August: Mesiac zasvätený Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie

Sme v čase rôznych obmedzení, chorôb, spoločenských otrasov a ekonomických kríz. Útechu hľadáme v modlitbe a často sa pýtame sami seba, čo a ako sa máme modliť. Mesiac august je mimoriadne vhodný na to, aby sme si uctili a zároveň sa zasvätili Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Ako to však urobiť?

Jeden z dôvodov, prečo sa tento mesiac spája s Nepoškvrneným Srdcom Panny Márie, súvisí s úctou pápeža Pia XII. k Panne Márii Fatimskej. Počas druhej svetovej vojny bol svet v úplnom zmätku, a tak sa pápež Pius XII. rozhodol zasvätiť svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. V roku 1944 ustanovil, že tento sviatok sa bude sláviť 22. augusta, a to ôsmy deň po Nanebovzatí Panny Márie. Urobil to tak, aby na príhovor Panny Márie bol dosiahnutý mier vo svete, sloboda pre Cirkev, obrátenie hriešnikov, láska k čistote a praktizovanie kresťanských čností.

Tento sviatok sa slávil až do Druhého vatikánskeho koncilu. Po koncile sa sviatok začal sláviť spolu so sviatkom Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, konkrétne v prvú sobotu po tomto sviatku v júni. 22. augusta sa zas slávi sviatok Panny Márie Kráľovnej, o čom rozhodol pápež Pavol VI. Ale Cirkev naďalej oslavuje august ako mesiac zasvätený Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Je to mesiac venovaný Máriinej láske k nám všetkým. Práve preto je najlepší čas uctiť si našu duchovnú Matku Máriu.

Vo Fatime Panna Mária povedala: „Neklesajte na duchu. Moje Nepoškvrnené Srdce bude vaším útočiskom a cestou, ktorá vás privedie k Bohu.

Jej Nepoškvrnené Srdce si môžeme uctiť rôznymi spôsobmi. Začať môžme pobožnosťou piatich prvých sobôt už teraz v auguste. Panna Mária sľubuje, že tí, ktorí sa prvých päť sobôt vyspovedajú, prijmú sväté prijímanie, pomodlia sa ruženec a strávia 15 minút pri rozjímaní 15 tajomstiev ruženca, dostanú túto milosť: ona sama bude pri nich v hodine smrti so všetkými milosťami, ktoré potrebujú k spáse. Je to krásna oddanosť, ktorá nikdy nesklame a prináša bohaté duchovné odmeny.

Ďalším spôsobom môže byť každodenná ranná modlitba fatimskej obety, ktorá sa konči slovami, kde vzývame Nepoškvrnené Srdce Panny Márie: „Predrahá Ježišova krv, zachráň nás! Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, oroduj za nás! Najsvätejšie Srdce Ježišovo, zmiluj sa nad nami!

Modlitba ruženca je ďalším spôsobom, ako si uctiť Presvätú Pannu Máriu. Ruženec je najväčšia zbraň proti dnešnému zlu vo svete.

Symbolom oddanosti a úcty je nosenie zázračnej medaily Panny Márie. Všetkým, ktorí nosia jej zázračnú medailu, sľubuje veľké milosti. Na medaile je vyobrazené Nepoškvrnené Srdce Panny Márie prebodnuté mečom. Zaobstarajte si zázračnú medailu Panny Márie, a to nielen pre seba, ale aj pre členov rodiny a priateľov. Noste ju ako prejav úcty a oddanosti k Matke Božej.

Vo svojej domácnosti si vytvorte oltár na počesť Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Môžete použiť obraz či sochu Panny Márie a ozdobiť si ho kvetmi. Pri každom pohľade na tento oltárik si spomeniete na Pannu Máriu a poďakujte jej za všetko, čo pre vás robí.

Špeciálnymi dňami na uctenie si Panny Márie je 15. august a 22. august. Tieto dni choďte na svätú omšu. Urobte si čas na modlitbu a zasväťte sa Panne Márii.

Svätý Bernard dával neustále ľuďom jednu radu: “Keď chceš čosi obetovať Bohu a nechceš byť odmietnutý, postaraj sa, aby si to ponúkol cez príjemné a vznešené Srdce Panny Márie.

Nezabúdajte, že Panna Mária je našou pomocou a útechou v núdzi, posilou v pokušení, útočiskom v nebezpečenstve. Ona na nás hľadí s nežnosťou a prijíma naše starosti a trápenia. Je krásne vedieť, že sme v Srdci Nepoškvrnenej Panny Márie, pretože jej Srdce je jediným útočiskom bez akéhokoľvek zla. Áno, v jej Srdci ste aj vy. Je to tá najkrajšia správa, akú môžeme počuť. Matka Mária miluje každého jedného z nás a uchováva si nás vo svojom Srdci s takou nehou a láskou, akú si nevieme ani predstaviť. Ona je bránou k milosrdenstvu, ktorá je pre nás neustále otvorená. Nepoškvrnená Panna Mária je jedinou cestou, ktorá nás dovedie k Ježišovi.

PhDr. Lenka Debnár

Produkty súvisiace s týmto článkom

Príprava na úplné
zasvätenie sa
5 novén k Panne Márii,
Pomocnici kresťanov
Pod ochranným plášťom
Márie
5 Užívateľ (14 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre