Zapojte sa do Národného týždňa manželstva 2023

Národný týždeň manželstva (NTM) sa tento rok uskutoční 13. – 19. februára v znamení témy „Odkaz…“. Srdečne vás pozývame, aby ste v tomto čase venovali zvýšenú pozornosť svojmu manželstvu.

Čo je Národný týždeň manželstva?

Národný týždeň manželstva je týždenná iniciatíva, ktorej cieľom je ocenenie, povzbudenie, upevnenie a rozvíjanie manželských vzťahov. Táto iniciatíva vznikla pred v roku 1997 vo Veľkej Británii. Angličan Richard Kane vtedy prišiel s nápadom zmobilizovať bežných aj vplyvných ľudí v krajine k tomu, aby zorganizovali niečo malé alebo aj významnejšie pre manželov vo svojom najbližšom okolí. Vtedy ešte netušil, ako sa tento nápad zmení v masové hnutie. Jeho myšlienka sa ujala vo viac než 20 krajinách sveta. Národný týždeň manželstva sa neustále šíri, v súčasnosti je už zapojených viac než 20 krajín sveta vrátane USA a Austrálie. Na Slovensku bol prvýkrát zorganizovaný v roku 2011.

Ciele a zámer Národného týždňa manželstva 

Národný týždeň manželstva (NTM) propaguje manželstvo ako vzácnu hodnotu, ktorá obohacuje jednotlivcov aj celú spoločnosť. Prináša párom inšpiratívne podnety pre ich vzťah, pripravuje a ponúka zaujímavé aktivity na národnej aj lokálnej úrovni s cieľom podnietiť dvojice venovať svojmu vzťahu náležitú pozornosť. Ak má byť vzťah dostatočne pevný aby odolal prichádzajúcim nástrahám, vyžaduje primeranú starostlivosť. Jedným zo zámerov je povzbudiť manželské dvojice k tomu, aby svoj vzťah urobili svojou prioritou a oddelili si dostatok času pre prehĺbenie vzájomnej blízkosti. NTM je pozitívna iniciatíva, ktorá pripomína dôležité hodnoty a zásady, na ktorých stoja dlhodobé vzťahy.

Téma Národného týždňa manželstva 2023: „Odkaz…“

„Do rôznych nádob ľudia odnepamäti vkladali odkazy, ktoré považovali za mimoriadne dôležité a dúfali, že sa dostanú k ďalším. A naopak tí, čo sa k takémuto odkazu dostali, s napätím odhaľovali správu, ktorú zanechal niekto pred nimi. Podobne ako stroskotanci oznamovali správou vo fľaši vonkajšiemu svetu, čo sa im prihodilo a čo potrebujú, aj o manželstve ‘pláva’ okolo nás množstvo odkazov. Niektoré odkazy zanechávajú predchádzajúce generácie, niektoré celebrity, odborníci, naši priatelia, kultúra, v ktorej žijeme. Niektoré odkazy nám v manželskom spolužití pomáhajú, iné ho naopak komplikujú. A takisto my sami – hoci nie vždy vedome – vysielame ‘živé správy’ o manželstve. Niekedy tým, čomu o manželstve veríme a ako o ňom hovoríme, inokedy tým, ako svoj manželský život žijeme,“ napísali o tejto téme organizátori.

Odznak s logom NTM ako symbol kampane   

Aj tento rok priniesli organizátori malý, ľahko šíriteľný symbol, za pomoci ktorého sa môžu jednotlivci aj celé skupiny viditeľne prihlásiť k myšlienke a odkazu Týždňa manželstva. Tento rok je týmto symbolom kovový odznak s logom NTM, ktorý si môžete objednať aj vy.

Dobrodružná prechádzka s mobilnou aplikáciou

Podobne ako v roku 2022 je pre páry pripravený obsah dobrodružnej prechádzky, na ktorej môžu páry odhaľovať užitočné odkazy pre svoje manželstvo. Táto aktivita je vhodná najmä pre tých, ktorí majú radi aktívny spoločný čas v prírode alebo sa z rôznych dôvodov nevedia zúčastniť organizovaných podujatí, no zároveň chcú získať podnety pre svoj vzťah a stráviť spolu zmysluplný aj zábavný čas.

Ak máte záujem pripraviť pre páry vo vašej komunite či spoločenstve zaujímavú aktivitu v prírode s použitím mobilnej aplikácie, vyplňte tento formulár a dostanete viac informácií.

Večer odkazov

Stalo sa dobrou tradíciou, že počas NTM sa na rôznych miestach Slovenska uskutočňujú inšpiratívne Večery pre manželské páry, tentokrát v súvislosti s témou môžete pripraviť VEČER ODKAZOV. Pokiaľ by ste takýto večer chceli zorganizovať aj vo vašom meste či obci, ponúkame vám návrh scenára večera. Vďaka nemu nemusíte s prípravami začínať od nuly, pretože niekto premyslel obsah, formu aj detaily, na ktoré potrebujete pri takomto podujatí pamätať.

Ak máte záujem zorganizovať pre páry vo vašej komunite či spoločenstve inšpiratívny Večer odkazov, vyplňte tento formulár a my vám pošleme scenár, ktorý k tomu môžete využiť.

Duet tour – prichádza opäť

DUET tour (z dielne projektu Vzťahovo) ponúka hodnotný vzdelávaco – kultúrny program, ktorý upriami pozornosť na základné piliere a hodnoty manželstva. Zároveň vytvorí priestor pre oddych, vzájomné obohatenie sa, posilnenie i obnovu partnerských vzťahov. Workshop je doplnený o hudobnú produkciu v podobe spevu najznámejších duetov. „Duet tour“ bola ťažiskovou aktivitou NTM v roku 2019.

Máte záujem, aby DUET tour prišla aj k vám – do vášho mesta, obce, spoločenstva, materského centra a pod.? Ozvite sa kontaktnej osobe: Denisa Zlevská, 0911 913 824, denisa.zlevska@ctar.sk. Dostanete presnejšie informácie i voľné termíny pre NTM 2023.

Zapojte sa do Národného týždňa manželstva od 13. do 19. februára 2023 aj vy! Bližšie informácie nájdete na stránke www.ntm.sk.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre