Božia láska, ktorá sa prejavuje tajomným spôsobom

Vinny Flynn – 7 tajomstiev Eucharistie

7 tajomstiev Eucharistie

Každá kniha v sebe skrýva tajomstvo. Posolstvo, ktoré sa autor snaží odovzdať svojim čitateľom. Príbeh, zápletku či ponaučenie. Často sa jedná o zložité a zamotané dejové línie, ktoré čitateľ pomaly rozpletá, čo mu prináša radosť. Kniha Vinnyho Flynna je iná. Skrýva síce vo svojom názve slovo tajomstvo, avšak môžeme povedať, že je až veľmi jednoduchá. Jednoduchá a vo svojej jednoduchosti krásna a príťažlivá. Odhaľuje nám totiž veľkú Božiu lásku, ktorá sa prejavuje tajomným spôsobom v podobe Eucharistie.

Autor používa obyčajný jazyk na opísanie Božích tajomstiev. Opiera sa o učenie Cirkvi, či už ide o Katechizmus Katolíckej Cirkvi, dokumenty pápežov (najmä sv. Jána Pavla II.) alebo výroky svätých, ktorí žili v úzkom spojení s eucharistickým Kristom. Dôležité miesto medzi nimi zastávajú tzv. novodobí svätci 20. storočia – sv. páter Piosv. Faustína Kowalská, ktorí sa s veľkou vrúcnosťou vyjadrujú o Ježišovi, ktorého môžeme prijať do svojho srdca a adorovať ho neustále. Sám pápež Ján Pavol II. povzbudzoval Cirkev k častej eucharistickej poklone. Toto je prvým z mnohých povzbudení, ktoré som našiel v tejto útlej ale vzácnej knižke. Aj v dnešnej dobe by mala Eucharistia byť stredobodom nášho života.

Ďalšími sú jednotlivé tajomstvá. Každé jedno je úžasné, ak si uvedomíme a naplno prežijeme čo naozaj v hĺbke znamená. Mňa osobne najviac oslovilo siedme tajomstvo opisujúce duchovné sväté prijímanie. Častokrát sa nám totiž stáva, že Ježiša nemôžeme prijať pod sviatostným spôsobom, či už pre našu zaneprázdnenosť alebo stav hriechu. Ale On chce byť v každom čase zjednotený s nami. Túto túžbu môžeme v sebe pestovať aj my – prijímať ho duchovne tak často ako je možné. To robievali veľkí svätci ale aj ľudia, ktorí ho dlhé roky nemohli sviatostne prijať.

Taktiež ma oslovila myšlienka o svätej omši, ktorá nie je izolovaná na jednom mieste na svete. Pri každej svätej omši sa spájame s Kristom, s inými veriacimi, spájame sa dokonca s celým nebeským dvorom, s anjelmi a svätými. Nie je to úžasná jednota?!

Na záver by som rád spomenul tajomstvo pripomínajúce dôležitosť prípravy na prijatie Eucharistie. Ako autor uvádza – každé sväté prijímanie je iné. Boh sa nám chce darovať celý, ale záleží aj od nás ako sa pripravíme na stretnutie s Ježišom. Čím viac sa zjednotíme s Ním, tým väčší úžitok máme zo svätého prijímania. Netreba preto prijímať Krista automaticky bez akejkoľvek túžby zjednotiť sa s Ním. A ako som už spomenul, môžeme túto jednotu budovať častým duchovným prijímaním.

Kniha 7 tajomstiev Eucharistie je neveľká obsahom, ale sprostredkuje veľké tajomstvá jednoduchou formou. Verím, že povzbudí nejedného čitateľa.

7 tajomstiev Eucharistie

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: FLYNN, V. 2018. 7 Tajomstiev Eucharistie [7 secret of the Eucharist], Košice : Zachej.sk, 112 s., viazaná, ISBN 978-80-89866-58-8.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Úžasná knižka. Písaná jednoduchým spôsobom.

Komentáre