Goliáš musí padnúť (recenzia)

Ráno vstanete, naraňajkujete sa, vykonáte potrebnú hygienu, otvoríte šatník, oblečiete sa a keď už máte ruku položenú na kľučke a ste pripravený opustiť domov, zrazu sa z vašej izby niekto vyrúti a s rozstrapatenými vlasmi vás negustiózne okríkne: „Hej! Počkaj! Ešte som tu predsa ja! Už ideme?“ S hnevom a so zaťatými zubami dotyčnému zdvorilo poprajete dobré ráno a už aj ho beriete na svoje plecia. A takto vyzerá váš každý deň, pretože vo vašom živote sa usadil obor, ktorý vás neustále terorizuje.

Goliáš musí padnúť

Ak ste sa v tejto situácii našli, mám pre Vás dobrú správu: Nie ste v tom sami. Nie, nemyslím tým teraz fakt, že s podobným problémom sa borí (takmer) každý z nás. No v nebi máme u Otca zástancu, Ježiša Krista, vďaka ktorému v akomkoľvek boji stojíme na víťaznej strane. A práve na tento fakt poukazuje aj Louie Giglio v knihe Goliáš musí padnúť.

60-ročný Američan si je dobre vedomý ľudskej slabosti. Otvorene sa priznal k obrom, ktorí dlhodobo útočili na jeho najzraniteľnejšie miesta v živote a napriek veľkej snahe v konfrontácii so spomínanými obrami vždy zlyhal na celej čiare. Staré známe „čo ťa nezabije, to ťa posilní,“ sa potvrdilo aj v jeho prípade. Po mnohých prehrách sa na bojisko života vrátil omnoho silnejší. Do boja totiž vstúpil v mene Ježiša Krista, na ktorého meno sa zohne každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí a obri v jeho živote s nevídanou ľahkosťou kapitulovali.

Presne tak, ako tomu bolo v prípade boja Dávida s Goliášom. Práve tento legendárny príbeh o malom pastierikovi sa nesie celou knihou a na jeho základe sa možno naučiť, ako zdolať piatich obrov, ktorí sa snažia prevziať opraty našich životov. Ide o strach, odmietnutie, pohodlnosť, hnev a závislosť.

Možno sa občas prichytíš pri tom, že spočiatku túto škodlivú vec akceptuješ, hoci vieš, že je v priamom rozpore s Božím plánom. Možno sa ju snažíš obhájiť. Možno proti nej bojuješ a praješ si, aby už bola preč. Tá škodlivá vec nás nesmierne otravuje, ale aj tak skončíme pri tom, že ju necháme, aby si ďalej robila, čo chce. Skôr než si to uvedomíme, táto škodlivá vec si vytvorí oporný bod a stane sa z nej obor. Vytvorí sa z nej rutina. Náš obor sa stane bežnou súčasťou toho, ako rozmýšľame a konáme. Sú dni, keď bojujeme, aby sme sa toho obra zbavili, no on nikdy úplne neodchádza.“ (str. 25)

Nastal čas vystaviť stopku všetkému, čo nám stojí v ceste za Láskou. Prestať sa skrývať a strachovať pred problémami a so sebavedomím ponorenom do Ježišovho víťazstva vydobyť slobodu pre naše srdce. Nemôžeme predsa slúžiť Bohu aj mamone. Mamonou pre nás môže byť čokoľvek, čo spôsobuje úpadok viery a kedyprestávame hľadieť na Nebeského Otca. Máme oči, no nevidíme. Máme uši, no nepočujeme. Ako nás tomu učí Evanjelium podľa Matúša – lampou tela je oko.

Veď ktože je tento neobrezaný Filištínec, že hanobí šíky živého Boha?“ Horlivosť za svojho Boha strávila Dávida. Nebolo mu treba veľa, aby zviedol jeden z najdôležitejších bojov svojho života. Bez brnenia, bez ťažkej výzbroje. Šiel tam taký, aký bol, v mene Pána zástupov, zameraný na veľkosť svojho Boha, nie na veľkosť problému, ktorému čelil. Vykročil a pred očami izraelskej a filištínskej armády skolil legendárneho bojovníka, ktorý bol postrachom každého vojska.

Malý, útly chlapec, pastier stáda, ako jediný nezabudol na svojho Boha a Boha svojich Otcov, ktorý učinil množstvo zázrakov. Bol si vedomý, na koho strane stojí a výsmech a urážky z úst Goliáša boli pre neho prisilnou kávou. A čo my? Budeme sa nečinne, celý roztrasení prizerať a tolerovať obrov v našich životoch, alebo si povieme „veď ktože je tento obor, že ničí chrám Ducha Svätého v nás, ktorý postupne pustne?“

Nastal čas nazberať si niekoľko plochých kameňov, vziať prak a obrovi v našom živote preraziť hlavu. A ponoriť sa do nekonečnej Lásky milujúceho Otca na nebesiach, kráčať s Ním cestou-necestou, vstupovať do každého jedného boja a tak s Dávidom s absolútnym presvedčením a neochvejnou vierou zvolať: „Pán je môj pastier, nič mi nechýba.

Goliáš musí padnúť

Autor recenzie: Dávid Lech

Bibliografický popis: Giglio L., 2018, Goliáš musí padnúť [Goliath Must Fall], Sliač : GD Identity,  228 s., brožovaná väzba (mäkká), ISBN 978-80-89959-00-6

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre