Exorcista I. Degro: Pozor na pseudovedecké metódy (9. časť)

V máji 2018 Zachej.sk spustil nový projekt „Spýtajte sa exorcistu,“ vďaka ktorému ste mohli položiť svoje otázky košickému exorcistovi Imrichovi Degrovi. Prinášame IX. diel jeho odpovedí, v ktorých sa venuje otázkam z oblasti zvláštnych predmetov a praktík.

Zvláštne predmety a praktiky

52. O čo ide v kurzoch a seminároch p. Winsona? Ponúka preprogramovanie mysle, chodenie po skle, nabudenie energiou a motiváciu… Môže to mať duchovné pozadie? Vidím, že množstvo ľudí prechádza jeho kurzami a sú to aj naši katolíci… https://www.andywinson.sk

Nepoznám semináre p. Winsona. Môžem hodnotiť len samotný obsah webstránky. Nenašiel som v ňom nič okultné. Pochybnosti vo mne však vzbudzuje neurolingvistické programovanie (NLP). Ide o metódu ovplyvňovania ľudského vedomia a poznania v kombinácií s ideologicko-svetonázorovým vplyvom na ľudského ducha a svedomie. Táto metóda (aj samotný pojem) sú dnes veľmi populárne v psychológií, pedagogike, a zvlášť v biznise a rôznych tzv. „systémoch sebarozvoja.“ Medzi odborníkmi z psychológie jestvujú rôzne názory. Mnohí z nich považujú túto metódu za pseudovedu – akúsi zmes psychologických pojmov i techník založených na pseudovedeckej terminológií. Alebo tvrdia, že jej použitie prináša len povrchné a krátko trvalé efekty. Niektorí dokonca v neurolingvistickom programovaní vidia určitú podobnosť s neognosticizmom New Age, lebo sa zdá, že majú rovnaký pôvod a odvolávajú sa na tie isté autority. No k tomu sa musia vyjadriť predovšetkým odborníci.

Spýtajte sa exorcistu_rozklik4

ODPORÚČAME: Prečítajte si predchádzajúce časti „Spýtajte sa exorcistu“

53. Chodím s deťmi k rehabilitačnej lekárke. Je veľmi dobrá. Dlhšie som tam nebola a naposledy som si všimla, že medzi certifikátmi má aj certifikát z kineziológie. Čo som sa dočítala na nete, kineziológia sa nesmie praktizovať. A neviem teraz, či k nej chodiť, či to má nejaký negatívny vplyv. Na deťoch danú metódu nepoužíva, chodia len na elektroliečbu a liečebnú TV. Ďakujem za odpoveď, požehnaný deň.

Ak chcete zistiť, či má alebo nemá negatívny vplyv spomínaná lekárka, sledujte svoje deti. A položte si nasledujúce otázky: Odkedy moje deti chodia k nej, zmenilo sa ich správanie k horšiemu? Prejavuje sa u nich väčšie sebectvo a egoizmus? Majú nechuť k modlitbe, sv. omši, sviatostiam? Zanechali alebo radikálne obmedzili na minimum svoj duchovný život? Reagujú podráždene na sväteniny? Objavujú sa u nich časté a nevysvetliteľné psychické alebo fyzické ťažkosti? Ak sa však nič z toho neudialo, alebo sa nedeje, tak je to v poriadku.

Ešte poviem niečo ku kineziológii alebo tzv. metóde Dennisona. Jej cieľom je dosiahnuť tzv. integráciu alebo synchronizáciu ľudského mozgu – ľavej a pravej pologule mozgu. Týmto zjednotením sa vraj odstránia všetky problémy (zvlášť problémy spojené s učením u detí) a tiež dôjde k rozvinutiu „vnútorného potenciálu“. Táto metóda má pseudovedecký charakter. Teda nezodpovedá aktuálnym poznatkom neurológie, anatómie, fyziológie a nespĺňa základné metodologické kritériá používané vo vede (existencia meridiánov a čakier je vedecký nedokázateľná, nezodpovedá členeniu ľudského tela). Jestvuje tu aj nebezpečenstvo okultnej iniciácie a to kvôli už spomínaným meridiánom, čakram a tzv. „mudram“ – pečatiam alebo symbolickým gestám, či určitým postojom ľudského tela, ktoré majú magický alebo spirituálny charakter.

Imrich DegroImrich Degro je katolíckym kňazom pôsobiacim v Košickej arcidiecéze. V roku 2002 ho košický arcibiskup poveril službou exorcizmu pre individuálne prípady a v roku 2010 mu bola pôsobnosť rozšírená na celú Košickú arcidiecézu. Je autorom kníh Pane, príď mi na pomocNičivá sila okultizmu.

Prečo projekt Spýtajte sa exorcistu?

Projekt Spýtajte sa exorcistu chce byť spojítkom medzi ľuďmi a kňazom povereným službou exorcizmu. Uvedomujeme si, že cesta k nemu je pre mnohých ťažká a týmto ju chceme uľahčiť. Prostredníctvom tohto formulára máte jedinečnú možnosť spýtať sa ho na to, čo Vás trápi.

Tím Zachej.sk

 

10. diel odpovedí na vaše otázky bude zverejnený o týždeň, 12. augusta 2018.

5 Užívateľ (15 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Pochvalen Jezis Kristus.
    Mam postreh k otazke od diskutujuceho ohladom seminarov Andyho Winsona a reakcie otca Degru, kde pisal, ze si nevsimol nic okultne na stranke AW.
    Ja som vsak nasiel informacie na jeho stranke teloakodokaz.sk, ze uspesne ukoncil studium Silvovej metody a Reiki.
    Vo viere BM

Komentáre