Nechajte sa premeniť pomocou Panny Márie

Naša Pani z Kibeha (recenzia)

Malý štát na východe strednej Afriky Rwanda je pomerne málo známy a už tobôž nie čo sa týka mariánskych zjavení. Fascinujúci príbeh týchto zjavení nám ponúka autorka Immaculée Ilibagiza, ktorá pochádza z Rwandy a veľmi autentickým a dychberúcim spôsobom opisuje pozadie zjavení.

Immaculée na začiatku knihy Naša Pani z Kibeha v krátkosti spätne spomína na svoje detstvo, ktoré je hlboko zakorenené v modlitbe a v úcte k Božej Matke Márii. Spomína, že nikdy nepočula o žiadnom zjavení Panny Márie, ale od chvíle, keď sa o tom dozvedela od svojej učiteľky Odette, neustále sa modlila, aby Panna Mária navštívila Rwandu – skrátka aj ona chcela vidieť Máriu.

Mária skutočne prišla do Rwandy a spôsob, akým Immaculée opisuje stretnutie Márie s prvými troma vizionármi, je úchvatný. Rozprávanie Immaculée je pútavé, dynamické, pravdivé, dôverné a vyvierajúce zo srdca, že miestami máte pocit, že ste tam a že toto zjavenie prežívate spolu s pútnikmi. Zároveň napätie a praktiky, ktoré sa používali pri odhalení pravdivosti zjavení, sú  miestami neúctivé a čitateľ sa pýta: „To vážne?“

Mária a Ježiš, ktorí postupne prichádzajú a nachádzajú čisté a nepoškvrnené srdcia ostatných piatich vizionárov, privádzajú na miesto do Kibeha nespočetné množstvo pútnikov. Tí putujú a zažívajú znamenia a zázraky. Tancujúce a farebné slnko, obrazy na nebi, uzdravenia…

Je veľmi srdcervúce vidieť, ako túto nemožnosť putovať do Kibeha prežíva a zároveň pokorne prijíma samotná Immaculée. I keď nie je na miestach zjavenia, magnetofónové pásky s posolstvami počúva, a to ju vedie do modlitby, to premieňa celú jej rodinu, celú Rwandu. Nielen Rwandu, ale tento príbeh má v sebe silu vytrhnúť aj dnešného čitateľa a položiť ho na kolená, ponoriť ho do pokánia a modlitby.

Posolstvá sú prijímané, posudzované, ale aj brané na ľahkú váhu, čoho dôsledkom je hlboká nenávisť, ktorá drieme v srdciach ľudí. Nenávisť, ktorá nie je premenená Božím slovom a pokornou modlitbou, vyústi do genocídy, pred ktorou Božia Matka varovala, keď na sviatok Nanebovzatia Panny Márie v roku 1982 ukázala vizionárom hrôzy, ktoré zasiahnu Rwandu, ak sa neobrátia k Bohu. Genocída prišla v roku 1994.

Sama Immaculée prežila túto genocídu, keď bol jej kmeň nenávistne a kruto vraždený v celom štáte. Ona to prežila a podáva o tom svedectvo, ako sa jej viera otriasala, keď jej bolo ťažko milovať vrahov, ktorí vyvraždili jej rodinu.

Immaculée sa dostala do Kibeha až po genocíde a mohla tak na vlastnej koži vnímať prítomnosť Matky a Boha, ktorý premieňa Rwandu, Afriku a celý svet skrz malé mesto Kibeho.

Autor recenzie: Dávid Molčan

Bibliografický popis: ILIBAGIZA, I., 2022. Naša Pani z Kibeha [Our Lady of Kibeho: Mary Speaks to the World from the Heart of Africa], Košice: Zachej.sk, 240 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-429-7.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre