Krajina mlčania – román, ktorý očarí! (Recenzia na knihu od Tessy Afsharovej)

Je zvláštne, akú moc má nad nami Božie slovo. Niektoré biblické príbehy si len vypočujeme, iné nás zasiahnu a prehovoria k nám, ďalšie zase nemusíme ani pochopiť. Avšak asi málo je takých, s ktorými sa vieme bytostne stotožniť.

Keď som si prečítala úvodné slová ku knihe Krajina mlčania od autorky Tessy Afsharovej, pochopila som, že dej sa bude točiť okolo ženy, ktorá sa dotkla Ježišovho rúcha, aby bola uzdravená. To zaujalo moju pozornosť až natoľko, že večer som už odkráčala domov aj s knihou v ruke a prečítala som ju za dva večery. Bol to môj prvý román od tejto autorky a aj keď tento typ literatúry nevyhľadávam, musím priznať, že príbeh židovského dievčaťa ma očaril.

Kto rád číta biblické romány, pravdepodobne si príde na svoje, pretože deju tohto príbehu niet čo vytknúť. Počet postáv je tak akurát: ani málo, aby to bola nuda; ani veľa, aby bolo možné stratiť sa v neprehľadnej spleti postáv. Celý príbeh je vyrozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky, čo je obzvlášť náročná kompozícia, napriek tomu zvládnutá na výbornú. Pokojnejšie obdobia strieda napätie, často cítiť, že niečo visí vo vzduchu a príde prekvapivý zvrat, čím autorka bravúrne zvládla udržať moju pozornosť v strehu a v očakávaní toho, čo nastane.

S hlavnou postavou som sa rýchlo stotožnila. Páčila sa mi jej pravdivosť, trpezlivosť, odvaha, tvorivosť, elegancia, vytrvalosť, pracovitosť. Občas by som s ňou najradšej zatriasla, aby sa zobudila a inokedy som ju len ticho pozorovala a súcitila s ňou. Keď už ochorela a navštevovala zástupy lekárov, absolútne ma zasiahlo jej vyznanie: „Radšej budem počúvať Božie mlčanie, ako sa klaňať gréckej modle!“ Týmto vyjadrila svoju pevnú vieru a presvedčenie, že nie zdravie je najvyššia priorita, ale uctievanie jediného a pravého Boha.

Boh jej vernosť nielen odmenil, ale urobil pre ňu ešte oveľa viac… Viac, ako mohla dúfať a očakávať. Ale to už si prečítajte sami…

Na záver ešte ponechám priestor samotnej autorke na dve vety, ktorými už len zaklincovala môj pozitívny dojem z prečítanej knihy: „Biblia inšpirovala mnohé romány, no je lepšie prečítať si originál, nie zoznamovať sa s ňou cez beletriu. Žiadny román nemá nad dušou čitateľa takú pretvárajúcu moc ako Sväté Písmo.“ (s. 272)

<Kúpiť knihu Krajina mlčania>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: AFSHAROVÁ, T. 2017. Krajina mlčania [Land of Silence], Stará Ľubovňa : Kumran, 275 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-89487-89-9.

5 Užívateľ (2 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Recenzie Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý kto sa zanechá recenziu.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre