Dá sa vidieť Máriu ako skutočnú ľudskú matku?

Môžeme sa jej podobať?

Byť ako Mária (recenzia)

Neviem ako vy, ale ja som Pannu Máriu vždy brala ako ženu plnú čistoty a svätosti. Isteže, bola príkladná, ale jej ideál zďaleka presahoval hranice môjho chápania, nieto ešte nasledovania. Zdala sa mi taká vzdialená, že som si nevedela predstaviť byť ako ona a napodobňovať ju vo svojom každodennom živote, ktorý je úplne odlišný od toho jej. Nevedela som si ju predstaviť ako obyčajnú matku, matku dnešnej doby, ktorá sa na sklonku dňa cíti ako uštvané zviera a nervy jej visia na vlásku. Akoby ona nikdy nemusela zápasiť s problémami, akým čelia dnešné matky, a bola nám v tomto smere trochu vzdialená.

A tak, keď sa mi dostala do rúk kniha Byť ako Mária – Desať Máriiných čností v živote modernej mamy, bola som naozaj zvedavá, čo prináša, a hlavne, či jej rady budú využiteľné aj v praxi. Zostala som milo prekvapená. Kniha mi nielen priblížila Pannu Máriu ako reálnu ženu a matku, ale pomohla mi ju aj začať vytrvalo nasledovať.

Sväté Písmo nám neponúka každú udalosť z Máriinho života, a preto nie je ľahké vykonštruovať celý jej životný príbeh. Autorka sa preto podujala na neľahkú úlohu. Rozhodla sa detailnejšie prizrieť všetkým doposiaľ známym pasážam a ponúknuť ich čitateľom v novom svetle. Poukázala na význam Máriiných reakcií v kontexte konkrétnych situácií a doby (v historických, geografických a kultúrnych súvislostiach) a pripojila k nim svoje vlastné skúsenosti zo sveta modernej matky. Pri čítaní som pochopila, že za každou nenápadnou Máriinou reakciou sa skrýva obrovská dávka trpezlivosti, obetavosti a lásky, ktoré sú kľúčovými vlastnosťami každej matky.

Keďže sa kniha sústredí predovšetkým na jednotlivé čnosti, ktoré robia z modernej ženy matku na Máriin spôsob, je vhodná aj pre duchovné matky a ženy, ktoré sa z rôznych dôvodov nestali fyzickými matkami, ale túžia vo svojom živote naplno rozvíjať dar materstva, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou ich ženskej duše.

Odovzdanosť, trpezlivosť, dôvera, poslušnosť, vytrvalosť, odvaha, sila, nádej, viera, radosť – toto sú cestičky, ktorými kráčala Panna Mária počas svojho života. Nemenné princípy, ktoré ju vždy viedli k správnemu konaniu. Keď sa ich budeme pridŕžať, dovedú na správnu cestu aj nás.

Na záver dodávam slová od samotnej autorky, ktoré obsah knihy vystihujú hádam najlepšie: „Keď si pripomíname scény z Máriinho života, môžeme ju lepšie vidieť ako skutočnú ľudskú matku, ktorá mala tie isté skúsenosti a emócie ako my. Keď ich budeme stále znova a znova študovať, pomôže nám to nadviazať čoraz hlbší vzťah s Máriou nielen duchovným, ale aj hmatateľným spôsobom, ktorý je prirodzený a stane sa súčasťou nášho každodenného života.“

Byť ako Mária

Autor recenzie: Zuzana Kováčová

Bibliografický popis: FENELON, M., 2020. Byť ako Mária [Imitating Mary: Ten Marian Virtues for the Modern Mom], Zachej.sk, 208 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-82111-86-9.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre