Elias Vella: Výstup na horu manželstva (recenzia)

Výstup na horu manželstva

Mnohým čitateľom známy autor skvelých kresťanských kníh, františkán minorita Elias Vella, potešil svojich priaznivcov knihou, ktorá je tentoraz venovaná téme manželstva. Páter Vella sa narodil na Malte, študoval teológiu na Lateránskej univerzite v Ríme a od roku 1993 pôsobí v diecéze ako hlavný exorcista a prezident diecéznej komisie pre okultizmus a satanizmus. Je žiadaným exercitátorom v mnohých krajinách sveta, najmä na tému vnútorného uzdravovania a oslobodzovania od zlého ducha. Publikuje, prednáša ale taktiež sa venuje aj poradenstvu.

V knihe Výstup na horu manželstva sa javí ako dokonalý znalec manželských problémov. A nie je to náhodou, keďže otázkam manželských sporov a nedorozumení sa Elias Vella venuje už dlhé roky. Táto kniha vznikla práve na základe jeho životných skúseností s manželmi z mnohých krajín sveta, ktorí sú s otcom Eliasom v kontakte.

Kniha má dve časti. V prvej autor ukazuje autentický obraz manželstva v kontexte sviatostného života. Druhá časť knihy konfrontuje čitateľa so súčasnými problémami, akými sú manželská nevera, poruchy sexuálnej identity, odluka, rozvod… Prináša riešenia tým, ktorí sa snažia o pokoj, uzdravenie a stálosť vo svojich vzťahoch. Pútavých 22 kapitol som „zhltla“ za týždeň. Na konci každej z nich je pre manželov modlitba šitá na mieru.

Toto skvelé knižné dielo je prepisom prednášok pátra Eliasa Vellu o manželstve. Ponúka čitateľom podstatné rady pre zdravý manželský život. „V manželskom páre nosí každý odlišné okuliare a pozerá sa na druhého cez tie svoje. Nie je dôležité zisťovať, kto z nich má pravdu a kto nie, hádať sa a dokazovať, kto sa mýli, dôležité je prijať jednotu napriek odlišnosti. Je smutné, že veľa manželov si to neuvedomuje a ich manželstvo končí rozpadom.“ (s.128) Autor zdôrazňuje, že pri riešení problémov je nevyhnutné budovať jednotu manželstva, hľadať spoločné riešenia a odpúšťať si.

Už z názvu knihy vyplýva, že v tejto knihe bude manželstvo ponímané ako proces. Rovnako ako turistická expedícia, ktorá je taktiež náročným procesom pri dosahovaní cieľa. No členovia turistickej výpravy ju väčšinou zvládnu, pretože ich túžba dosiahnuť vysnívanú métu, je veľmi silná. Tak ako turisti či horolezci, ktorí zdolávajú rôzne prekážky a čelia mnohým nepriaznivým vplyvom na ceste za krásami prírody, tak aj manželia musia počas svojej životnej cesty zdolávať množstvo nástrah a prekážok. Ak sa im to vo svojich manželských zväzkoch podarí docieliť, zažijú ten nádherný pocit z „pohľadu z výšky.“

Podľa môjho názoru je táto kniha prevenciou i liečbou. Pre snúbencov určite návodom na predchádzanie nedorozumení a pre manželov terapiou už vzniknutých, stále trvajúcich či prekonaných problémov. Nezabudnite, že “Váš partner je dar pre Vás od Boha.“ Mne osobne táto kniha veľmi pomohla pochopiť postoje a správanie môjho manžela. A verím, že aj on teraz lepšie chápe mňa.

<Kúpiť knihu Vystúp na horu manželstva>

Autorka recenzie: Ria Ratajová

Bibliografický popis: VELLA, E. 2012. Výstup na horu manželstva [Climbing the mountain of marriage], Veľký Lápaš : Per Immaculatam, 286 s., brožovaná, ISBN 978-80-89606-02-3.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre