NOVINKA: „Moje srdce Ťa cíti, hoci Ťa ukrýva opona“ – 7 tajomstiev Eucharistie

7 tajomstiev Eucharistie poodhaľuje závoj, ktorým je prikrytá reálna prítomnosť Ježiša Krista skrze konsekrovaný chlieb a víno. Autor Vinny Flynn nemal žiadne nadprirodzené zjavenia. K dispozícii mal len to, čím disponuje drvivá väčšina z nás: zdravý ľudský rozum. No to, čo ho odlišuje od ostatných je fakt, že nezostal len na povrchu, pri informáciách z druhej ruky. Snažil sa priblížiť k Eucharistii, dotknúť sa tohto tajomstva a odpovede hľadať nielen v nej samotnej, ale aj v učení Cirkvi.

7 tajomstiev Eucharistie

Výsledkom tejto cesty do hlbín tretej sviatosti Cirkvi je jeho briskná kniha plná súvislostí, ktoré som si doteraz ani ja sama neuvedomovala. Jeho príklad ma povzbudzuje, aby som sa stále viac a viac ponárala do tajomstva Eucharistie, aby mi nikdy nezovšednela, a zároveň, aby som si nemyslela, že už o nej všetko viem (veď to sa ani nedá!) a nie je sa viac kam posunúť. Veď v oblasti poznania sa nedajú nakresliť konečné méty a povedať si: „Už stačí. Už všetko viem.“ Presne naopak: sú to práve tí najmúdrejší ľudia, ktorí žasnú nad tým, koľko toho vlastne ešte stále nevedia!

Som vďačná za jeho riadky a hrdá na to, že sme túto vynikajúcu knihu mohli preložiť a vydať v slovenčine. Môže byť ďalším schodíkom, na ktorý vystúpite a pozriete sa na Ježiša prítomného v Eucharistii z úplne iného, nového pohľadu. Pre mňa osobne bolo tých nových náhľadov hneď niekoľko a už teraz viem, že sa ku knihe potrebujem ešte niekoľkokrát vrátiť, aby som, spolu s autorom, znova nadvihla ten pomyselný závoj tajomna, za ktorým je On…

„Ó, Ježišu, Bože ukrytý, moje srdce ťa cíti, hoci Ťa ukrýva opona.“ (sv. Faustína)

 

Ukážka z knihy: „Keď sa teraz zamýšľam nad tým, čomu som veril, musím sa smiať. Na um mi prichádza absurdná scéna: Ďalší obyčajný deň v nebeskom kráľovstve. Kristus sa rýchlo pozrie na hodinky, vyskočí z trónu, schmatne najlepšie biele rúcho: „Zbohom, oci, zbohom, mami, zbohom, Duch Svätý, zbohom všetci anjeli a svätí. Ponáhľam sa na zem, aby som bol prítomný v Eucharistii. Viem, že vám budem chýbať, ale vrátim sa čo najskôr.“

Kristus nezanechal nebo, aby bol prítomný v Eucharistii. A jeho prítomnosť v Eucharistii sa nelíši od jeho prítomnosti v nebi. Po celom svete je veľa konsekrovaných hostií, ale Kristus sa nerozmnožuje, aby bol prítomný na všetkých tých miestach. Existuje len jeden Kristus, len jedna Kristova prítomnosť, len jeden spôsob Kristovej existencie: „Jedinečná a nerozdeliteľná prítomnosť Pána osláveného v nebi sa nerozmnožuje, ale sprítomňuje sa vo sviatosti na mnohých miestach zeme, kde sa slávi svätá omša“ (Krédo Božieho ľudu).

Čo to všetko znamená pre vás a pre mňa? Znamená to, že keď prijímame sväté prijímanie, vstupujeme do spoločenstva s Najsvätejšou Trojicou. Povedal vám to už niekto? Pri každom svätom prijímaní už tu na zemi zakúšame tú istú Božiu činnosť, ktorú jedného dňa v plnosti zakúsime v nebi – v Trojici večne prebiehajúcu Božiu činnosť lásky.“ (s. 36 – 37)

7 tajomstiev Eucharistie

Zuzana Ring, Zachej.sk

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre