Preťaženie: Návod, ako bojovať proti stresu (recenzia)

Joyce Meyer vo svojej knihe Preťaženie ponúka výborný návod na to, ako bojovať proti stresu a jeho negatívnym vplyvom na život. Vychádza pritom znova zo svojich osobných skúseností, takže kniha nie je len suchou teóriou, ale ponúka aj množstvo praktických príkladov zo života.

Celý obsah knihy je rozdelený do pätnástich kapitol, v ktorých sa autorka postupne venuje rôznym oblastiam. Začína tým, že poukazuje na negatíva, ktoré stres spôsobuje, a ktoré si mnohokrát ani neuvedomujeme. Pri čítaní si naozaj uvedomíte, že stres je reálnym nepriateľom a je dôležité aktívne proti nemu bojovať. Ďalšia kapitola povzbudzuje k dôvere Bohu a k tomu, aby sme si uvedomili našu závislosť na Ňom. Z tejto dôvery má potom prameniť aj naša istota a sebavedomie, ktorému sa autorka venuje v nasledujúcej kapitole.

Ďalej nasleduje ešte mnoho praktických rád a krokov, ktoré nám majú pomôcť pri eliminovaní stresu z nášho života. V každej kapitole sú konkrétne odporúčania, čo veľmi oceňujem, lebo sa jednotlivé myšlienky dajú hneď aplikovať a netreba čakať až na posledné stránky knihy. Taktiež je skvelé, že po každej kapitole autorka ponúka zhrnutie v niekoľkých hlavných bodoch, čo uľahčuje zapamätanie si obsahu knihy. Prípadne, keď sa chceme ešte k niektorým myšlienkam vrátiť nemusíme hľadať v celom texte, ale stačí si pozrieť zhrnutie.

Čo považujem za zaujímavé sú fakty „Vedeli ste, že…?“, ktoré sa nachádzajú taktiež na konci každej kapitoly a obsahujú vždy nejakú zaujímavosť týkajúcu sa vplyvu stresu na človeka. Oceňujem tiež snahu autorky poskytnúť aj vedecké hľadisko na túto tému.

Veľmi výstižné sú podľa mňa kapitoly o dôležitosti smiechu a tiež toho, aby sme si dávali pozor na naše slová. V neposlednom rade autorka vyzýva aj k zmene nášho pohľadu na situáciu, čo je často veľmi kľúčová vec, ak sa chceme vyhnúť zbytočnému stresu. A nevyhýba sa ani téme služby blížnemu.

Celá kniha je popretkávaná Božím slovom, takže vidno snahu autorky poskytnúť naozaj biblický pohľad. Po prečítaní knihy si človek uvedomí, že naozaj jediná cesta, ako žiť bez stresu je žiť s Bohom a mať s Ním skutočný a úprimný vzťah.

Knihu veľmi odporúčam, aj keď si možno myslíte, že nežijete v strese. Určite vás pri jej čítaní napadnú ďalší ľudia z vášho okolia, ktorým by ste ju mohli venovať.

Preťaženie

Autor recenzie: Kateřina Launerová

Bibliografický popis: MEYER, J. 2017. Preťaženie [Overload: How to Unplug, Unwind and Unleash Yourself from the Pressure of Stress], Bratislava : Slovo života international, 233 s., brožovaná, ISBN 978-80-89165-53-7.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre