Počuješ ma, Pane?

Čo myslíte? Počúva Boh naše modlitby? A ak počúva, odpovedá na ne? Logika hovorí, že ak nám príde nejaká odpoveď, zákonite muselo prísť k vypočutiu otázky. Bez počutia otázky by predsa nemohla prísť ani odpoveď.

Boh počúva

Počúva teda Boh naše modlitby? Toto je otázka, na ktorú môžeme s istotou odpovedať: „Áno. Boh počúva.“

Už s odpoveďou na konkrétnu modlitbu je to trocha horšie, keďže som si istá, že mnohí máme skúsenosť s nevyslyšanou, či s nevypočutou modlitbou. Ak by sme však chceli byť exaktní v pojmoch, museli by sme povedať, že nevypočutá modlitba vlastne neexistuje, pretože každú jednu modlitbu Boh počúva a teda žiadna neprejde okolo Neho bez povšimnutia. No nie každá modlitba je zároveň vyslyšaná a nie na každú nám Boh dá odpoveď.

Avšak ani toto tvrdenie nie je pravdivé. Prečo? Boh totiž odpovedá na každú jednu našu modlitbu, avšak nie vždy spôsobom, akým si predstavujeme, že by odpovedať mal. C. S. Lewis hovorí, že v nebi budeme Bohu ďakovať za všetky naše prosby, ktoré nevyslyšal. Boh totiž vie, na rozdiel od nás, čo je pre nás to najlepšie z pohľadu večnosti. A svätý Augustín hovorí niečo podobné: „Boh nás často milosrdne vypočuje a často milosrdne nevypočuje.“

No mať „pohľad večnosti“ a osvojiť si ho už tu na zemi – to je sizyfovská práca. Kľúčom k nej je spočívanie v dôvere v Boha, nech sú naše životné okolnosti akokoľvek ťažké. Doslova sa zžiť s výrokom svätého Pavla: „Tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré“ (Rim 8,28).

Nechcem tým povedať, že máme svoj život prežiť v pasivite so založenými rukami a len čakať, čo nám „vesmír“ nadelí. To určite nie! Máte sny, plány, túžby? Samozrejme, že áno. Máte ľudí, ktorí sú vám drahí a chcete pre nich len to najlepšie? Zaiste. Máte ťažkosti, cez ktoré sa boríte už celé roky a nehýbu sa? Možno áno. Tak toto všetko odovzdávajte Bohu v prosebnej modlitbe a verte, že (1) On vás pozorne počúva (2) a odpovedá na vaše modlitby.

Kniha Boh počúva je nielen zbierkou svedectiev skutočných príbehov vyslyšaných modlitieb, ale aj šikovnou príručkou, ktorá vás v skratke prevedie základnými typmi katolíckych modlitieb a pobožností. Zatiahnite na hlbinu a povzbuďte sa vo viere. Presne pre to, naše knihy vydávame: aby boli maličkými svetielkami na ceste do Otcovho domu.

Boh počúva

Zuzana Ring,

Vydavateľstvo Zachej.sk

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre