Život bez hraníc (recenzia)

Nick Vujicic sa narodil iný ako zvyšok populácie. Napriek tomu, že jeho rodičia sú oddanými kresťanmi, úprimne sa zamýšľali, čo Boh od nich chce, keď im dal takéto dieťa, a či bude ich syn vedieť žiť normálny a produktívny život.
Nick Vujicic, zároveň autor a hlavná postava knihy Život bez hraníc v nej rozpráva príbeh o vlastnom živote – živote bez končatín. Hoci to nemal vôbec ľahké, dnes sa už tým nenecháva nijak obmedzovať a hovorí o tom ako o veľkom požehnaní a príležitosti, ktorá ho spája s ľuďmi.

Nick sa narodil v roku 1982 v Austrálii, srbským rodičom, imigrantom z Juhoslávie. Jeho otec bol finančník a mama zdravotná sestra. Je známy skôr z youtubových kanálov ako rečník, ktorý cestuje po svete a rozdáva nádej a odvahu. Narodil sa bez rúk a nôh a svojim rozprávaním o tom, čím si prešiel, pomáha druhým, aby si vážili to, čo majú a mohli plniť svoje sny. Nickove prejavy sú neobyčajne vtipné a napriek svojmu hendikepu si vie zo seba aj uťahovať. Dôkazom sú napríklad príhody o jeho skrytej nohe. Čo Nick hovorí, to aj skutočne prežil a stále sa považuje len za obyčajného človeka. Jeho život je dôkazom hlbokej viery, odvahy a prijatia seba samého.

Prvé strany knihy upriamujú pozornosť na to, že Nick napriek svojmu obmedzeniu robí veci, ktoré bežní ľudia, so všetkými končatinami, majú strach uskutočniť alebo sa len ľutujú, keď sa im niečo nedarí. Ako Nick priznáva, nebolo tomu vždy tak. Rodičia ho dali do normálnej školy, kde sa stal obeťou šikanovania. Bol veľmi šikovný, ale nevedel si predstaviť budúcnosť, ktorá sprevádza všetkých normálnych ľudí; držať svoju manželku za ruku a pritúliť si svoje dieťa v náručí. Keď sa už nedokázal zbaviť týchto myšlienok a samoty, aby nebol rodine na príťaž, pomýšľal aj nad spáchaním samovraždy. Jeho telo, ktoré už samo o sebe hovorí, čo všetko si musel prežiť, ho naučilo, že hoci nie je navonok celý, ešte to neznamená, že nie je v poriadku. Ako sám hovorí: “Je dôležité byť celý vo vnútri.” Táto kniha je odrazom Nickovho postoja k životu a skutočnosti, že za všetkým, s čím sme kedy museli bojovať, náš čaká viera a zmysel života.

Kniha je radená do dvanástich dlhých kapitol a častých podnadpisov, ktoré bližšie usmerňovali autorove myšlienky. Počas celého čítania som cítil autorov veľmi osobný kontakt s čitateľom až tak, akoby som bol poslucháčom jeho živej prednášky. Nickova kniha na mňa pôsobila veľmi pravdivo, možno práve preto, že je založená na skúsenostiach z jeho života. Dobrý preklad, humor a bohatá slovná zásoba ma natoľko vtiahli do deja, že som rád siahol po ceruzke a podčiarkoval si vzácne myšlienky. Páčila sa mi aj farebná galéria Nickových fotiek od detstva až po súčasnosť.

Ja sám som knihu dostal ako darček v čase keď som bojoval s nedokončenou štátnicou. Bol som zmätený a mal som pocit, že som prehral. To, čo som vďaka Nickovi objavil je, že kde sa jedny dvere zatvoria, iné sa otvoria, len je potrebné to opäť skúsiť a hľadať novú príležitosť. „Život je nespravodlivý, ale aká bude moja reakcia je len na mne. Môžem si vybrať, či budem šťastný alebo nie.“

Je to aj o pokore prijať svoje obmedzenia a obrátiť svoju pozornosť k sebadarovaniu. Nebudem ďalej prezrádzať ako Nick zvíťazil nad sebou. Aký je liek na samotu a neistotu? Čo je základom pohybu dopredu? To nech vám v knihe povie on sám. Poviem len, že sa k jeho myšlienkam neustále vraciam vo svojom bežnom živote.

Hoci sa mi podtitulok knihy o báječnom živote zdal na prvý pohľad trochu nadnesený – ako z tuctových motivačných kníh – po pár stranách Nickovho úprimného prejavu a otvorenosti som mu jednoducho uveril. Rovnako informácia v úvode, že kniha bude o metódach, ako nájsť nádej v skúškach, sa mi zdala príliš sofistikovaná, ale Nickove osobné skúsenosti života, mi dokázali opak.

Kniha je presiaknutá veľkou nádejou a radosťou, že všetko, hoci sa to zdá nemožné, môže byť vždy lepšie, len potrebujeme otvoriť oči. A to sa Nickovi u čitateľa darí uskutočniť. Kniha dokáže povzbudiť ako mužov, tak aj ženy. Je zvlášť vhodná pre ľudí, ktorých trápia ťažké osobné a nečakané skúšky, či neistota v hľadaní zmyslu života. Nick pomáha čitateľovi dostať sa na druhú stranu tejto priepasti. Po tom ako našiel svoj zmyslel života, rozhodol sa pomáhať druhým, aby si zlepšili svoj sebaobraz a žili odvážnejší a lepší život.

Je čas otvoriť túto knihu a prečítať si jedinečný a inšpirujúci príbeh tohto (ne)obyčajného muža, manžela, biznismena a otca dvoch nádherných detí. Ako je to možné? Človek ktorý nemá končatiny?! „Nepotrebujem nohy, potrebujem Boha.“ A keď tomu spočiatku nerozumel, Nick si neskôr uvedomil, že to čo robí je výsledkom účinkovania Boha v jeho živote, a tak mu začal naplno dôverovať.

Recenzia na knihu Život bez hraníc

 

 

Autor recenzie: Marcel Rypák

Bibliografický popis: VUJICIC, N. Život bez hraníc [Life without Limits], Bratislava: Citadella, 296 s., viazaná väzba, ISBN 978-80-81820-56-4.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

1 Comment

  • Táto kniha ma veľmi zaujala už na prvý pohľad. Šťastný a usmiaty mladý muž bez končatín! Je možný takýto protiklad? Kto verí, vie, že áno. Sú však ľudia, aj z môjho blízkeho okolia, ktorým sa to zdá nemožné. Chcem si tento titul určite prečítať a potom ho posunúť ďalej. Tam, kde bude najviac potrebná viera, že Bohu nič nie je nemožné a má moc zmeniť chod vecí!

Komentáre