Aj obyčajný deň môže priniesť nový pohľad na život

Niekedy stačí preskočiť plot (recenzia)

44 príbehov každodenného života obyčajného človeka. Asi tak by sa dalo veľmi stručne definovať obsah knihy Niekedy stačí preskočiť plot. Knihy, ktorá neprináša niečo nové. Práve naopak. Prináša každodenné situácie. Situácie, ktoré sa nám určite stali dnes, včera. Len s tým rozdielom, že sme sa pri nich možno nepristavili, nezamysleli sme sa nad nimi. Akosi ich vnímame ako samozrejmé, možno sme si ich ani nevšimli. Autor sa pri nich zastavil. Všimol si niekoho na ulici, v obchode. Všimol si jeho aktuálnu životnú situáciu – jeho radosť, bolesť, trápenia, ale i radosť. Sú to situácie, ktoré má každý obyčajný človek. Možno ich niekto dáva najavo u najbližších, možno u všetkých naokolo a možno ich prežíva vnútorne.

Tieto príbehy vznikali postupne. Peťo ich písal na sociálnu sieť, preto som niektoré zachytil počas rokov, niektoré boli pre mňa nové. Nevšimol som si všetky, keď ich aktuálne písal. Všimol som si ich až teraz. Až teraz prežívam tie príbehy, ktoré jeho zasiahli. On im venoval svoj čas. Ja dnes myslím na podobné situácie, ktoré sa stali mne. Možno minulý týždeň, mesiac, rok. Zachoval som sa v niektorých prípadoch rovnako? Alebo lepšie? Horšie? Pristavil som sa pri niekom neznámom, prihovoril som sa niekomu? Daroval som chvíľku svojho času tomu, ktorý potreboval maličkosť – môj čas a úsmev? Len malé pochopenie, láskavý pozdrav. Častokrát veľa netreba, aby sme potešili ľudí naokolo. Žiaľ, v súčasnosti to vieme zakryť drahými darmi, poukážkami… Ale nevieme darovať seba.

Kniha je tvorená aj komentármi obyčajných ľudí, ktorí v komentároch reagovali na daný príbeh. Sú to len reakcie. Reakcie, ktoré dodávajú príbehu ešte väčšiu autenticitu. Veď príbehy a myšlienky, ktoré sú v tejto knihe, sú hodné trochu času. Potrebujem pri nich zastať a uvažovať. Nestalo sa aj mne niečo podobné? Ako som zareagoval? A ako zareagujem na podobnú situáciu ja zajtra?

Odporúčam ju každému. Nemusí byť veriaci či neveriaci. Stačí byť dobrým človekom. Alebo sa aspoň o to snažiť. Veď zamyslieť sa pri knihe dá kdekoľvek – doma, v parku, v kostole… Stačí sa len zahĺbiť a precítiť tie každodenné príbehy obyčajného človeka.

Autor: Marián

Bibliografický popis: NOVÁK, P., 2021. Niekedy stačí preskočiť plot, vlastný náklad autora, 152 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-5703-471-1.

5 Užívateľ (3 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre