Vydajte sa do boja za svoju dušu

40 dní duchovného boja (recenzia)

40 dní duchovného boja od poľského kňaza Piotra Glasa je veľmi sviežou knihou, ktorá čitateľa v krátkych kapitolách spevádza na ceste duchovného boja. Autor v nich otvára základné témy ako „kto je môj Boh“, pokušenie, odpustenie, „kto je v mojom srdci, komu sa klaniam“… Páči sa mi autorov veľmi jednoduchý a zároveň priamočiary postoj, s akým poukazuje na základné princípy duchovného boja.

Priznám sa – knihu som prečítal dvakrát. Prvý raz to išlo „ako po masle“, avšak jej posolstvo bolo ukryté kdesi hlbšie, čo som pri prvom prebehnutí neodhalil. Po niekoľkých dňoch som si povedal, že ju prelúskam pomalšie, veď ide o veľmi dôležitú tému pre náš duchovný život.

Autor mi začal postupne odhaľovať to, čím je vlastne náš duchovný boj. Nie je to o tom, či sa cítime dobre alebo zle, o tom, aké šaty si oblečieme do práce alebo s kým sa stretneme vo voľnom čase. Je to boj o našu spásu, boj o našu dušu! Boj medzi Otcom, ktorý nás stvoril pre nebo, pre spoločenstvo s ním a pre naše večné šťastie, a nepriateľom, ktorý chce Boží plán zničiť a nás zahubiť.

Vo svetle tohto „odhalenia“ naberajú krátke kapitoly úplne iný rozmer. To, komu sa klaniam, nie je len môj rozmar, je to moje neodvoľateľné rozhodnutie, ktoré ovplyvňuje môj život tu i neskôr tam, vo večnosti. To, či viem odpustiť, nie je len fráza, ale moje pevné rozhodnutie, ktoré prináša pokoj alebo hnev a znechutenie. Jedno pochádza od Stvoriteľa, druhé od zlého. To, za kým utekám v čase skúšky alebo pokušenia, mi prináša buď úľavu a vyvedenie z tmy a zúfalstva, alebo ma na druhej strane vedie do priepasti.

Po prečítaní knihy Piorta Glasa som si uvedomil, že neexistuje žiadna stredná cesta. Môžem svoj život naplno odovzdať Bohu a žiť v jeho požehnaní, alebo sa budem uberať cestami zlého. Ako autor spomína – do neba vedie úzka cesta, alebo to známe z Písma – nedá sa slúžiť dvom pánom.

Autor nás však varuje – ak sa rozhodneme stať sa Božími bojovníkmi, čaká nás neúprosný boj. Jedným dychom nám zároveň dáva nádej – náš Boh je silnejší ako každý protivník! On nám dáva mnohé prostriedky, aby sme ho nasledovali – mocnú ochranu Panny Márie, silu modlitby (jedna kapitola je venovaná ružencu), svoju pomoc a aj pokánie.

Je len na nás, ako sa rozhodneme.

PS: Kniha je zakončená krásnym výrokom z Knihy Deuteronómium: „Predložil som vám život i smrť, požehnanie i kliatbu! Vyvoľ si život, aby si zostal nažive ty aj tvoje potomstvo…“ (Dt 30,190)

Autor recenzie: Marek Piváček

Bibliografický popis: GLAS, P., 2021. 40 dní duchovného boja [40 dni walki duchowej], Košice: Zachej.sk, 104 s., mäkká väzba, ISBN 978-80-8211-334-4.

5 Užívateľ (1 Hlas)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre