Vyhrajte nad pokušeniami

Duchovný boj a rozlišovanie duchov (recenzia)

Aj napriek krátkosti je kniha Duchvný boj púštnych otcov veľmi poučná a prináša svetlo do našich tmavých dní. Pozostáva z piatich kapitol, prostredníctvom ktorých spoznávame myslenie pustovníkov žijúcich na púšti, hľadajúcich spojenie s Bohom. V tichosti a opustenosti začuli Otcov jemný hlas, ktorý sa prihovára nám všetkým, ale pre hlučnosť doby, množstvo starostí a naháňaním sa za zbytočnosťami a malichernosťami ho nepočujeme. A teda nám uniká to podstatné. Naše mysle sú tak zahltené, že už ani nevieme rozoznať dobro od zla. A práve tu vidia púštni otcovia, ako bol napríklad aj Evagrius z Pontu, najväčší problém. Tvrdia, že práve neustriehnutím čistoty našich myšlienok vpúšťame do našich životov a duší démonov. Sú to oni, ktorí sa nás snažia oslabiť a nakloniť stále viac a viac k páchaniu hriechov.

Naopak, ak udržiavame naše myšlienky čisté a sýtime sa hodnotnými vecami, a predovšetkým Božím slovom, našu myseľ ovláda Duch Svätý. Je to on, kto nám pomáha pri rôznych životných výzvach a skúškach rozoznať pôvod našej myšlienky, a už na začiatku zamedziť spáchaniu hriechov. Preto je také nesmierne dôležité ustriehnuť naše myšlienky, pretože sa stávame tým, na čo myslíme.

Kniha až strašidelne presne popisuje, ako sa nás démoni každodenne snažia ovládať, akými spôsobmi im my sami otvárame dvere svojho srdca. Avšak v ďalších kapitolách knihy nájdeme predovšetkým spôsob, ako si myseľ vyčistiť, napojiť sa na naše srdce a práve v ňom sa zjednotiť s dobrotivým Bohom. Nádherne to popisuje tento citát z knihy: “Keď sa myseľ, ktorá sa vyzliekla zo starého človeka, oblečie do toho, ktorý je z milosti, potom uvidí svoj stav v čase modlitby majúci akoby zafírovú alebo modrú farbu, akú Sväté písmo prisudzuje aj miestu Boha, na ktoré hľadeli starci na vrchu Sinaj.“ (s. 48)

Autor – saleziánsky kňaz Dominik Chmielewski – je skvelý, stručne, jasne a bez zbytočných „omáčok“ uvádza tie najdôležitejšie informácie pre náš duchovný život. Myslím, že aj mne pomohlo učenie týchto pustovníkov zorientovať sa v mojej osobnej púšti a uvedomiť si, že jediná voda, ktorá nás dokáže zachrániť, je Boh.

Autorka recenzie: Karin Petrušková

Bibliografický popis: CHMIELEWSKI, D., 2022. Duchovný boj púštnych otcov [Walka duchowa u ojców pustyni: Jak skutecznie radzic sobie z pokusani], Košice: Zachej.sk, 72 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-358-0.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre