Príbeh, ktorý nepoznáte: sv. Tomáš Akvinský a jeho boj za čistotu

Sv. Tomáš Akvinský je mocným patrónom v boji za čistotu. Vo svojom živote od Boha obdržal zvláštnu milosť čistoty a teraz je pripravený podeliť sa o ňu s nami z neba. Prinášame vám málo známy príbeh z jeho života, ktorý dokazuje čistotu a svätosť tohto významného Božieho muža, ako aj modlitbu za čistotu, ktorá vám pomôže zvíťaziť nad všadeprítomnými pokušeniami.

Sv. Tomáš Akvinský sa narodil v roku 1226 ako najmladší syn v šľachtickej rodine v Taliansku. Jeho rodičia chceli, aby sa stal benediktínskym mníchom v nádeji, že sa jedného dňa stane opátom alebo predstaveným niektorého prestížneho kláštora. Boh však mal iné plány. Počas jeho dospievania mnísi poslali svätého Tomáša študovať teológiu do Neapola, kde sa stretol s členmi dominikánskeho rádu. Dominikánsky rád bol v tom čase pomerne mladý a mal len veľmi malú spoločenskú prestíž. Svätý Tomáš sa veľmi zaujímal o dominikánsky spôsob života a napokon sa rozhodol proti vôli svojich rodičov k dominikánom pripojiť.

Jeho rodičia sa však tak dôrazne postavili proti jeho rozhodnutiu stať sa dominikáncom, že ho nechali zatknúť vlastnými bratmi a uväznili ho v jednom z rodinných hradov. Nechceli ho pustiť, kým nezmení svoje rozhodnutie. Okrem toho sa ho mohokrát pokúsili rôznymi spôsobmi presvedčiť, aby zmenil názor. On však celý rok odmietal zmeniť názor. Namiesto toho ticho študoval Bibliu a rástol v múdrosti a poznaní.

Celá Tomášova rodina však bola z čakania po roku veľmi unavená. Nič nezaberalo. Nakoniec Tomášovi bratia vymysleli posledný plán. Boli si istí, že fyzické pokušenie Tomáša prinúti porušiť sľub čistoty. Potom by bol nútený opustiť svoje náboženské povolanie.

Jednu noc bratia zaviedli do miestnosti, kde bol sv. Tomáš uväznený, sporo odetú prostitútku. Plán však nefungoval podľa ich predstáv. Svätý Tomáš okamžite vytiahol z krbu horiaci kutáč, ženu vyhnal z miestnosti, zabuchol za ňou dvere a kutáčom na ne vyrazil znamenie kríža. Potom padol na kolená so slzami vďakyvzdania a modlil sa, aby bol zachovaný vo svojej čistote a úmysle žiť náboženský život.

Podľa záznamov z jeho kanonizácie Tomáš následne upadol do mystického spánku, v ktorom mal víziu. Z neba k nemu prišli dvaja anjeli, zviazali okolo jeho pásu cingulum (šnúru) a povedali mu: „V mene Boha ťa pášeme opaskom čistoty – opaskom, ktorý nikdy nezničí žiaden útok.“ V záznamoch o jeho kanonizácii sa uvádza, že mnoho rôznych ľudí, ktorí ho poznali, bolo svedkami jeho vysokého stupňa čistoty a cudnosti. Dar anjelov zachránil svätého Tomáša pred sexuálnym pokušením a udelil mu trvalú čistotu, ktorá oživila všetky jeho myšlienky a činy. Pápež Pius XI. o tejto udalosti napísal: „Keby sv. Tomáš nezvíťazil vo svojom boji o čistotu, je veľmi pravdepodobné, že Cirkev by sa nikdy netešila zo svojho anjelského lekára.“

Správanie svätého Tomáša počas jeho života je dôkazom, že skutočne dostal zvláštnu milosť čistoty a cudnosti – milosť, o ktorú sa teraz s nami prostredníctvom spoločenstva svätých rád podelí. Prosme ho preto o dar čistoty, pretože naše prosby určite neodmietne.

🙏🏻  Modlitba za čistotu k svätému Tomášovi Akvinskému 🙏🏻

Drahý Ježišu,

Viem, že každý dokonalý dar, najmä dar čistoty, závisí od tvojej prozreteľnosti. Bez teba stvorenie nemôže urobiť vôbec nič. Preto ťa prosím, aby si svojou milosťou bránil čistotu a cudnosť môjho tela a duše. A ak by som niekedy vycítil alebo si predstavil čokoľvek, čo by mohlo poškodiť moju čistotu a cudnosť, odstráň to odo mňa, Najvyšší Pane mojich síl, aby som mohol rásť v láske a službe tebe s čistým srdcom, obetujúc sa na najčistejšom oltári tvojho božstva po všetky dni môjho života.
Amen.

Svätý Tomáš Akvinský, oroduj za nás!

Knihy Tomáša Akvinského:

 

Teologická suma Tomáša
Akvinského I, 1 – 13
Otázky o ctnostech II
– Láska a naděje
O prozřetelnosti
a předurčení

Martina Bednáriková, Zachej.sk

Zdroj: Angelic Warfare Confraternity

Foto: Wikipedia

4 Užívateľ (5 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre