O Márii viem už všetko! Naozaj?

Predstavenie knihy poľského kňaza Dominika Chmielewskeho: KECHARITOMENE – Milostiplná

Som skeptická voči tvrdeniam typu: Bibliu som už čítal, už ma tam nič neprekvapí, nič nové sa nedozviem. Skôr sa prikláňam k názoru, že je ako stále prúdiaca rieka: hoci je tá istá, predsa je vždy iná a nová. Zakaždým, keď k nej prídeš, môžeš sa osviežiť, či nanovo načerpať.

Podobný postoj môžeme mať k Márii: Veď už o nej všetko viem, načo ďalšia kniha? Je fakt, že len máloktorá osobnosť je tak kontroverzná, ako práve Matka Božia. Pre niekoho absolútne neprijateľná, pre iných šokujúca, pre ďalších ľahostajná a pre niektorých nevyhnutná, živá, vzácna osoba, bez ktorej si svoj (nielen kresťanský) život nevedia predstaviť.

Kecharitomene

Kniha Kecharitomene však nie je len o Márii, je aj o osobnom povolaní každého jedného z nás. Preto je tak dynamická, radikálna, intímna, bezprostredná a výnimočná. Čo teda od nej môžeš čakať?

  • Do hĺbky ti odkryje Máriine čnosti;
  • Zasvätí ťa do jej miesta v tajomnom pláne spásy;
  • Spoznáš úlohu, ktorú jej zveril Boh od počiatku až do konca sveta;
  • Získaš „návod“ ako Máriu spoznať ako Mamu;
  • Naučíš sa, ako k nej môžeš priviesť aj iných ľudí;
  • …a…

  …presvedčíš sa o jej významnom postavení v Biblii.

Moment, to akože fakt? Veď je tam o nej napísané tak málo! To možno áno, no „podľa najstarších rabínskych tradícií sa Sväté písmo vykladá na štyroch úrovniach. Posledná úroveň je po hebrejsky: sod (tajomstvá Kráľa), je to mystická úroveň. Rabíni tvrdili, že potrebujeme 40 rokov študovať Sväté písmo, aby sme spoznali mystiku Božieho slova. Aby sme uvideli, ako hlboko sú v Biblii ukryté Božie tajomstvá pre vyvolených – pre tých, ktorí sa naozaj zamilujú do Božieho slova. Preto argument, že o Márii je vo Svätom písme málo, obstojí len u tých, ktorí sa naň pozerajú povrchne, čítajú ho len a výlučne doslova a nedokážu doň vojsť hlbšie – až na jeho mystickú úroveň. Priblížiť sa takto k Božiemu slovu je však dar Ducha Svätého, bez neho je to ťažké.“ (Kecharitomene, s. 40)

          Život bez lásky je veľmi ťažký a život bez mamy bezútešný. Tak už prestaň žiť ako sirota a otvor srdce tej náruči, do ktorej Boh vložil svojho jednorodeného Syna. A Boh chyby predsa nerobí.

Zuzana Ring, Zachej.sk

Kecharitomene

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre