5 + 5 tipov ako naplniť predsavzatia na rok 2020

Priatelia, rok 2020 začal a mnohí z vás (aj my) ste doň vstupovali s rôznymi predsavzatiami. Ubehli prvé dva januárové týždne a sami možno vidíte, že s tými vašimi záväzkami to nejde celkom podľa vašich predstáv (ani našich). Preto by sme sa chceli pokúsiť pomôcť vám v naplnení vašich (nielen) duchovných predsavzatí na tento rok. Ako všetci vieme, nebýva to jednoduché, no pripravili sme 5 praktických a 5 knižných tipov, ako tento rok zmeniť novým prístupom.

Na začiatku roka nám naše premotivované srdiečka horia po úžasných predsavzatiach. Spisujeme si zoznam všetkého, čo by sme chceli v novom roku zmeniť alebo naplniť. Chceme ploché brušká, zdravú životosprávu, viac cestovať, menej „facebookovať“, ísť do Istanbulu či Španielska, prečítať najmenej 20 kníh. A ono je to všetko pekné. Chceme zmeniť veci, zahodiť staré zlozvyky, nabrať pár nových. A tak si teda urobíme zoznam 180 predsavzatí a veľmi nečakane sa o 365 dní prichytíme pri tom, že sme nesplnili ani jedno. A potom plačeme, nadávame si a pozeráme nešťastne na ohňostroj, pretože sme nedokázali splniť naše túžby. Začnime preto toto obdobie s vedomím, že sa konečne môžeme nadýchnuť, zahodiť to staré, čo nás spútavalo a vykročme na cestu nového roka nových šancí.

5 praktických tipov ako naplniť naše predsavzatia:

  1. Všetko s mierou.

Ak ste si nikdy predtým nedávali predsavzatia a nemáte ohľadom nich návyk, netreba si naložiť veľa.

Nemusíte začať s 50 predsavzatiami, pokojne si stačí určiť dve veci, ktoré chcete zmeniť. Dôležité je poznať svoje hranice a rešpektovať ich.

  1. Poznať svoje limity.

Ak budete dodržiavať svoje hranice a podľa toho plniť svoje plány, o to skôr ich budete vedieť posúvať a meniť. Avšak chce to čas a trpezlivosť. Netreba chcieť všetko naraz.

  1. Pravidelnosť.

S predsavzatím stačí začať napríklad dvakrát do týždňa, a nie každodenne. Človek, ktorý nie je zvyknutý plniť úlohy takýmto spôsobom, by to nemusel zvládnuť a nakoniec by prišlo iba sklamanie zo seba samého. Ak si poviete, že dvakrát do týždňa budete čítať knihu alebo pôjdete na prechádzku, splníte to oveľa pravdepodobnejšie, a to vás dokáže motivovať. 

  1. Dať si predsavzatie ako neodkladnú povinnosť.

Neodkladná povinnosť znamená to, že vy viete, že musíte byť v práci o ôsmej ráno. Nerozmýšľate o tom, jednoducho tam o tej ôsmej budete. Takisto to musí fungovať aj s predsavzatím, malo by byť brané ako povinnosť.

Napríklad, ak sa chcete naučiť hrať na hudobný nástroj, zapíšte si, že budete hrať od 17.00-18.00 každý utorok a štvrtok. Ak váš záväzok nebude neodkladná povinnosť fixovaná na deň, čas a najlepšie aj miesto, tak sa predsavzatie bude ťažko spĺňať.

  1. Byť čo najkonkrétnejší.

Dôležité sú  konkrétne kroky pre dosiahnutie cieľa, nie len niečo abstraktné. Ak chcete začať pravidelne čítať Bibliu, nestačí si povedať: budem viac čítať Bibliu, pretože sa to nikdy nezlepší. Je potrebné stanoviť si konkrétny cieľ. Napríklad:  Každý deň si o siedmej ráno pred odchodom do práce prečítam jednu kapitolu zo Svätého písma.

Okrem bežných predsavzatí, ktoré si do nového roka dávame, je čas pohnúť sa ďalej. Nesnažme sa do nového roka len o ploché brušká a veľké svaly, vstúpme do pravej duchovnej obnovy a pokánia. Jednoducho – byť s Bohom – komunikovať s ním prostredníctvom modlitby a čítania Svätého písma.

Tým najlepším predsavzatím je čítať Božie slovo, a keďže je rok Božieho slova, vrelo vám odporúčame knihy zamerané na stretnutie s Ním. Tu je pár kníh, ktoré by Vám na tejto ceste mohli pomôcť:

365 dní s Božím milosrdenstvom – táto knižka vás bude spoločne so svätou Faustínou sprevádzať celým rokom krátkymi zamysleniami a modlitbou, ktoré vám pomôžu zas a znovu rozhorieť plameň po Božej prítomnosti.

Y-Biblia – Y-Biblia prináša Božie slovo atraktívnym spôsobom aj pre tých, ktorí Bibliu v rukách zatiaľ nemali. Je to Sväté písmo nielen pre mladých, ale pre všetkých, ktorí chcú svoj život prežívať s Božím slovom. Jednotlivé stránky sú obohatené o obrázky, výroky svätých a zaujímavé informácie, ktoré s danými úryvkami súvisia.

 

Evanjelium pre nenormálnych – na pohľad útla knižka rozoberá niektoré úryvky z evanjelia v takom svetle, že na ne nadobudnete úplne nový pohľad. Pochopíte mnohé veci a navyše sa v niektorých môžete aj spoznať, čo obohatí váš duchovný život, pretože vám pomôže lepšie žiť vašu každodennosť.

100 modlitieb k adorácii – stretnúť sa s Ježišom znamená aj priamo sa stretnúť v Kristom v Eucharisti. Táto knižka obsahuje krásne modlitby a úvahy,  pri ktorých zabudnete na čas a úplne sa ponoríte do stretnutia s Eucharistickým Ježišom.

Modlitbový denník 2020 – praktická pomôcka  určená na zapisovanie postrehov, modlitieb, vlastných úvah a poznámok. Obsahuje denné omšové čítania, a tiež liturgický a svetský kalendár.

  

Nikoleta a Jana

4.9 Užívateľ (6 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Výborný článok! Vďaka za povzbudenie!

Komentáre