Exorcista I. Degro o úmrtiach: „Pozerajme na smrť z Božej perspektívy“ (12. časť)

Začiatkom mája 2018 Zachej.sk spustil nový projekt „Spýtajte sa exorcistu,“ vďaka ktorému ste mohli položiť svoje otázky košickému exorcistovi Imrichovi Degrovi. Prinášame XII. diel jeho odpovedí, v ktorých sa venuje otázkam úmrtí a chorôb.

Spýtajte sa exorcistu (XII.)

Úmrtia, choroby

68. Zdravím chcem sa opýtať: týždeň po krste nám zomrela 48-ročná svokra. O rok a tri mesiace moja mama. V roku 2013 zomrel 26-ročný brat, v júli skoro bratranec a nakoniec 3. 8. mi zomrela teta. A zas to všetko začalo minulý rok v auguste: chlap si skoro odrezal palec, v septembri náhle zomrel svokor, vo februári som bola na operáciu s kolenom a teraz synovi našli niečo na uzlinách a hrozí mu operácia. Je to len náhoda? Ďakujem za odpoveď.

69. Pochválený buď Ježiš Kristus. Mám otázku: otec nám zomrel neprirodzenou smrťou v strednom veku a o 3 týždne babka ale na chorobu, nato mal švagor v jeseni haváriu ale je v poriadku a všetko sa to stalo v r. 2017. A teraz dedko dostal infarkt. Čo to môže byť? Na sv. omše chodievame aj žijeme usporiadaným životom aj na púte chodievame aj pútnické miesta. Najhoršia však tá neprirodzená smrť otca – bol dobrým človekom. A dovtedy išlo všetko dobre. Ďakujem.

Neprirodzené (napr. samovraždy) a predčasné úmrtia ako aj častá náchylnosť k nehodám a úrazom v jednej rodine, môžu byť len určitou indíciou prítomnosti zlých duchov v danej rodine (možno aj v dôsledku kliatby), ale nikdy nie jej potvrdením. Znovu opakujem, že nejestvuje zaručená metóda, pomocou ktorej sa to dá zistiť, lebo konanie zlých duchov je neviditeľné. Viditeľné je len v prípadoch diabolského posadnutia alebo mimoriadneho pôsobenia zlých duchov. Okrem toho nie všetky ťažkosti prítomné v našom živote sú dôsledkom prekliatia (hovoril som o tom vyššie). Takže vždy najprv hľadáme prirodzené príčiny smrti (napr. choroba či smrteľný úraz).

Okrem toho, mali by sme pozerať na smrť z Božej perspektívy. Nám ľuďom veľmi záleží na tom, aby sme žili tu na zemi, čo najdlhšie. Nie je nám jedno, či zomrieme v 40-tke, 50-tke alebo 70-tke. Zabúdame na to, že toto je len naše „prechodné bydlisko“. Boh má však iný pohľad. Jemu záleží na tom, aby sme boli s ním v nebi. Teda, aby sme zomreli v okamihu, keď sme najlepšie pripravený pre život s ním. A môže to byť aj v 20-tke či 30-tke alebo aj oveľa skôr. Ak ide zase o rôzne choroby, nehody a úrazy, tiež hľadáme najprv prirodzenú príčinu (napr. dedičnosť, zlý spôsob života, chyba iného človeka, atď.). Ale aj tu platí to isté, že by sme mali pozerať na tieto udalosti z Božej perspektívy. Všetko toto môže byť dôsledkom dedičného hriechu a teda tzv. vonkajšej porušenosti (porov. KKC 1264; hovoril som o tom vyššie). Inými slovami môže to byť pre nás výzvou k duchovnému boju, k rastu v čnostiach a svätosti, k dopĺňaniu toho, čo chýba na Kristovom utrpení (porov. Kol 1,24).

Spýtajte sa exorcistu - rozklik
ODPORÚČAME: Prečítajte si predchádzajúce časti „Spýtajte sa exorcistu“

Čo sa týka neprirodzenej smrti Vášho otca, odporúčam Vám túto modlitbu: „Pane Ježišu, ďakujem ti za otca. Ty si mi ho dal ako dar na určitý čas. Ďakujem za všetko, čo som s ním prežil(a)… Ďakujem ti, že bol dobrým človekom. Ďakujem ti aj za okamih jeho smrti. Aj keď spôsob jeho odchodu je pre mňa veľmi bolestný a nerozumiem mu, verím, že otec je v tvojich rukách. Verím, že je v tých najlepších rukách, akých len môže byť. Prosím, naplň ma pokojom, ktorý môžeš dať len ty, Ježišu. Amen.“

Imrich DegroImrich Degro je katolíckym kňazom pôsobiacim v Košickej arcidiecéze. V roku 2002 ho košický arcibiskup poveril službou exorcizmu pre individuálne prípady a v roku 2010 mu bola pôsobnosť rozšírená na celú Košickú arcidiecézu. Je autorom kníh Pane, príď mi na pomocNičivá sila okultizmu.

Prečo projekt Spýtajte sa exorcistu?

Projekt Spýtajte sa exorcistu chce byť spojítkom medzi ľuďmi a kňazom povereným službou exorcizmu. Uvedomujeme si, že cesta k nemu je pre mnohých ťažká a týmto ju chceme uľahčiť. Prostredníctvom tohto formulára máte jedinečnú možnosť spýtať sa ho na to, čo Vás trápi.

Tím Zachej.sk

 

13. diel odpovedí na vaše otázky bude zverejnený o týždeň, 2. septembra 2018.

5 Užívateľ (10 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre