Vstúpiť do školy sv. Faustíny Kowalskej sa vždy oplatí

Predstavenie novej knihy: 365 dní s Božím milosrdenstvom

Spisovateľka a rečníčka Susan Tassone nás pozýva do skvelej, netradičnej výberovej školy s 365 dňovým vyučovacím programom – do školy sv. Faustíny: skvelá učiteľka, žiadna nuda, objavovanie, dlhé prestávky, zaručený úspech. Nechajme sa vtiahnuť do vyučovacieho procesu vizionárky, mystičky, svätice Faustíny Kowalskej prostredníctvom knihy 365 dní s Božím milosrdenstvom.

Susan Tassone nám k tomuto formovaniu predkladá „učebnicu“, ktorá nás každý deň v roku prevedie hlavným predmetom, ktorým je neodvolateľná Božia láska a bezodná priepasť milosrdenstva. Slovo učiteľky sv. Faustíny je fascinujúce, pútavé, strhujúce. Citáty z jej Denníčka pritiahnu pozornosť každého študenta. Nehrozí žiadne zívanie, práve naopak: vtiahnu nás do vyučovacieho procesu. Susan ich dopĺňa originálnymi, výstižnými úvahami a krátkymi, často jednovetnými, no trefnými modlitbami.

Sv. Faustína – ako správna učiteľka, na samom začiatku stanovuje cieľ. Mojím cieľom je Boh…“ (Denníček, 775). Aby sme ho dosiahli, učí nás cvičiť sa v pokore, trpezlivom znášaní príkorí, v preukazovaní lásky konkrétnymi činmi, v tichom zotrvávaní pred Oltárnou sviatosťou, v dôstojnom prijímaní Eucharistie, v neochvejnej dôvere v Boha. Témy sú na prvé počutie náročné, no autorka ich podáva s takou ľahkosťou a nenútenosťou, že máme chuť začať hneď. Nestratiť už ani chvíľu. Z takej školy sa nikomu nechce odísť.

Spôsob, ktorým nám Susan Tassone predkladá „tajomstvá svätosti“ sv. Faustíny, je vskutku jedinečný, úžasne prispôsobený súčasnému človeku, ktorý je vystavený turbulenciám, hektike a zhonu. Jeden deň – jedna lekcia. O krôčik bližšie, či skôr hlbšie v Božom milosrdenstve.

Čítanie nezaberie viac ako pár minút a potom máme dlhú „prestávku“ – čas na rozjímanie, meditovanie, uvádzanie do praxe. Počas nej ochutnáme roztratené kúsky neba na zemi.

Osobne sa ma dotkla v knihe použitá metafora „teplomer utrpenia“. Každý študent sa poteší, keď nemusí pár dní chodiť do školy. Trochu poleňošiť v posteli padne vhod. Keď sa necítime komfortne, vitálne, či sme nadmerne unavení, siahame po teplomery. Viac ako 37 stupňov Celzia je indikátorom blížiacej sa choroby. Rýchlo siahame po vitamínoch, analgetikách, rôznych sirupoch, len aby sme ju prekonali.

Vo Faustíninej škole v takomto prípade nejde o odpočinok, či leňošenie. Paradoxne je to čas preskúšania. Autorka vybrala z Faustíninho Denníčka niekoľko citátov o utrpení, suchopárnosti, vnútornej tme, úzkosti, strachu, utrpení, bolesti. Tým sa v živote nevyhneme. Možno nás prepadnú v takých chvíľach či situáciách pocity, že to už „nedáme“, nezvládneme, je to nad naše sily; tie skúšky sú príliš ťažké.

V škole študenti v čase skúšky nenápadne vyťahujú ťaháčiky. Môže byť pre nás útechou, že ani vtedy nie sme sami. Ježiš v smrteľnej úzkosti nás pozýva ešte vrúcnejšie sa modliť – to je jeho ťaháčik.

Povzbuďme sa jeho „teplomerom utrpenia“. Kam vystúpila ortuť jeho teplomera? Až na kríž. Prečo? Lebo nás miloval do krajnosti, do maximálnej možnej miery. Jeho láska nepozná limity. Dal si kvôli nám prebodnúť srdce.

Teraz sa pozrime na náš „teplomer utrpenia“. Kam vystúpila ortuť nášho teplomera? Akú hodnotu dosahuje? Ak si nevieme dať rady, počúvajme Ducha Svätého. On je tým najlepším šepkárom a v dôvere nasledujme jeho „poštuchnutia“.

Devízou knihy je moderný, plastický jazyk, pestré jazykové obrazy, prirovnania, ktoré sú blízke človeku 21. storočia, ako aj otázky na zamyslenie a aplikáciu do života. Žiadne teoretizovanie, len konkrétne skutky.

Jediné, čo sme nespomenuli, sú dni voľna. Prečo? Lebo láska nepozná prázdniny. Tajomstvom úspechu je vytrvalosť, permanentná modlitba a plnenie Božej vôle za každú cenu. Nech je sv. Faustína pre nás vzorom i inšpiráciou. Nech sa spolu s ňou staneme aj my apoštolmi milosrdenstva.

Monika Šimoničová  (korektorka knihy)

5 Užívateľ (3 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre