Predstavujeme knihu, ktorá nenechá vaše oči suché: Sväté ženy – moje sestry

Sväté ženy – moje sestry  (autobiografické dielo)

Predstavte si, že po dlhšom čase stretnete kamarátku, ktorá sa vám pochváli blízkym, priateľským vzťahom so známou osobnosťou.  Ani nedýchate od zvedavosti v očakávaní, aké meno vysloví, a v hlave vám víria tváre a mená aktuálnych celebrít. Kamarátka vás s neskrývaným úsmevom ešte napína, že nielen s jednou osobnosťou, ale dokonca s niekoľkými vedie dôverné rozhovory a trávia spolu veľa času.

A potom to príde: vysloví ich mená a vám možno od prekvapenia, možno zo sklamania „zmrzne úsmev“ na tvári. Jej dôvernými priateľkami totiž sú: Terézia z Avily, Terézia z Lisieux, Faustína Kowalská, Edita Stein, Matka Tereza z Kalkaty a dokonca aj Panna Mária je akoby jej sestrou.

Že blbosť typu science fiction? Vôbec nie! Táto žena je skutočná. Volá sa Colleen Carroll Campbell. S príbehom, ako v spomínaných ženách našla svoje najlepšie priateľky sa s nami podelila vo svojom autobiografickom diele  Sväté ženy – moje sestry. Nielen mňa zaujala svojim rozprávaním, ale aj mnoho ľudí, ktorí si prečítali jej knihu. Veď posúďte sami:

„V knihe Sväté ženy – moje sestry Colleen Carroll Campbell vyviedla veľké historické hrdinky zo zaprášených oltárov a kamenných sôch na dejisko nového milénia. Ich literárne portréty z nich urobili spoľahlivé sprievodkyne cez mínové pole dnešnej ,kultúry neviazanej sexualityʻ, cez ťažkosti záväzkov a rodiny a stále prítomnú realitu utrpenia a straty. Na konci človek získa šesť nových priateliek, ktorých múdrosť, zdravý rozum a viera presahujú všetky veky.“

Elizabeth Lev,  historička umenia a autorka knihy Tigrica z Forlí

„Aktívna, autenticky ženská, so záujmom o kultúru – a verná katolíčka. Podľa mnohých ľudí je to neobvyklá kombinácia. Colleen Carroll Campbell v knihe Sväté ženy – moje sestry vykresľuje ťažkosti, s ktorými sa stretávala, keď si plnila svoje sny ako autorka, novinárka, kultúrna komentátorka a žena. Campbellovej životný príbeh bude rezonovať v srdci každej ženy, ktorá žije v dnešnom svete a má aspoň iskierku viery. Túto knihu neodložíte, kým  nedočítate poslednú stranu, a zabudnete aj dýchať, keď budete s Colleen v nádeji prežívať veľké i malé rozhodnutia jej života, ktoré dávajú spoznať, kým je človek ako osoba. Ďakujem ti, Colleen, za odvahu vyrozprávať svoj príbeh, ktorým si obohatila svoje čitateľky významným a jedinečným spôsobom – pretože im ukázal krásu, zmysel a ciele ľudského života a ľudskej lásky otvorených pre Božie tajomstvo.“

Matka Agnes Mary Donovan, SV,  generálna predstavená, Sestry života

„Colleen Carroll Campbell je skutočná ikona ‚nového feminizmu‘, ktorý žiada sv. Ján Pavol II. Prešla dlhú cestu, hľadajúc pravý význam oslobodenia ženy, a v knihe Sväté ženy – moje sestry rozpráva, ako jej šesť mystičiek a jej vlastné osobné skúšky a víťazstvá pomohli nájsť oslobodenie pod krížom.  Je to svieža, dobre napísaná kniha, ktorá sa veľmi dobre číta (neraz mi vyvolala úsmev na tvári). Colleen nám dala ozajstný dar: nielen dar svojho intelektu a schopností spisovateľky, ale, čo je dôležitejšie, otvorila si srdce a dala nám seba samu. Prestaňte si klásť otázku, či by ste si mali túto knihu prečítať. Mali by ste!“

Christopher West, autor kníh  Radostná zvesť o sexe a manželstve a Teológia tela pre začiatočníkov

Samé zahraničné recenzie? Samozrejme, veď k slovenským čitateľom sa kniha vďaka vydavateľstvu Zachej.sk dostáva práve teraz. No  máme už aj jednu slovenskú recenziu,  z prvej ruky – od našej korektorky Martinky:

Kniha, kde som pri každej vete plakala.

Aj takto by som opísala knihu, ktorej názov možno nepôsobí až tak originálne –  hoci obsahuje v sebe prvok paradoxu: ako môže byť niekto svätý mojím najbližším príbuzným?

Sväté ženy. Nie, nie, nebojte sa. Toto v žiadnom prípade nie je ďalšia kniha o biografiách svätíc či o ich nadprirodzených daroch. Názov síce vyvoláva dojem akejsi škrobenosti, ale len čo začnete čítať samotný text, autorkin štýl vás prekvapí absolútnou prirodzenosťou a spontánnosťou. A ešte čosi – je veľmi osobný. Je to svedectvo. Beletrizované svedectvo, takže budete mať pocit, že čítate román. Autorke sa podarilo bravúrne vystihnúť premenu vlastného vnútra v priebehu asi pätnástich rokov, a to vrátane najsubtílnejších zákutí svojho myslenia a cítenia.

Martina Bodnárová, jazyková korektorka slovenského prekladu knihy Sväté ženy – moje sestry

Prebudil sa vo vás záujem či zvedavosť? Nech už je podnet akýkoľvek, prečítajte si aj vy knihu, ktorá ako kráľovná bestsellerov prichádza na náš knižný trh po červenom koberčeku,  sprevádzaná  emotívnymi  recenziami nadšených čitateľov.

 

Monika Bugáňová, za vydavateľstvo Zachej.sk

 

 

 

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Som rada že sa mi kniha Sväté ženy-moje sestry dostala do rúk a mohla som ju prečítať. Je veľmi pútavo napísaná. Nevedela som sa od nej odtrhnúť. Prečítala som ju za dva dni. Povzbudila ma, aby som v svätých hľadala inšpiráciu pre mňa a moju rodinu. Dala mi veľa otázok ( pre P.Boha), ale aj odpovedí, nádej nevzdávať sa. Zaujímalo by ma autorkyne pokračovanie v jej ďaľšich životných situáciách. Napr. pri výchove, po 20 r. manželstva a pod.😃 Dúfam , že sa dočkám pokračovania.

Komentáre