Zem, ktorá uzdravuje

Svätá Rafka, duchovná sestra svätého Charbela, je výnimočnou orodovnicou, na príhovor ktorej sa ešte aj dnes deje množstvo zázrakov. Prečítajte si úryvok z novej knihy Svätá Rafka: Kvet Libanonu, v ktorom sa dočítate o dvoch zázrakoch tejto výnimočnej ženy.

Napriek tomu, či skôr práve preto, že lekári neboli schopní prinavrátiť svätej Rafke zdravie a ona sama nikdy neprosila Boha o uzdravenie, dnes jej úloha spočíva v tom, že uzdravuje na tele i na duchu tých, ktorí ju s dôverou vzývajú.

Uzdravenia sa najčastejšie dejú prostredníctvom fyzického kontaktu so zemou z jej hrobu, rozpustenou vovode, ktorou sa chorá osoba natrie alebo ju požije. Ako sa dalo čakať, experti podrobne preskúmali zloženie tamojšej pôdy, aby zistili príčinu jej divotvorných vlastností, aleskonštatovali, že má také isté charakteristiky ako bežná pôda kdekoľvek inde v Libanone. Jediný rozdiel je v mieste, odkiaľ pochádza.

Prvý Rafkin zázrak

Prvou „adresátkou“ uzdravenia pripisovaného svätej Rafkenebol nik iný než jej predstavená matka Ursula Doumit.Zázrak sa stal štyri dni po Rafkinom pohrebe.Zázračne uzdravená sestra Ursula o tom vydala takétosvedectvo: „Keď som mala sedem rokov, urobil sa mi podbradou absces veľkosti orecha. Lekár Antoine Khayrallahz Jranu mi predpísal jódovú tinktúru, ale liečba nepriniesla nijaký výsledok. Absces rástol a spôsoboval mi pravidelnesa opakujúce bolesti hlavy. Už som nedokázala vypiť anihrnček mlieka. V jednu noc, keď som sa zmietala v prudkých horúčkach, poprosila som sestry, aby ma nebudili na polnočnú modlitbu. Kým som spala, niekto zaklopal na dvere mojej izby a z chodby sa ozval hlas, ktorý mi hovoril: ,Vezmi si trochu zeme z hrobu sestry Rafky a natri si ňou hrdlo.‘ Myslela som si, že je to niektorá zo spolusestier a začala som protestovať: ,Prečo ma nenecháš spať?‘ Nedostala som nijakú odpoveď. Tajomný hlas namiesto toho znovu zopakoval tú istú vetu. Nasledujúce ráno som sa na to povypytovala sestier a pochopila som, že ani jedna z nich sa mi v noci neprihovárala. Vzala som teda trochu zeme z hrobu sestry Rafky, rozpustila som ju v malom množstve vody a natrela si ňou absces. Potom som zobrala šálku mlieka a bez problémov som ju vypila. Hneď som si ohmatala hrdlo a na moje prekvapenie som tam nenašla ani stopu po abscese, ktorý sa mi už nikdy viac nevrátil.

Druhý zázrak so zemou

Hneď po prvom Rafkinom zázraku nasledoval druhý. Očitou svedkyňou, ktorá vyrozprávala, ako sa odohral, bola opäť matka Ursula, predstavená kláštora v Jrabte. „V deň, keď ma zem z hrobu sestry Rafky zázračne zbavila abscesu, navštívil ma pán Chahine Farraane z neďalekej obce Sghar. Zlomeným hlasom mi zvestoval: ,Moja dcéra Magdaléna má týfus a už osem dní sa zmieta v horúčkach. Jej telo horí ako oheň a medzičasom stratila vedomie. Podal som jej lieky, ktoré mi dali susedia, ale jej stav sa nijako nezmenil. Už má dušu na jazyku. Prišiel som vás poprosiť o trochu peňazí, aby som k nej mohol zavolať doktora Antoina Khayrallaha.‘ Odvetila som mu: ,Majte vieru, vezmite si trochu zeme z hrobu sestry Rafky, rozpustite ju v troške vody a dajte vypiť svojej dcére. Nikomu však o tom nič nehovorte. Boh vás vypočuje na príhovor svojej služobnice.‘“

Muž sa vzchopil a urobil, ako mu poradila matka predstavená, pretože dobre poznal svätosť sestry Rafky. Hneď ako dal svojej zomierajúcej dcére vypiť zem zmiešanú s vodou, začala sa prudko potiť a v momente sa uzdravila. Na druhý deň sa vrátila k svojej práci v domácnosti.

Môžeme tu vidieť zjavnú analógiu s úryvkom z Evanjelia podľa Mareka: „Šimonova testiná ležala v horúčke.Hneď mu povedali o nej. Pristúpil k nej, chytil ju za rukua zdvihol. Horúčka ju opustila a ona ich obsluhovala“ (Mk1, 30 – 31).

Knihu Svätá Rafka: Kvet Libanonu si môžete zakúpiť na Zachej.sk.

Martina Bednáriková, Zachej.sk

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre