Vezmi a čítaj s pátrom Jurajom Pigulom. Už o týždeň.

Už o týždeň, 23. mája 201717:00 (po sv. omši o 16:30), privíta seminárny Kostol sv. Antona Paduánskeho augustiniána Juraja Pigulu, ktorý bude hosťom ďalšej prednášky z cyklu Vezmi a čítaj.

Prior Rehole sv. Augustína, Juraj Pigula účastníkom prinesie prednášku nazvanú Milosrdenstvo bez hraníc. Od Augustína po pápeža Františka. „Pápež František vydal list Milosrdenstvo a úbožiačka, ktorého názov a obsah prevzal z kázania sv. Augustína. Chcem teda poodhaliť Augustínovu kázeň, kde použil toto slovné spojenie a poukázať na nový kontext, v ktorom ju pápež František prezentuje dnes. Tá časť kázne sa nachádza priamo v knihe Milosrdné srdce,“ ozrejmuje páter Juraj.

A práve kniha Milosrdné srdce bude neoddeliteľnou súčasťou tejto prednášky. Kniha totiž komunikuje príbeh sv. Augustína – hriešnika a žobráka Božieho milosrdenstva. „Zdalo sa mi vhodné po Roku Milosrdenstva pripomenúť tému, ktorá nekončí a má svoju neustálu aktuálnosť. Prepojenie s pápežom Františkom mi pomohlo si to viac uvedomiť,“ vysvetľuje Pigula výber literatúry, ktorá dotvorí kultúrny zážitok.

Výnimočnú atmosféru podujatia určite znásobí a podčiarkne aj následná diskusia ku knihe i k téme prednášky, ktorú bude páter Juraj Pigula viesť. Okrem pléna však budú môcť účastníci klásť otázky aj osobne a to v Átriu seminára, kde bude prebiehať autogramiáda knihy Milosrdné srdce.

Úlohou prednášok z cyklu Vezmi a čítaj má byť motivovanie kresťanov k tomu, aby spoznávali nové publikácie na knižnom trhu a aby siahali po knihách, ktoré ich môžu obohatiť.  Patronát nad cyklom prednášok drží Rehoľa sv. Augustína spolu s kresťanským kníhkupectvom Zachej.sk.

Srdečne vás pozývame.

ThDr. Juraj Pigula PhD., OSA sa narodil v roku 1976 v Prešove. V roku 1995 vstúpil do Rehole sv. Augustína. Po ukončení základnej teológie v Ríme, absolvoval licenciátne a doktorandské štúdiá na  Patristickom Inštitúte “Augustinianum”. V rokoch 2005-2015 vyučoval patrológiu na teologickej fakulte (KU) v Košiciach a v rokoch 2009-2012 aj na Inštitúte sv. Tomáša Akvinského (CMBF UK) v Žiline. Je členom Českej patristickejspolečnosti a International Association of Patristic Studies. Venuje sa spiritualite a teológii sv. Augustína a patristickej exegéze. Patrí k tímu autorov Komentárov k Starému a Novému zákonu, ktoré vychádzajú na Slovensku. Je šéfredaktorom časopisu a webstránky Zasvätený život. V minulosti sa edične podieľal na vzniku kníh Horiace srdce, 3 novény k sv. Rite či Milosrdné srdce, ktoré vyšli vo vydavateľstve Zachej.sk. Nedávno publikoval knižočku 7 cností sv. Rity.

Chcete vidieť ako to vyzeralo na minulej prednáške? Tu je malá ochutnávka:

1 2

Daniel Boleš, premonštrát, kňaz, cenzor a historik živo a pútavo otvoril tému zjavení sv. Brigity Švédskej. Všetci sme len ticho sedeli a počúvali so zatajeným dychom.

3

Po prednáške sme sa presunuli do Átria seminára, kde sme spolu ešte dlho diskutovali o všetkom možnom. Bolo veľmi príjemné ponoriť sa do tejto témy v tak príjemnom prostredí.

4 5 6 8

Átrium semináru však neponúkalo len priestor pre osobné rozhovory či intenzívnu diskusiu, ale záujemcovia si tu mohli zakúpiť aj jedinečnú knihu Zjavenia sv. Brigity Švédskej, ktorá bola odrazovým mostíkom pre celú prednášku o. Boleša.

10

Rozhodne išlo o neopakovateľný zážitok.

11

 

4.7 Užívateľ (3 Hlasy)
Priemer všetkých hodnotení
Komentáre Ohodnoďte
Filtrovať

Buďte prvý, kto napíše komentár.

Zobraziť ďalšie
{{ pageNumber+1 }}
Ohodnoďte

Komentáre