Fatimská Panna Mária: Proroctvá, ktoré stále odznievajú

Fatima. Miesto, ktoré už 105 rokov priťahuje pozornosť veriacich i neveriacich ľudí z celého sveta. Je odkaz Panny Márie, ktorý odovzdala trom malým pastierikom v roku 1917, aktuálny aj pre dnešný svet?

Zjavenie Panny Márie vo Fatime je už 105 rokov súčasťou tajomstiev, ktoré našu Matku obklopujú. Je zaujímavé a na zamyslenie, že si vždy vyberá miesta a osoby, ktoré z davu či zoznamu nijako nevyčnievajú. V prípade zjavenia vo Fatime ma osobne prekvapuje jej načasovanie.

V roku 1917 v Európe a vo zvyšku sveta prebiehala vojna, ktorá, ako by sa mohlo vtedy zdať, nemala konca. Okrem toho mali v Rusku za sebou prvú etapu Revolúcie 1917. Z tohto vyvodzujem, že zjavenie Panny Márie len pár mesiacov po prvej a pár mesiacov pred druhou fázou malo prorocký charakter, ktorý sme možno až do dnešných dní zjavne podcenili…

Na malý začiatok si treba pripomenúť, komu sa Panna zjavila. O 3 pastierikoch sme si mnohí mali možnosť prečítať už veľa. Lucia, František a Hyacinta. Malí pastierikovia, chudobní, ešte deti. Prečo práve im? Môže za to práve to, že boli deťmi? Summa summarum, aj Pán Ježiš nám v Písme vraví, že práve deťom patrí Kráľovstvo Božie… Možno s tým súvisí určité privilégium zjavenia práve pred ich očami. Dospelý by možno príliš nad ním viedol filozofické úvahy, prípadne by vôbec neuveril. Čo sa na začiatku aj stalo. Možno by si odmietol priznať prorockosť slov, ktoré Panna Mária týmto deťom zanechala.

No aké vyspelé museli tieto deti byť, keď im samotná Matka Božia zjavila všetko, čo očakáva tento svet. Na zjavenia takého typu je potrebná vnútorná vyzretosť. Len tak niekomu neukážete peklo, aby ste mu neublížili, či ho nevystrašili…

No im sa toto celé zjavilo, oni boli prostredníkmi medzi Máriou a ľuďmi z ich dediny a zvyškom sveta… Aj toto je akýsi náznak toho, že má Boh s deťmi naozaj veľké úmysly. Teda aj s nami, pretože sme jeho.

Po istom čase Hyacinta aj František umreli, a to skôr, než by dosiahli vek dospelosti. Ostala len Lucia. A práve tá si so sebou dlhé desaťročia niesla aj 3 tajomstvá, ktoré postupne odhaľovala. Nakoniec po mnohých rokoch aj to tretie, ktorého obsah sa svetu vyjavil až v roku 2000.

No rada by som šla ešte kúsok k prorockému poslaniu tohto zjavenia. Panna vedela, čo sa má udiať. Tak, ako pri zjavení v Rwande, aj tu jasne predostrela svetu, čo ho čaká, ak nezmení zmýšľanie – aj srdca. Dobre vedela, čo za úlohu v 20.storočí (a bez zasvätenia jej srdcu aj neskôr) bude mať Rusko. Nemôžeme tvrdiť, ani sa vyhovárať, že sme o tom my vo svete nevedeli. Napriek tomu sa jej zjavenie a tajomstvá, ktoré vyjavila, spomínajú len v užších kruhoch. Nájde sa dnes vôbec niekto, kto sa nad 6 mesiacmi jej zjavovania a tajomstvami naozaj zastavuje?

So zjavením vo Fatime sa spája ešte jedna vec, a tou je modlitba sv. ruženca. Práve tu ho zvýraznila viac než predtým. Uzurpovala k tomu, aby sme sa ho každý deň modlili. Už toto veľa napovedá. Kontemplácia a rozjímanie nad jednotlivými etapami Ježišovho života a právd je dôležité, najmä s nastupujúcim a rozširujúcim sa ateizmom a odpadlíctvom, ktoré 20. storočie poznačilo.

No Fatima neznamená len varovanie, ale aj utváranie takých priateľstiev, ktoré by ste možno ani nečakali…

Mám teraz na mysli priateľstvo amerického prezidenta Ronalda Reagana, ktorý bol protestant, a pápeža Jána Pavla II. Okrem spoločného boja proti komunizmu ich spájalo ešte niečo, a to pokusy o atentát na týchto dvoch pánov, ktoré sa uskutočnili v  ten istý rok. Ronald Reagan mal k tajomstvu zjavenia Panny Márie vo Fatime blízky vzťah. Fascinovalo ho, ako sa jednotlivé varovania dotýkali toho, čo videl, či o čom čítal a počul, či už v súvislosti s atentátom na neho a Jána Pavla II, alebo so Studenou vojnou, ktorá prebiehala, a komunizmom a ateizmom, ktoré ovládali vtedajší Sovietsky zväz.

Zjavenie vo Fatime doznieva dodnes. Ako to máme chápať? Je len jedným z tých, ktoré sa v 20.storočí uskutočnili. No má dlhotrvajúci a najmä globálnejší charakter. Netýka sa totiž len jednej časti sveta či určitej skupiny ľudí, ale všetkých a všade. Možno sme si mnohí chybne mysleli, že jej varovanie ohľadom Ruska platilo len v súvislosti s komunizmom, ateizmom Sovietskeho zväzu, ktorého vzniku predchádzala Revolúcia v roku 1917. No tak sa dnes zdá, že to varovanie sa týkalo dlhotrvajúcejšieho obdobia.

Môžeme uvažovať nad tým, prečo sa v priebehu pár rokov Panna Mária zjavila toľkokrát. Za 70 rokov to bolo trikrát (ide o oficiálne uznané zjavenia) a zakaždým žiadala jedno: pokánie. Prečo sa Panna Mária rozhodla ukázať svetu viac než predtým? A prečo za tak krátke obdobie? Neurobila to z roztopašnosti, urobila to z lásky. Pretože či sa nám to páči, alebo nie, čas je blízko.

Martina Šulová

Zdroj: Aleteia & Životopisy svätých

Produkty súvisiace s týmto článkom

Fatima – celá pravda Fatima – modlitba
a pokánie
DVD Fatima
– posledné tajomstvo
5 Užívateľ (4 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre