Rick Warren: Program Daniel (recenzia)

Program Daniel - Zdravší život za 40 dní

Mala som možnosť čítať už zopár kníh o zdravej výžive. Niektoré z nich mali jeden spoločný problém: ľudské telo povýšili na modlu, ktorej treba obetovať čas, úsilie, peniaze, pozornosť a kvapky potu s cieľom pretvoriť ho na ideálne. Novodobé zlaté teľa umiestnené na piedestáli našich dokonalých predstáv prikryté rúškom dobrých úmyslov.

“Nemáš dušu. Si duša. Máš telo.” Keď som po prvýkrát počula tento citát C. S. Lewisa, zastavil sa mi dych. A to doslova. Potrebovala som sa znova nadýchnuť a vstrebať hĺbku počutého.

Program Daniel je napísaný presne v štýle lewisovského zdravého rozumu. Jeho autorom je Rick Warren, pastor, kazateľ a zakladateľ cirkevného zboru Saddleback v Kalifornii. Celá kniha je postavená na Svätom Písme a za prioritu číslo 1 považuje život podriadený Bohu. A aké miesto má v ňom zdravý životný štýl?

Nuž… kľúčový.

Rick Warren sa o tom presvedčil na vlastnej koži a s prekvapením zistil, že Bohu vôbec nie je ukradnutá naša “hlinená nádoba” (2 Kor 7,4) a z hospodárenia s “chrámom Ducha Svätého” (1 Kor 6,19) raz budeme skladať účty. Ba čo viac! Denné rozhodnutia ktoré robíme v súvislosti s telesným fungovaním, sa priamo podpisujú pod našu duchovnú vitalitu, alebo stagnáciu.

Odborný punc knihe dali dvaja spoluautori, lekári: Mark Hyman a Daniel Amen (z jeho 100% biblického mena bez prímesí som paf). Jeden z nich sa postaral o oblasť výživy a v publikácii ponúka jedálniček na 40 dní v rámci detoxikačného programu, ale i zopár zaujímavých tipov týkajúcich sa jedla (napr. návod na “renesanciu” špajze). Ten druhý pán zastrešil kondičný program a v kombinácii so sviežim humorom Ricka Warrena sa týmto trom chlapíkom podarilo napísať skutočne skvelú knihu.

Erudovane no zároveň pochopiteľne odkrývajú zákulisie potravinového priemyslu a dávajú jasné rady pre tých, ktorí chcú oslavovať Boha (aj) vo svojom (zdravom) tele. Svoje miesto tak môže nájsť aj v knižniciach ľudí, ktorí si chcú rozšíriť obzory a vedieť viac o procese, ktorý každý z nás robí denne: prijíma potravu a vyživuje (?) svoje telo.

No len “vedieť” či “poznať” by bolo žalostne málo. Tým podstatným je aplikovanie do praxe. V prípade knihy Program Daniel to platí dvojnásobne.

<Kúpiť knihu Program Daniel>

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: WARREN, R. – AMEN, D. – HYMAN, M. 2015. Program Daniel – Zdravší život za 40 dní [The Daniel Plan: 40 Days to a Healthier Life], Bratislava : Porta Libri, 359 s., brožovaná, ISBN 978-80-8156-050-7.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre