Zažite dotyk Boha

61 minút k zázraku (recenzia)

„Boh prestrel obrus, rozložil taniere a príbor a naservíroval jedlo. No a potom pozval mňa a moju rodinu, aby sme si k nemu prisadli. Jediné, čo sme urobili, bolo, že sme prišli a sadli na stoličky, ktoré nám pripravil.“ (s. 127)

Týmito slovami zakončuje autorka knihy svoje vlastné rodinné svedectvo a keď si knihu 61 minút k zázraku prečítate, musíte uznať, že lepšie to zhodnotiť naozaj nemohla. Bonnie a Travis, manželia a rodičia „61-minútového zázraku“ – synčeka Jamesa Fultona, sú príkladom nádherného príbehu, kde hlavným hrdinom je Boh v celej svojej vernosti, starostlivosti a milosrdenstve. Obaja vnímajú, že nie je v ich moci pochopiť, prečo sa tento zázrak udial práve v ich rodine, ale v pokore to prijímajú ako nádhernú možnosť svedčiť o Božej sláve (je veľmi sympatické, že nič z toho, čo sa udialo, nepripisujú veľkosti vlastnej viery…).

Príbeh chlapčeka Jamesa Fultona v sebe spája všetky dary, ktoré nám Boh skrze živé telo svojho Syna – skrze Cirkev dáva. Iste by sme si vedeli predstaviť akčnosť spracovania scén, v ktorých adrenalín a napätie by sa dali krájať – predovšetkým čas oživovania malého dieťatka bez známok života. Napriek sile tohto skutočného príbehu, napriek boju o život bábätka, Bonnie L. Engstromová dokázala napísať knihu tak, že ozajstnou drámou so šťastným koncom je boj Boha za nás – aj na základe príhovorov svätých v nebi či na zemi.

Fulton Sheen, známy televíznymi kázňami, bol na začiatku ich príbehu iba „strašidelne pôsobiacim kňazom“, ktorý si postupne prebojoval svoje miesto z televízie v obývačke až hlboko do ich sŕdc. Je dojímavé sledovať, ako si Boh postupne pripravoval rodinu Engstromovcov k tomu, aby cez nich dal svetu uvidieť niečo zo svojej veľkosti. Bonnie a Travis boli aj v čase bezstarostnosti vnímaví na „náhody“, ktorými ich Boh tajomne privádzal práve k Fultonovi Sheenovi. Mnohé sú v knihe spomenuté (a myslím, že sú i dobrým podnetom k tomu, aby sme aj my začali pozornejšie vnímať veci, ktoré sa nám v živote dejú…).

James Fulton bol v poradí štvrtým (neplánovaným) tehotenstvom, ktoré Bonnie prijala ako nepochopený dar. Chcela veriť Bohu a on ju o správnom rozhodnutí uistil aj takmer idylickým priebehom. Ale s dramatickým koncom a ešte veľkolepejším pokračovaním… Viac sa dozviete už v samotnej knihe (aby som vás neukrátila o zážitok duše a ducha).

Pridaná hodnota spočíva v pripomenutí toho, aké dary máme v Cirkvi (krst, birmovanie, omše, svätci…) a najmä v opätovnom dokazovaní toho, že táto Cirkev je živou a starostlivou (moc modlitby priateľov, neznámych ľudí, ba i ateistov, ľudskosť záchranárov, sila spoločenstva…). Boh sa nám totiž denne prihovára (cez ľudí, situácie, vnuknutia či sny) a práve o tom je táto útla kniha, ktorou k nám cez Bonnie (niekedy dramaticky, niekedy aj humorne a láskavo) môže prehovoriť práve sám Boh a dotknúť sa nášho srdca.

„Zázraky robí len Boh. A len Cirkev môže niečo vyhlásiť za zázrak. Svätými nás dokáže urobiť len Boh, tempom, ktoré On sám uzná za vhodné. Fulton Sheen, pomáhaj nám!“ (z predhovoru ku knihe 61 minút k zázraku: MONS. Daniel R. Jenky CSC, biskup z Peorie, prezident Nadácie arcibiskupa Fultona Sheena)

Autor recenzie: Viera Urigová

Bibliografický popis: ENGSTROMOVÁ, B. L., 2021. 61 minút k zázraku [61 Minutes to a Miracle: Fulton Sheen and a True Story of the Impossible], Zachej.sk, 152 s., brožovaná väzba, ISBN 978-80-8211-279-8.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre