Každá žena sa modlí iným spôsobom

Kathleen Beckman – Keď sa žena modlí (recenzia)

Veľmi rada čítam knihy o modlitbe. Vždy v nich totiž nájdem niečo nové – slovo, vetu, odsek či svedectvo, ktoré ma zaujme, posunie vpred alebo prinúti hlbšie sa zamyslieť. Úplne najradšej sa však začítam do takých, ktoré navyše ponúkajú aj praktické tipy – napr. ako zlepšiť svoj modlitebný život, ako získať viac času na modlitbu alebo ako sa modliť v rôznych životných situáciách. V knihe Keď sa žena modlí z vydavateľstva Zachej.sk som objavila skutočný poklad, pretože som v nej našla obe – nielen nové informácie, ale aj praktické tipy. A to hneď od 11 výnimočných žien, ktoré vedia, o čom rozprávajú, pretože to samé prežili.

Na knihe ma najviac zaujal jej netradičný podnázov: 11 katolíckych žien rozpráva o sile modlitby. Áno, je to tak. Knihu nenapísala jedna, ale hneď jedenásť žien. Nejde pritom o hocijaké ženy. Každá z nich nám môže byť vzorom nielen v tom, ako žiť naplnený život s Duchom Svätým, ale aj v službe a životnom poslaní, ktoré naplno rozvíjajú v rôznych okolnostiach na miestach, kam ich poslal Boh.

Každá kapitola knihy je teda príbehom vždy inej ženy. Hoci ich mená na Slovensku nie sú známe, ide o skutočné, stále živé a dýchajúce hrdinky viery. Ak ste sa už niekedy stretli s projektom Ráchelina vinica (venuje sa uzdravovaniu žien i mužov po potrate) či počuli o spoločenstve modlitieb za kňazov, rýchlo si k týmto ženám – zakladateľkám týchto a mnohých iných projektov, spisovateľkám či akademičkám – vybudujete vzťah. A budete s napätím počúvať všetko, čo vám chcú povedať.

Tradične sa príbeh dobrého pastiera, ktorý nesie ovečku na svojich pleciach, vysvetľuje tak, že keď bola ovca neposlušná a nechcela kráčať blízko pastiera, zlomil jej nohu a niesol ju na svojich pleciach, až kým sa neuzdravila. Potom ho už ovca neopustila. Keď mi dal Boh pochopiť, že som bola tá tvrdohlavá ovečka, videla som obraz Dobrého Pastiera, ktorý prehovoril k môjmu srdcu. Jeho oči sa na nás dívajú s nehou. Na svojich pleciach nesie bielu ovečku a jej hlava sa opiera o pastierovu tvár. Uvedomila som si, že ovca v tejto pozícii nemôže vidieť svojho pastiera, no nie je v nebezpečenstve a on sa o ňu nežne stará. Ovečka vidí svet tak ako Dobrý Pastier. Toto poznanie ma zmenilo. Trpiaci ľudia často rozprávajú s beznádejou, že vo svojej bolesti nevidia Boha. Teraz rozumiem, prečo Boha v takých chvíľach nevidíme. Je to preto, že nás drží pri sebe a s láskou sa o nás stará. (152)

V neposlednom rade je na knihe zaujímavé aj spojenie rôznych spiritualít, ktoré ponúka. Každá z uvedených žien sa modlí iným spôsobom a uprednostňuje iný druh modlitby. Kým jedna hovorí o mariánskej spiritualite, druhá sa venuje komunikácii s Duchom Svätým. Je jasné, že každú z nás, čitateliek, v diele osloví niečo iné – a to je na tom úžasné. Zároveň sa však vďaka knihe dozviete aj o mnohých iných spôsoboch, formách či prejavoch, ktoré opisujú ostatné ženy. Ktovie, možno si ten či onen zamilujete práve vďaka Keď sa žena modlí. A možno – ako aj ja – vďaka tejto knihe v srdci objavíte, že neexistuje nesprávny spôsob modlitby; treba sa len jednoducho modliť, vytrvať aj v ťažkých chvíľach – a nikdy neprestať.

Keď sa žena modlí

Autorka recenzie: Martina Bednáriková

Bibliografický popis: BECKMAN, K.; 2019. Keď sa žena modlí [When Women Pray: Eleven Catholic Women on the Power of Prayer], Košice: Zachej.sk, 200 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-004-6.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre