Vykročte na cestu k večnému životu

Večný život pod drobnohľadom (recenzia)

Takmer 500 strán! To bola moja prvá reakcia, keď som otvoril ďalšiu knihu z vydavateľstva Zachej.sk s názvom Večný život pod drobnohľadom. Témou bol večný život – nebude to tak trochu abstraktné a nezáživné?

Vôbec nie! Po jej prečítaní môžem smelo povedať, že autor Ralph Martin s neuveriteľnou ľahkosťou podáva čitateľovi myšlienky veľkých svätcov – či už to bol ženevský biskup František Saleský, svätá Terézia z Lisieux, svätá Katarína Sienská alebo svätý Bernard. Hneď v úvode sa môžeme povzbudiť, keď vidíme boj svätého Augustína a jeho obrátenie. Je krásne vidieť, že aj my, hriešni ľudia, sme povolaní k svätosti v spolupráci s Božou milosťou.

Nechýbajú však ani veľkí mystici – svätý Ján z Kríža a svätá Terézia z Avily. Ralph Martin vyberá mnohé z ich vlastných slov, ktoré dokazujú, že aj oni zápasili so svojimi chybami a nedokonalosťami. Sami hovoria, že cesta duchovného rastu je cestou jednoduchou – zjednotiť sa s Božou vôľou a prijať jeho milosť, prijať, že my sami bez Boha nič nedokážeme.

Kniha Večný život pod drobnohľadom obsahuje tri hlavné časti. V prvej, nazvanej príznačne Premena sa začína, autor pozýva k rozhodnutiu premeniť svoj spôsob života. Pomocou svätých učiteľov radí, ako sa postaviť voči hriechu alebo akým dôležitým prostriedkom tejto úvodnej fázy cesty k Bohu je modlitba.

Stredná, centrálna pasáž diela, hovorí o stave duše, ktorá dosiahne istý stupeň, avšak to pre ňu znamená len začiatok v jej napredovaní. Jej názov je tiež veľavravný – Dosiahnutie stability, ale ideme ďalej. Mňa osobne oslovili úvahy o raste v láske, ktorá sa musí očisťovať od mnohých vecí, aby bola dokonalou. Svätý František sa nebojí spomenúť ani lásku medzi manželmi, ktorá bola daná od Boha a môže dosiahnuť vyšší stupeň. Viacerí svätci spomínajú taktiež zbožné priateľstvá, ktoré môžu priniesť veľký duchovný úžitok najmä na začiatku cesty.

Nasleduje kapitola o modlitbe, ktorú by som pokojne nazval sondou do duše svätcov tejto knihy. Ako sami zdieľajú, modlitba môže mať veľa rôznych stupňov. Neboja sa pomenovať problémy s meditáciou či modlitbou samotnou. Pokračujú jej ďalšími stupňami, aby skončili pri zjednotení s Božou vôľou. To je nevyhnutné, aby sme pokročili na našej ceste k Bohu.

Poslednou veľkou časťou v knihe je Premieňajúce zjednotenie. Tu hovoríme o duchovnom zasnúbení alebo neskôr manželstve, kde duša, ktorá na svojej ceste prekonala duchovné prekážky, požíva všetky slasti spojenia s jej Ženíchom. V tejto fáze prichádzajú hojné plody pre dušu, ktorá prežíva radosť, je stále otvorená pre konanie dobra, pociťuje silu, jej láska je očistená, prežíva opojenie v Duchu Svätom alebo dostáva zvláštne poznanie vecí od Boha. Ako sa sami môžeme presvedčiť, odmena za prekonanie nástrah na duchovnej ceste stojí za to.

Na záver by som sa rád vrátil k úvodným riadkom. Musím otvorene povedať, že obsiahle dielo Raplha Martina si vyžaduje čas. Ja som s ním strávil niekoľko týždňov, viackrát som sa vracal k výrokom svätcov, najmä k svätej Terézii z Avily. Prakticky celá kniha je súborom výrokov a skúseností veľkých svätcov, ktorí svoje postoje bezpečne podložili nielen pravdami Evanjelia, ale aj svojím vlastným životom.

Čitateľ sa však nemusí obávať zložitých traktákov alebo nezrozumiteľných opisov. Autor naozaj majstrovsky zvládol svoju úlohu a podáva nám krásnu syntézu tak dôležitých právd o duchovnom živote a raste.

A čo je pre mňa najlepšie – príklad spomenutých svätcov nás povzbudzuje, že aj my všetci sme povolaní vykročiť na túto cestu. Čakajú nás na nej aj prekážky, ale jej výsledok stojí za to. Nikdy nám nebude chýbať Božia milosť, ak máme úprimné a otvorené srdce.

Za mňa osobne výborná a veľmi užitočná kniha pre každého.

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: MARTIN, R., 2022. Večný život pod drobnohľadom [The Fulfillment of All Desire: A Guidebook for the Journey to God Based on the Wisdom of the Saints], Zachej.sk, 472 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-565-2.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre