je nádherne vykreslená láska k rodičom, ale tiež k blížnym a k prírode. „Kráľovné oznamovali lúčnemu zhromaždeniu, že by veľmi chceli, aby na lúke rástla medovka. Má vraj vynikajúcu chuť, krásne kvietky a príjemnú vôňu. Kráľovné oznamovali, že ich poslovia už aj našli vhodné rastlinky, ktoré by mohli presadiť, ale keďže lúka je spoločná, chcú vedieť, či zvieratká so zasadením medovky na lúke súhlasia.“ (s. 99-100)

Oceňujem, že som v tejto knižôčke nenašla ani stopu po nenávisti, či pomste malého hrdinu. Je to veľmi poučná rozprávkova kniha vhodná tak pre malé, ako i pre staršie deti. Navyše je obohatená o krásne a veselé ilustrácie, ktorých autorkou je Katarína Drienovská.

Ak si  rodičia večer nájdu čas a prečítajú pred spaním svojim ratolestiam aspoň jeden poučný príbeh malej včielky, tak nepochybujem o tom, že sa detičkám bude minimálne 26 nocí snívať o ich veselom kamarátovi Medúšikovi.

<Kúpiť knihu Medúšik>

Autor recenzie: Ria Ratajová

Bibliografický popis: HORKA, R. 2013. Medúšik – Rozprávky z kazateľnice, Doľany : ZAEX, 112 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-971345-0-1.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre