Vydajte sa na cestu duchovného rastu so svätým Augustínom

Vyznania (recenzia)

Životy svätých sú živým príkladom toho, čo dokáže Božia milosť urobiť z ľudskej slabosti, keď jej dáme v živote priestor. Povedala by som, že najautentickejším príkladom tejto vety je velikán filozofie a duchovného života – svätý Augustín. Jeho životná cesta je aj v dnešnej dobe pre mnohých inšpiráciou a živým svedectvom viery.

Toto svoje kráčanie životom podrobne opisuje vo svojom diele s názvom Vyznania. Kniha má 13 kapitol, z ktorých 10 venuje svojmu životnému príbehu, s dôrazom na svoje obrátenie. Samozrejme nevynecháva ani svoju matku, svätú Moniku, ktorej venuje niekoľko podkapitol o jej zásluhách na jeho obrátení. Zvyšné 3 kapitoly sú o Svätom písme.

Celkovo ide o otvorenú spoveď, ktorá popri čítaní vyráža dych svojou autentickosťou. Páči sa mi, ako svätý Augustín neidealizuje svoj život, ale vykresľuje všetko v úprimnosti a ide mu hlavne o pravdu, nie o dokonalý životný príbeh. Pri čítaní máte pocit, že kráčate spolu s ním cez všetko, čo prežíva, a premýšľate s ním o tom, o čom sám uvažuje. Skrz svoj detailne opísaný život nás vťahuje do hĺbky svojho srdca, v ktorom postupne nachádza Boha. Nie je to ľahká cesta, čo aj sám v knihe priznáva, ale je to cesta, ktorá nás učí mnohým veciam aj v dnešnej dobe.

Jeho myšlienky v knihe sú nadčasové a podnietia vás, aby ste premýšľali viac aj o svojej životnej ceste a hľadaní Boha v nej. Zaiste je to miestami náročné čítanie, ale zároveň strhujúce svojou hĺbkou a množstvom podnetov na uvažovanie. Zaujalo ma, že celú knihu môže čitateľ vnímať cez nespočetné množstvo aspektov.

Kniha je bohatá na témy a myšlienky, takže je len na vás, na čo konkrétne sa zameriate. Môžete v nej nájsť čosi z histórie, filozofie, teológie, ba dokonca aj z prírodných vied, a to všetko vo forme autobiografie, ktorá je nielen rozprávaním životného príbehu svätca, ale aj jeho modlitbou.

Vyznania sú skvelým sprievodcom pre každého, kto potrebuje povzbudenie v duchovnom živote a motiváciu na ceste k svätosti. Prinášajú najhlbší pohľad do zákulisia zrodu veľkého svätca, ktorý nás svojím životom v riadkoch pozýva, aby sme sa aj my vydali na neľahkú, no dobrodružnú cestu svätosti spolu s ním.

Autor: Kristína Šebová

Bibliografický popis: AUGUSTÍN, Sv., 2014. Vyznania [S. Aurelii Augustini Confessiorum Libri XIII.], Lúč, 438 s., tvrdá väzba, ISBN 978-80-7114-965-1.

0 Užívateľ (0 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre