Bobbie & Myron Yagel: Manželské rozhovory (recenzia)

recenzia na knihu manželské rozhovory

Publikácii z oblasti poradenstva pre manželov je už ako húb po daždi. Ako si teda vybrať tú správnu, alebo v čom je práve táto iná ako ostatné?

Kniha s podtitulom „krátke zamyslenia pre manželské páry“ vychádza z myšlienky „Manželských večerov“ (8 – týždňový kurz určený na obnovu, záchranu, či posilnenie manželstva), ktoré svojim absolventom odporúčajú nájsť si čas na „manželský čas.“

V praxi to znamená, aby si pár vyhradil raz za týždeň priestor, počas ktorého by mohli byť osamote – nikým a ničím nerušení. Ideálne by bolo, aby to bol stabilný čas – vždy v rovnaký deň a hodinu, hlavne kvôli prípadným presunom a odkladaniu na ďalší a ďalší deň.

Myšlienka je to perfektná, no ono je náročné sa k tomuto kroku vôbec odhodlať. Následne môže byť rovnako ťažké vyčleniť 2 – 3 hodiny každý týždeň, ktoré sa môžu na prvý pohľad zdať ako „zabité.“ Paradox je v tom, že najťažšie sa hľadá čas práve pre najdôležitejšieho človeka nášho života… Keď sa manželia prelúskajú cez tieto prekážky, vyvstáva posledná otázka: čo budú počas tohto času robiť? Tento otáznik môže strašiť najmä tých manželov, ktorí si odvykli byť spolu sami dvaja a majú obavu, či sa vôbec budú mať o čom rozprávať a či manželský čas nebude prázdnou ozvenou trápneho ticha, ktoré medzi nimi zavládne.

No a práve tu prichádza na pomoc kniha „Manželské rozhovory.

Obsahuje námety na 50 týždňov. Sú to akési krátke celky v rozsahu asi 2 strán, ktoré sa zaoberajú tým, čím každá jedna manželská dvojica: láskou, spolupatričnosťou, uznaním, záväzkom, komunikáciou, riešením konfliktov, odpustením, emocionálnou intimitou, fyzickou intimitou, duchovným životom.

Sympatické je, že texty na jednotlivé týždne nie sú rozvláčne, nudné a zbytočne dlhé. Sú to skôr krátke podnety na zamyslenie, na rozhovor. Obsahujú aj impulzy na upevnenie a prehĺbenie vzťahu a jednotlivé časti končia praktickou výzvou na aktuálny týždeň.

No a práve vďaka záverečnému podnetu, ktorý sa až nápadne podobá na školskú domácu úlohu, sa informácie z knihy pomocou konkrétnej činnosti ľahko osvojujú. Raz darmo: človek je tvor učenlivý a najlepšie sa učí (nielen) na vlastných chybách, ale práve tak dobre sa niečo môže naučiť aj robením “domácich úloh.” Ako to povedal jeden klasik: Cieľom vzdelania nech nie je vedomosť, ale aplikácia.

Tak poďme aplikovať. Je čo a hlavne je pre koho: veď ten človek jeden jediný a na celý život má právo na to, aby bol po našom boku šťastný. A niekedy stačí naozaj málo…

<Kúpiť knihu Manželské rozhovory>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: MYRON, Y. – MYRON, B. 2013. Manželské rozhovory [15 minutes to build a stronger marriage], Bratislava : Porta libri, 159 s., brožovaná, ISBN 978-80-8156-013-2.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre