Fascinujúci pohľad kresťana na svet

25 mg (recenzia)

Na knižku 25 mg som narazil na odporúčanie ešte v Startlab-e, kde som si prečítal prvé 3 dostupné kapitoly. Musím priznať, že som ich zhltol, kým som uspal deti, a naozaj som sa veľmi tešil na pokračovanie. Po doručení knižky som sa do nej nedočkavo pustil opäť a začal som pekne od začiatku. Knižku som „zhltol“ za 3 dni ponorený do príbehu a spracovávaním si otázok, ktoré kniha vyvolala – či už vedome alebo podvedome sa vynárajúcich aj po prečítaní.

Myslím, že som pochopil myšlienku autora zodpovedať formou príbehu pohľad kresťana a kresťanstva na svet. Autor sa dotkol citlivých tém a príbehovou formou otvoril a snažil sa zodpovedať štandardné kresťanské otázky ako manželstvo, vernosť, potraty, drogy, eutanázia, joga, meditácia, čo sa mu aj na veľmi dobrej úrovni podarilo. Okrem toho sa pozastavil aj nad kapitalizmom a komunizmom, ľudskou slobodou, rizikami moderných technológií vyplývajúcich z ich výhod. Vzhľadom na to, že autor chcel obsiahnuť takéto enormné množstvo tém, bol nútený príbeh nielen do široka roztvoriť, ale do príbehu vsadiť aj množstvo zvratov, ktoré bohužiaľ nie vždy úplne na seba nadväzovali a držali sa prirodzeného vývoja deja.

Chápem, že autor chcel zapracovať aj nejaký ten neočakávaný zvrat, ale úprimne, posledné 2 kapitoly mi prišli už úplne „odstrelené“ a nemyslím si, že toto bola tá správna cesta. Vrcholom bolo odhalenie v poslednej kapitole, ktoré ma nielen nahnevalo, ale nedávalo mi logiku a príbehovo ani nesedelo. Pokazilo dojem z celej inak perfektne rozbehnutej knihy. Takisto psychologická premena hlavného hrdinu nie je úplne kontinuálna a veľmi skáče jednak pri „myslení“ postavy, ako aj v skutkoch. Škoda tohto záveru.

Veľká pochvala za ľudské vysvetlenie kresťanského pohľadu na všetky otázky, ktorých sa autor dotkol a obsiahol ich naozaj neúrekom (možno mohol aj menej a udržať viac prirodzenú líniu deja). Veľmi prirodzene a ľudsky podané. Pochvala! Veľmi ma zaujala a oslovila čistota lásky, aká sa prezentuje v knihe. Veľmi dobre a citlivo nastavená úroveň hraničiaca s dokonalosťou ale zároveň nie je prehnaná – na mňa až motivujúco pôsobiace. Takisto rozbeh dejovej línie a vsadenie do príbehu bolo veľmi pútavé a vtiahlo do deja aj mimo času stráveného pri knihe. Pokiaľ sa čitateľ odosobní od týchto príbehových nezrovnalostí spojených možno aj s faktom, že sa jedná o prvotinu, a zamyslí sa nad hĺbkou, čo kniha ponúka a čo chcel autor povedať, určite nebude ľutovať nielen čas strávený na čítanie, ale aj smotnú kúpu knihy. Veď pri knihách nejde o to, ako ideálne je vykreslený dej, ale čo nám kniha chce povedať – a tu je toho naozaj dosť.

Autor: M. Majerčík

Bibliografický popis: REHÁK, M., 2021. 25 mg, ZAEX, 182 s., tvrdá väzba, ISBN 978-80-8192-119-3.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre