Zlé dievčatá z Biblie (recenzia)

Kniha napísaná bývalým zlým dievčaťom. Napísaná o tých zlých dievčatách z Biblie, o ktorých sa možno veľa nehovorí, no môžeme sa od nich veľa naučiť, ako hlása i podnadpis.

Zlé dievčatá z Biblie

Liz Curtisová Higgsová vo svojej knihe Zlé dievčatá z Biblie opisuje osudy a príbehy desiatich žien z Biblie, ktoré delí do troch skupín –  tie zlé až do špiku kosti, chvíľkovo zlé a zlé na isté obdobie ale nie nastálo.

Svoju knihu podložila nielen viac než päťdesiatimi výkladmi Písma z posledných dvoch storočí, ale zároveň si naštudovala aj desať rôznych prekladov Písma. Takisto jej s knihou pomáhal i jej manžel, ktorý má doktorát z jazykov Starého zákona. To znie ako slušný základ na hodnoverné čítanie.

Každá kapitola začína vymysleným príbehom – takým, ktorý čitateľa vtiahne a vovedie do deja… a úprimne – i keď som tušila, o čí príbeh sa jedná, sled udalostí ma vedel naozaj prekvapiť a udržiavať v napätí. Zaujímavé je, ako zrazu znie ten istý príbeh inak a bližšie, keď je zasadený do 21. storočia. Obzvlášť by som vyzdvihla názvy kapitol a ich preklad, pretože obsahovali veľa kultúrnych referencií (Všetko o Evie, Klopanie na nebeskú bránu, Prvý rez je ten najhlbší), ktoré nie je vždy najľahšie preložiť.

Liz používa v knihe moderný jazyk – možno nie taký, aký by ste čakali pri biblickej exegéze, ale oslovujúci a hovorový so správnou mierou vtipu a nadhľadu. Je za ním cítiť žena, ktorá sa na nič nehrá a hovorí s veľkou dávkou úprimnosti o všetkom – o vlastných chybách a pokleskoch nevynímajúc. Na konci každej kapitoly nájdete štyri poučenia z príbehu toho ktorého zlého dievčaťa. Okrem toho sa na konci knihy nachádza krátky zoznam otázok na diskusiu – či už pre biblickú skupinku alebo čitateľský klub.

A čo je výsledkom čítania? Úprimne, mám oveľa viac pochopenia pre tieto zlé dievčatá z biblických čias. Ako autorka vyzdvihuje na začiatku knihy: „Čo sa môže naučiť žena v dvadsiatok prvom storočí, ktorá miluje Boha, od starovekej egyptskej zvodkyne, ktorá ho nemilovala? Vedzte, že mnoho!”

V knihe dostanete kontext, ktorý vám pri týchto príbehoch možno doteraz chýbal, detaily, ktoré ste si nevšimli, či im nevenovali pozornosť. Dostanete otázky, ktoré ste sa seba doteraz možno ešte nespýtali, ako napríklad: „Ak by žena neponúkla ovocím Adama, ochutnal by z toho stromu?” „Musia tie z nás, ktoré majú za sebou pestrú minulosť, ju stále nosiť okolo krku ako červený motúz po zvyšok svojho života?”

A aké boli problémy týchto žien? Chamtivosť, lipnutie na matérii, zvaľovanie viny na druhých, zištnosť, zrada a mnoho iných. Skrátka, niektoré sú až príliš povedomé. A neboli to len príbehy padlých žien, bývalých prostitútok, ale i zbožne sa tváriacich kresťaniek či znudených manželiek.

Celá kniha je o Božom milosrdenstve, pláne, ktorý s nami má, poučeniach, ktoré môžeme z týchto príbehov čerpať a o pochopení, že „nech je náš príbeh akýkoľvek, nie sme samé.”

Zlé dievčatá z Biblie

Autor recenzie: Soňa Záňová

Bibliografický popis: Curtisová Higgsová, L. 2017. Zlé dievčatá z Biblie [Bad Girls of the Bible : And What We Can Learn From Them], Bratislava : Christian Project Support, 272 s., brožovaná, ISBN 978-80-8979-316-7.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre